Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar
Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar

Reka Drava ponuja s svojimi potenciali nešteto možnosti za razvoj in nadgradnjo mnogih aktivnosti na reki in ob njej. Obuditev splavarjenja, razširitev ponudbe vodnih športov, razvoj naravovarstvenih športno turističnih produktov, dodatna počivališča ob Dravski kolesarski poti – je le nekaj ciljev, ki jim v okviru projekta 'Naša Drava' sledijo partnerji.
Sodelovanje 10-ih lokalnih akcijskih skupin – LAS-ov, iz Slovenije in Hrvaške, združuje projekt Naša Drava, v okviru katerega lahko v naslednjih letih pričakujemo vse od plezalnih sten, splavov in žičnic do vožnje s t. i. supi, kajaki, kanuji in rafti, tudi vodene oglede dravske flore in favne ter več kulturno-zgodovinskih podvigov, vezanih na območje Drave. Mariborski podžupan Samo Peter Medved: »Želja mestne občine Maribor je, da reki vrnemo življenje in izkoristimo njene naravne potenciale. Obvodni prostor Dravske promenade je izjemno raznolik, sega od naravnega zavarovanega območja edinstvenega, rečnega, Mariborskega otoka, do predelov industrijske dediščine v Melju. In prav ta raznolikost je hkrati veliko bogastvo in nova priložnost.«

Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar
Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar

Z reko Dravo imajo velike načrte

V projekt so vključili dejavnosti, zanimive za obiskovalce, ki pa niso moteče za živali in rastline tega območja. Direktor Mariborske razvojne agencije Uroš Rozman poudarja, da imajo z reko Dravo velike načrte: "Mariborska razvojna agencija je z obstoječimi projekti močno vpeta v razvoj reke Drave v Sloveniji, saj koordinira projekt plovnosti reke Drave med HE Fala in Meljem, ureditev Dravske promenade v Mariboru, Dravsko kolesarsko pot, ki sestavlja partnerstvo 18 občin ob reki Dravi ter kohezijski projekt Drava Natura, ki zajema območje med Mariborom in Središčem ob Dravi. Projekt Naša Drava predstavlja nadgradnjo dosedanjih prizadevanj za razvoj reke Drave, saj projekt s svojo vsebino dopolnjuje turistično ponudbo ob in na reki Dravi ter ob Dravski kolesarski poti. Verjamem, da bomo s projektom Naša Drava pomagali do dokončnega preboja reke v turistično eno najbolj atraktivnih rečnih destinacij v Sloveniji.«

Vrednost dveletnega sodelovanja pa je nekaj čez 900 tisoč evrov

Mojca Metličar iz Lokalne akcijske skupine – bogastvo podeželja, ki je vodilni partner projekta, izpostavlja povezovanje. Po njenem gre za projekt, ki so ga partnerji dolgo načrtovali in tudi uspešno pripravili ter predstavili vsebine ocenjevalcem, ki so prepoznali v njem dodano vrednost in ga odobrili. »Z aktivnostmi, ki smo jih smelo zastavili, bomo zbudili ta čudoviti speči potencial.. Naš prvotni namen je predstaviti reko Dravo kot neomajen vir doživetij, v skladu z vsemi naravovarstvenimi standardi, obstoječim projektom pa želimo dodati nove atraktivne ponudbe, ki obiskovalcu vzbudijo željo po ponovnem obisku. Hkrati pa želimo predstaviti tudi zgodovinska dejstva, vezana na Dravo, jih oblikovati v interaktivne delavnice, kjer se lahko denimo za en dan preleviš v izpiralca zlata ali splavarja.«

V projekt Naša Drava se ob lokalnih akcijskih skupinah vključuje še 35 partnerskih organizacij s celotnega območja, vrednost dveletnega sodelovanja pa je nekaj čez 900 tisoč evrov; denar prispevajo država, Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja in projektni partnerji.