Razstava je svoja vrata odprla 24. aprila, trajala pa bo vse do 24. decembra. Foto: Reuters
Razstava je svoja vrata odprla 24. aprila, trajala pa bo vse do 24. decembra. Foto: Reuters
Kopalni plašč cesarice Sisi. Foto: Reuters

V prostorih cesarice in cesarja Franca Jožefa na dunajskem Hofburgu so postavili razstavo Silk - Lace - Ermine, ki bo obiskovalce popeljala skozi osebne prostore cesarske družine, ki so jih uporabljali, ko so prišli na Dunaj.

Razstavljeni so osebni predmeti cesarice, nekatere izmed oblek pa bodo sploh prvič predstavljene javnosti, kot je recimo njen kopalni plašč, gamaše, tridelni komplet iz krzna, spodnje perilo in tudi modni različni dodatki ...

Na ogled je tudi modra obleka z grškega otoka Krf, ki jo je Sisi nosila okrog leta 1890, po samomoru sina Rudolfa. To dragoceno obleko je cesaričin zet skupaj z drugimi predmeti in spominki po naključju našel v desetletja pozabljeni garderobni škatli. Vsebina te škatle bo tudi sicer v središču tokratne razstave

Muzej, ki je svoja vrata odprl leta 2004, je ena izmed glavnih turističnih znamenitosti na Dunaju, v vseh teh letih si ga je ogledalo več kot šest milijonov obiskovalcev. Muzej s 300 eksponati prikazuje življenje Sisi in na podlagi najnovejših znanstvenih spoznanj predstavlja mite in resnice o kultni osebnosti, o njenem uporništvu proti dvornim ceremonijam, obsedenostjo s postavo, športnih udejstvovanjih in sanjavi poeziji.

Hladna, lepa in umorjena cesarica
Sisi je v spominu ostala predvsem zaradi svoje hladne lepote in mitov, ki se še danes spletajo okoli njene življenjske zgodbe. Nedvomno pa je k njeni nesmrtnosti prispevala tudi tragična smrt; italijanski anarhist Luigi Lucheni jo je 10. septembra 1898 nič hudega slutečo, medtem ko je hitela na ladjo, ki naj bi jo popeljala v Caux, zabodel do smrti. Čeprav Sisi v času življenja ni veljala za ljudsko cesarico, je novica o njeni smrti pretresla Evropo. Ljubiteljica potovanj in narave je po smrti postala priljubljena in opevana, mogoče tudi zato, ker je bila umorjena povsem naključno.

Lucheni je v resnici hotel ubiti orleanskega princa Filipa, ki pa je v zadnjem trenutku spremenil načrte in ni prišel v Ženevo. Maščevanja željni Italijan je namesto njega ubil Sisi, ki je bila po naključju in brez kakršnih koli političnih namenov v Švici.