V povprečju 58 odstotkov uporabnikov spleta v Evropski uniji nakupuje elektronsko. Slovenija je s 45-odstotnim deležem pod tem povprečjem. Foto: BoBo
V povprečju 58 odstotkov uporabnikov spleta v Evropski uniji nakupuje elektronsko. Slovenija je s 45-odstotnim deležem pod tem povprečjem. Foto: BoBo

Takrat je namreč širokopasovno povezavo s svetom imelo le 30 odstotkov gospodinjstev (na ravni EU-ja) oz. 34 odstotkov v Sloveniji, kažejo rezultati raziskave o rabi informacijskih in komunikacijskih tehnologij v državah članicah EU-ja ter na Islandiji, Norveškem, Hrvaškem, v Makedoniji in Turčiji, ki jih je objavil evropski statistični urad Eurostat.

Najvišji delež gospodinjstev s širokopasovnim dostopom imajo na Švedskem - tam je takšnih gospodinjstev 86 odstotkov, še z višjim odstotkom pa se lahko pohvali nečlanica Islandija, kjer je delež takšnih gospodinjstev ka 93-odstoten. Najnižji delež med vsemi državami, upoštevanimi v analizi, ima Romunija, kjer je gospodinjstev, z medmrežjem povezanih prek širokopasovne povezave, 31 odstotkov.

Najbolj povezani na Nizozemskem, Slovenija v evropskem povprečju
Ob upoštevanju tudi ozkopasovnih, torej manj hitrih povezav se delež gospodinjstev z dostopom do spleta v EU-ju povzpne na 73 odstotkov, medtem ko je v letu 2006 ta delež znašal 49 odstotkov. V Sloveniji se je v tem primerjalnem obdobju delež dvignil s 54 na 73 odstotkov. Na prvem mestu je Nizozemska s 94 odstotki, Bolgarija pa s 45 odstotki na zadnjem mestu. Med državami nečlanicami, zajetimi v raziskavo, je slabša le še Turčija, kjer ima dostop do spleta le 43 odstotkov gospodinjstev.

Na Švedskem je splet neznanka petih odstotkom ljudi, v Sloveniji slabi tretjini
Eurostat še ugotavlja, da so leta 2011 v EU-ju najmanjši delež ljudi v starosti od 16 do 74 let, ki še nikoli niso uporabili medmrežja, zabeležili na Švedskem. Tam je takih bilo le pet odstotkov posameznikov. Najvišji, 54-odstoten delež ljudi, ki še nikoli niso uporabili spleta, je v Romuniji. V Sloveniji ta delež znaša 29 odstotkov.

Spletno nakupovanje je medtem najbolj razširjeno v Veliki Britaniji - v zadnjem letu je blago ali storitev prek spleta naročilo 82 odstotkov uporabnikov spleta. Povprečje v EU-ju znaša 58 odstotkov, kar pomeni, da je Slovenija z zabeleženim 45-odstotnim deležem pod povprečjem. Najnižji, 13-odstoten delež, imajo v Bolgariji in Romuniji.