Dogodek je bilo mogoče opazovati tudi leta 2004. Foto: EPA
Dogodek je bilo mogoče opazovati tudi leta 2004. Foto: EPA

Prehod Venere prek Sončeve ploskve bo v sredo zgodaj zjutraj po sončnem vzhodu mogoče opazovati tudi v Sloveniji. Dogodek bo na območju Slovenije viden le uro in pol.

Pri opazovanju je treba biti zelo previden, svari Matic Smrekar iz ljubljanskega Astronomskega društva Labod. Pogled skozi teleskop, daljnogled, objektiv fotoaparata ali kakšen drugi optični instrument povzroči trajne poškodbe oči in slepoto. Zato morebitnim opazovalcem svetuje zaščitna očala iz folije mylar, medtem ko je uporaba dimljenega stekla, kuhinjske alufolije in podobnih materialov zelo nevarna.

Prehod viden od 5. ure in 11 minut naprej
Tisti, ki bi radi občudovali navidezni prehod Venere prek Sonca, se lahko pridružijo tudi skupini izkušenih opazovalcev. Ekipa Astronomskega društva Labod, ki bo dogodek opazovala s Krima nad Ljubljano, vabi vse zainteresirane, da se jim pridružijo. Na voljo bo dovolj teleskopov, s katerimi bodo ta redek pojav opazovali, fotografirali in snemali.

Prehod Venere prek Sončeve ploskve bo v Sloveniji viden od sončnega vzhoda, to je od 5. ure in 11 minut naprej. Venera bo takrat že na drugi polovici Sončeve ploščice, zapustila pa jo bo ob 6. uri in 50 minut. Tako bo v Sloveniji viden le zadnji del prehoda in bo dogodek mogoče opazovati zgolj dobro uro in pol. Ker bo Sonce ves čas opazovanja nizko nad obzorjem, Smrekar vsem, ki jih opazovanje dogodka zanima, svetuje, naj se odpravijo čim višje in se namestijo tako, da bodo dobro videli severovzhodno obzorje.

Prehod Venere prek Sonca se vidi kot črn krogec, ki počasi navidezno potuje po svetli Sončevi ploščici. Nastane, ko Venera pri svoji poti okoli Sonca zaide natančno med Zemljo in Sonce. Dogodek je bilo z Zemlje nazadnje mogoče občudovati že leta 2004, saj se pojavlja v parih. Naslednjič pa bo prehod viden šele leta 2117.

Gre predvsem za "užitek gledanja plesa planetov"
V preteklosti je ta pojav astronomom nudil pomembno priložnost za izvajanje meritev. Tako so leta 1639 s pomočjo opazovanja prehoda prvič natančno izmerili razdaljo med Zemljo in Soncem. Znanstveniki na ta način še vedno odkrivajo planete okoli drugih zvezd, obenem pa lahko izmerijo sestavo atmosfere planeta. Ob tokratnem prehodu Venere bodo raziskovalci lahko preizkusili in izboljšali metode, ki jih sicer uporabljajo na več sto svetlobnih let oddaljenih zvezdah.

"Sicer pa je tak dogodek danes za večino astronomov predvsem neki užitek gledanja plesa planetov, ki ga drugače nimamo priložnosti opazovati," je za STA povedal Smrekar, ki je ta nenavadni astronomski položaj, ki nudi poseben vizualni učinek, iz Ljubljane opazoval tudi leta 2004.