Znanost in tehnologija
(7)

Poudarki

  • Digitalni dokazi občutljivi, prenosljivi in težko dosegljivi
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 3,6 od 8 glasov Ocenite to novico!
Virus
Ne narašča le število kaznivih dejanj, ampak tudi načinov njihove izvedbe. Foto: EPA
Črvi in virusi
Pred kratkim je Slovence spet razburila novica o obsežnem hekerskem vdoru v osebne računalnike. Foto: MMC RTV SLO
Laptop
Digitalni dokazi zahtevajo nekoliko drugačno obravnavo od klasičnih. Foto: Thinkstock

Dodaj v

Vse več zlikovcev za računalniki

Pri nas se z računalniško kriminaliteto spopada Center za računalniško preiskovanje
31. julij 2010 ob 14:21
Ljubljana - MMC RTV SLO

V Sloveniji letno opažamo od 60- do 110-odstotni porast kaznivih dejanj s področja računalniške kriminalitete, povečuje pa se tudi količina zaseženih elektronskih naprav, so za MMC povedali na policiji.

Število tovrstnih kaznivih dejanj narašča tako pri nas kot po svetu, še pravijo na policiji, kjer pojasnjujejo, da slovenska kriminalistična policija na področju preiskovanja računalniške kriminalitete in računalniške forenzike usmerjeno deluje od leta 1999.

Leta 2009 je kriminalistična policija izvedla reorganizacijo tega področja in ustanovila Center za računalniško preiskovanje ter štiri regijske oddelke za računalniško preiskovanje (SKP Koper, Ljubljana, Celje in Maribor). V teh enotah je zaposlila nove kriminaliste, zaradi hitrega razvoja informacijsko-tehnologijskega področja (predvsem strojne in programske opreme) ter vedno novih načinov izvrševanja kaznivih dejanj pa skrbijo tudi za redno posodabljanje opreme.

KAJ VSE SODI V OKVIR RAČUNALNIŠKE KRIMINALITETE?

Neposredno na to področje sodijo:

- zloraba osebnih podatkov;
- kršitev materialnih avtorskih pravic (kadar gre za računalniško opremo in sredstva);
- napad na informacijski sistem;
- vdor v poslovni informacijski sistem;
- izdelovanje in pridobivanje orožja in pripomočkov, namenjenih za kaznivo dejanje.

Center in regijski oddelki nudijo strokovno pomoč drugim področjem kriminalistike (klasična kriminaliteta, gospodarska, organizirana) pri vseh drugih vrstah kaznivih dejanj, kjer je udeležena računalniška oziroma informacijska oprema. Ukvarjajo se tudi z računalniško forenziko, torej z zavarovanji in preiskavami elektronskih naprav ter elektronskih podatkov.

Digitalni dokazi občutljivi, prenosljivi in težko dosegljivi
Preiskovanje tovrstnih kaznivih dejanj večinoma zahteva tudi specifične pristope, in sicer predvsem zaradi značilnosti (digitalnih) dokazov, kot so občutljivost (možnost hitrega uničenja, spreminjanja), prenosljivost (hitro kopiranje, pošiljanje), razmerje med količino in površino (možnost velike količine podatkov na majhnem mediju) ter nedosegljivost (oddaljena lokacija, enkripcija). Kriminalistična policija se mora tako nenehno prilagajati z novimi postopki in metodami preiskovanja.

Kandidat mora že prej imeti nekaj znanja s tega področja
In kako se kriminalisti usposabljajo za to delo? Že pri kadrovanju se zahteva določena stopnja predznanja z IT-področja, vključno z visoko motivacijo in voljo za delo na tem področju, pojasnjujejo na policiji. Usposabljanja kriminalistov pa izvajajo strokovnjaki iz vrst slovenske kriminalistične policije ter institucije doma in v tujini. Prav tako se redno udeležujejo usposabljanj, ki jih organizirajo Interpol, Europol, Olaf, Evropska komisija in podobno.

Nujno tudi sodelovanje s kolegi iz tujine
Kriminalisti pri svojem delu občasno sodelujejo tudi s tujimi strokovnjaki, in sicer običajno takrat, ko storilci delujejo v več državah, ko slovenski storilci delujejo v tujini ali ko so žrtve slovenski državljani, ki so jih prek svetovnega spleta oškodovali tujci. V teh primerih se policije poslužujejo mednarodnih pravnih pomoči prek Interpola, Europola in pravosodnih organov.

In kako je preiskovanje računalniške kriminalitete zakonsko urejeno? Nič drugače, kot vsako drugo preiskovanje, torej s kazenskim zakonikom in zakonom o kazenskem postopku, pravijo na policiji. Velja pa omeniti tudi konvencijo o kibernetski kriminaliteti, ki jo je leta 2004 ratificirala tudi Slovenija.

Erna Strniša
Prijavi napako
Komentarji
Truthseeker
# 02.08.2010 ob 08:46
Pretiravate. Vse je odvisno samo od tega kaj kliknete.
Če se pa nek profesionalec spravi na vas pa tako nimate nobene možnosti. Škoda besed...
sansam
# 01.08.2010 ob 16:27
Tisti ,ki imajo res znanje si izborijo individualne pogodbe in niso le številke kolektivnih,pa najsibodi katerokoli področje.
stevieg8
# 01.08.2010 ob 00:40
Strokovnjaki na tem področju so dobro plačani, tako da ne vem, če si lahko naša policija privošči koga takega.
mojcd
# 31.07.2010 ob 20:42
Dobro jutro RTV.....od leta 1991 so zlikovci le presedlali na PCje, še več so ga naredili da lahko dostopajo do vrat vseh podjetij, bank itd.........

P.S. Začnite pa pri Facebooku....folk nima meje kaj vse objavlja, slike otrok, podatke itd, saj ni treba biti zlikovec, pedofil, če ti vse servirajo da se le lahko bahajo!
sese12
# 31.07.2010 ob 18:11
"... Že pri kadrovanju se zahteva določena stopnja predznanja z IT-področja, vključno z visoko motivacijo in voljo za delo na tem področju"

- motivacija za delo kriminalista cca. 1000 € plače, brez dodatka za uspešnost v zadnjih dveh letih, ker vlada varčuje, po novem še -10% plače, brez napredovanja in brez regresa, kot načrtujejo ( nekateri "hekerji" s prodajo enega programa zaslužijo več, kot je mesečna plača kriminalista )

Kandidati - navali na dobro službo !!!
Latex
# 31.07.2010 ob 15:10
TUdi pod komentarji jih je neki "zlikovcev" ;)
fakin
# 31.07.2010 ob 14:37
Sedaj bodo v nevarnosti tudi mikrowelce !Preden policajem dopoveš,kaj čemu služi,gre MW.
Kazalo
  • Novice

    Slovenija, Svet, Evropska unija, Gospodarstvo, Črna kronika, Zdravje, Okolje, Znanost in tehnologija, Klepet z gosti, Vaša novica, Arhiv, Zadnje novice

    Šport

    Nogomet, Košarka, Rokomet, Odbojka, Hokej, Tenis, Atletika, Zimski športi, Motošporti, Formula 1, Kolesarstvo, Preostali športi, Rumeni pajkl, Arhiv

    Kultura

    Film, Glasba, Razstave, Oder, Knjige, Drugo, Na platnu, Džuboks, Knjižna polica, Kino, Prireditve, Na današnji dan, Zgodbe, EPK, Arhiv

    Zabava

    Zanimivosti, Družabna kronika, Iz sveta znanih, Glasba, Moda, Avtomobilizem, Erotika, Kuharski nasveti, Na današnji dan, Kino, Prireditve, Glosa, Arhiv
  • Ture avanture

    Novice, Podobe Slovenije, Vagabund, Fascinantni hoteli, Prevozna sredstva, Navade po svetu, Planinski izlet, Kaj storiti, če ..., Knjiga za na pot, Popotni dnevnik, Arhiv

    TTX

    Spored

    TV Slovenija 1, TV Slovenija 2, TV Slovenija 3, TV Koper, TV Maribor, Prvi program, Val 202, Ars, Radio Maribor, Radio Koper, Radio Capodistria

    Avdio / Video

    Videonovice, Arhiv oddaj, TV Slovenija 1, TV Slovenija 2, TV Slovenija 3, TV Koper Capodistria, Prvi program, Val 202, Ars, Radio Maribor, RSi, Radio Koper, Radio Capodistria, MMR
  • Moj splet

    Forum, Blog, Slike, Video, Avdio, Popotnik, Second life, Moj svet, Klepetalnica

    Kontakti

    O RTV Slovenija

    O RTV Slovenija, About RTV Slovenija, Radio Slovenija, Televizija Slovenija, RTV Koper/Capodistria, RTV Maribor, Multimedijski center, Oddajniki in zveze, Marketing Radijska produkcija, Televizijska produkcija, Glasbena produkcija, Založba kaset in plošč, Naročila, razpisi, natečaji, Poklicna merila, Programski standardi, Etična merila, RTV-prispevek, RTV-vsebine, Povezave, Projekti,