Mladi, ki izvirajo iz revnejših družin, imajo manj prijateljev in dosegajo slabše učne uspehe. Foto: BoBo
Mladi, ki izvirajo iz revnejših družin, imajo manj prijateljev in dosegajo slabše učne uspehe. Foto: BoBo

Izsledki so bili objavljeni v raziskavi Neenakosti v zdravju in z zdravjem povezanih vedenjih slovenskih mladostnikov, ki jo je v obliki publikacije izdal Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) in je del širše mednarodne študije. Na IVZ-ju ob tem poudarjajo, da je neenakost v zdravju mladih vse bolj aktualna in pereča tema tudi v Sloveniji.

Po besedah nacionalne koordinatorice študije Helene Jeriček Klanšček večina mladostnikov iz revnejših družin ni zadovoljna s svojim življenjem, slabše ocenjujejo svoje zdravje, poleg tega pa imajo slabše duševno zdravje in več psihosomatskih simptomov.

Mladostniki, ki slabše ocenjujejo svoje telesno in duševno zdravje, so večinoma tudi učno manj uspešni in brez prijateljev, še opozarja Jeriček Klanščkova.

Bogatejše družine, boljše zdravje
Med drugim izsledki raziskave kažejo, da kar 91 odstotkov tistih, ki so zadovoljni s svojim življenjem, ugotavlja, da gre njihovim družinam denarno nadpovprečno. Med zadovoljnimi je tako najmanj tistih, ki ocenjujejo svoje življenjske razmere za podpovprečne.

"To kaže, da so že pri mladostnikih prisotne neenakosti v zdravju, ki jih ugotavljamo pri odraslih," pojasnjuje Jeriček Klanščkova.