Gost naše oddaje Obrazi sosednje ulice je bil dr. Dolfe Rajtmajer, avtor knjige Pohorski carji. Pod vzdevkom Univerzitetni je carjeval leta 1996, kot 33. pohorski car. Napisal je več knjig o smučanju in pedagogiki. Je vsestranski športni delavec, pedagog, trener in organizator, ki je v »teorijo in prakso« slovenskega športa vključen več kot pol stoletja. Njegova športna pot se je začela leta 1958, ko je opravil izpit v taboru Partizan Slovenija in postal vodnik telovadbe, kmalu za tem tudi učitelj plavanja in smučanja. Je v smučanje in Pohorje noro zaljubljeni profesor pedagogike, njegovo življenje pa je že od nekdaj tesno povezano s športom: «Pohorje nas je vse očaralo iz preprostega razloga, ker je to naš breg! Od tukaj so vsi tisti, ki smo jih imeli za vzgled, tisti, ki so desetletja garali in vso svojo mladost in življenjsko energijo vložili, da so trasirali pot pohorske smučarije. Vzgojeni smo bili tako, da smo tudi mi delali za naslednje generacije.«

Letos bodo izbrali že 56. Pohorskega carja
Dr. Dolfe Rajtmajer je avtor knjige Pohorski carji. Kot 33-ti car opisuje, kar je sam izkusil in doživel, hkrati pa v knjigi zabeleži pričevanja drugih v nekakšno kroniko Pohorja. In kakšna je vloga Pohorskih carjev? S podložniki nekajkrat letno peš očistijo smučarske terene, čez leto vsak teden pešačijo po Pohorju in v snežni sezoni aktivno smučajo dva do trikrat tedensko po nekaj ur, ob večerih pa ob srkanju špriCARjev načrtujejo naslednje prireditve. Okrog pustnega časa je torej razglašen pohorski car, doslej vsako leto, z izjemo let 1980 in 2015. Kot pravi dr. Dolfe Rajtmajer, pa je glavno poslanstvo carja: «da obljublja sneg, pa če še tako laže.«

Zgodovina smučanja na Pohorju
Smuči na Pohorju nimajo tako dolge tradicije kot tiste na Blokah, o katerih je Valvazor pisal že v 17. stoletju. Po zapisih terenske raziskovalke Pokrajinskega muzeja Maribor Tončice Urbas, so Pohorci začeli smuči oz. skije, kot so jim rekli, uporabljati tam nekje sredi 19. stoletja, gotovo pa od leta 1886, ko je takratna avstrijska oblast poslala na smučarski tečaj prve poklicne gozdarje, med njimi tudi Pohorce. Ti so s seboj domov prinesli smuči in po njihovem vzoru so si jih iz surovo obtesanih plohov začeli izdelovati tudi kmečki fantje. Sprva so služile kot prometno sredstvo, saj so bile hitrejše od krpelj.
Prisluhnite oddaji Obrazi sosednje ulice.