Letos je na vrsti kombinacija opice ter ognjenega janga. To pomeni leto mednarodnih konfliktov in spopadov, napovedujejo astrologi. Foto: Reuters
Letos je na vrsti kombinacija opice ter ognjenega janga. To pomeni leto mednarodnih konfliktov in spopadov, napovedujejo astrologi. Foto: Reuters
Kitajsko leto opice
Kitajci po vsem svetu bodo nocoj praznovali novo leto po luninem koledarju, ki bo po kitajskem horoskopu v znamenju opice. Foto: Reuters

Kitajci po vsem svetu bodo nocoj praznovali novo leto po luninem koledarju, ki bo po kitajskem horoskopu v znamenju opice.

Opica je deveto od 12 živalskih znamenj kitajskega horoskopa. Ljudje, rojeni v tem znamenju, veljajo za vesele, energične, samozavestne in prilagodljive, lahko pa so tudi arogantni, pretkani in nemirni.

Med slavnimi opicami velja omeniti Julija Cezarja, Leonarda da Vincija, ameriškega predsednika Harryja Trumana, igralca Elizabeth Taylor in Michaela Douglasa ter pevko Diano Ross.

Leto mednarodnih konfliktov
V primerjavi z letom ovce oz. koze, ki je za Kitajce preveč ubogljiva in pasivna, bo leto opice na splošno ugodno. Številni Kitajci zato za letos načrtujejo naraščaj.

Vsako znamenje v kitajskem horoskopu je povezano z osnovnima pojmoma v kitajski filozofiji jin in jang ter z enim od petih elementov - kovino, ognjem, lesom, zemljo in vodo, ki se izmenjujejo vsako leto.

Letos je na vrsti kombinacija opice ter ognjenega janga. To pomeni leto mednarodnih konfliktov in spopadov, napoveduje hongkonški astrolog in mojster fengšuja Raymond Lo, ki vidi tudi druge močne vplive janga. "Vodni jang je močan ocean z agresivno energijo. To napoveduje spopade, povezane z oceanom, ali konflikte na morju. Torej ne bo presenečenje, če se bodo zaostrile napetosti glede spornih ozemelj v Južnokitajskem morju," dodaja.

Bo pa leto 2016 manj nasilno v primerjavi z letoma 2014 in 2015 glede na to, da lahko ogenj ukrivi kovino. "Lažje bo sklepati dogovore in sporazume za reševanje konfliktov in sporov," napoveduje Lo.

Slavje po vsem svetu
Kitajci prihod novega leta proslavijo z ognjemeti ter sprevodi s pisanimi zmaji in levi. Ob tej priložnosti se družina zbere ob bogato obloženi mizi, starejši pa otroke obdarijo z rdečimi ovojnicami, v katerih so novi bankovci. Novoletno slavje se konča 15. dan prvega meseca novega leta s praznikom luči.

Kitajsko novo leto bodo praznovali tudi v Tajvanu, Hongkongu, Macau in deželah jugovzhodne Azije s številnim kitajskim prebivalstvom - v Singapurju, Indoneziji, Laosu, Maleziji, na Filipinih in Tajskem, ter seveda Kitajci povsod drugod po svetu.

Gneča v postajah
Priprave na novo leto je tudi letos zaznamovala velika gneča na kitajskih letališčih ter železniških in avtobusnih postajah, potnikom pa sta nevšečnosti povzročala tudi sneg in mraz. Kitajske oblasti pričakujejo, da bo od začetka prazničnega obdobja do konca 40-dnevnega praznovanja opravljenih rekordnih 2,9 milijarde potovanj.

Med potniki je največ migrantskih delavcev, ki se po celem letu trdega dela v velikih mestih vračajo domov na podeželje. Za večino je to edina priložnost v letu, da obiščejo svoje družine.