Profil 2. etape, ki je imela v 9,2 km vožnje na čas 150 višinskih metrov, saj se je končala z vzponom 4. kategorije na budimski grad. Foto: Organizator

Drugi izraziti favorit za končno slavje v Veroni, kjer se bo sklenila 105. Dirka po Italiji, je upravičil tiha pričakovanja in dobil kratko vožnjo na čas. Simon Yates (BikeExchange) je s časom 11:50 na 9,2 km dolgem kronometru in s povprečno hitrostjo 46,6 km/h postal zmagovalec 2. etape Gira 2022. Zmagovalec uvodne etape v Visegradu Mathieu van der Poel (Alpecin Fenix) je zaostal za pičle tri sekunde in ohranja rožnato majico. Tretje mesto je s štirimi sekundami zaostanka v etapi zasedel naslednji favorit za slavje na kronometru v Budimpešti Tom Dumoulin (Jumbo Visma).

Šele drugič v karieri dobil vožnjo na čas

"Zagotovo je to moj najboljši kronometer. Malo je nepričakovano, da sem peljal najhitrejetudi po ravnem. Nisem bil prepričan, da bom zmagal, dokler van der Poel ni prečkal ciljne črte. A danes je šlo samo za 10-minutni napor. Čaka nas še veliko več naporov," je bil nasmejan 29-letni Anglež po svoji peti etapni zmagi na Giru. Za Yatesa je Budimpešta četrta zmaga sezone, skupno 27. v karieri, a šele druga v vožnji na čas po Pariz–Nica 2019.

Simon Yates je blestel na Giru 2018, dolgo nosil rožnato majico, nato pa v zadnjih dneh tritedenske dirke trčil ob zid in izgubil dirko ter tudi vrhunsko uvrstitev. A Anglež iz Buryja je bila lani že skupno tretji. Foto: EPA

MvdP potrdil kronometrski potencial

Skupno ima Nizozemec 11 sekund prednosti pred Britancem in 16 sekund pred rojakom. "Takšen nastop bi takoj podpisal pred startom Gira. Odpeljal sem zelo dober kronometer. Prvo mesto je bilo zelo blizu. Prišel sem do dodatnega dne v rožnati majici, mogoče še kaj več, saj se jutri pričakuje sprint," je bil prezadovoljen 27-letni van der Poel, ki je že lani na Dirki po Franciji z izvrstnim kronometrom (5. mesto v Lavalu) obdržal majico vodilnega.

V dosedanji karieri v cestnem kolesarstvu je šel nizozemski superzvezdnik šele drugič na polno v kronometru, a to ni presenečenje, če vemo kakšne lastnosti ga krasijo na klasikah ali pa v ciklokrosu in gorskemu kolesarstvu.

Sorodna novica Van der Poelu prva rožnata majica, Tratnik udeležen v padec

Zmagovalec etape skupno že drugi

Med kapetani in kandidati za skupno zmago sta Yates in Dumoulin pridobila nekaj prednosti pred papirnatim favoritom Richardom Carapazom, ki za njima zdaj zaostaja za 24 oz. 19 sekund. Presenetljivo za njegov kronometrski sloves je bil šele 11. v etapi in tudi skupno favorizirani Portugalec Joao Almeida.

Od na papirju slabših kronometristov se je izkazal Romain Bardet (+0:24), pa tudi Mikel Landa ni izgubil preveč (+0:33). Iz kroga favoritov za končno slavje je še najslabše šlo Miguelu Angelu Lopezu (+0:42) in italijanskemu upu Giuliu Cicconeju (+0:50).

Sprint za slovo od Madžarske

V boju za končno zmago sta prvi dve etapi v Budimpešti že prinesli nekajsekundne razlike, kar naj bi poživilo prvi teden dirkanja v Italiji. A še prej je pred kolesarji nedeljska sprinterska 3. etapa Kaposvar-Balatonfüred v dolžini 201 km. V ponedeljek sledi prvi dan tekmovalnega premora in dolg polet iz Madžarske na Sicilijo, kjer se bo dirka nadaljevala s 4. etapo, ki ima cilj na Etni.

Start 2. etape je bil na znamenitem Trgu herojev v Pešti, cilj pa na gradu v Budimu. Na fotografiji Jan Tratnik po startu, kjer se vidi, da je lahko krmilo držal le z levo roko, medtem ko je bila poškodovana desna roka na kronometrskem naslonjalu. Foto: EPAUtce

Bo Tratnik nadaljeval Giro?

Uvodna etapa je zahtevala svoj davek pri slovenskem asu Janu Tratniku (Bahrain Victorious), ki je padel in si poškodoval zapestje. "Današnja etapa se ni izšla po mojih pričakovanjih. Obetal sem si dober rezultat na etapi, ki mi je bila pisana na kožo. Počutje je bilo zelo dobro, vendar se mi pred klancem ni uspelo izogniti padcu. Bil sem v ospredju na dobrem položaju, vendar so z leve strani naredili zavoj proti desni in nisem se mogel izogniti padcu pri 61 km/h. Najprej me je najbolj bolelo koleno, ampak trenutno kaže, da je največ škode na zapestju," je kolesar zapisal na Facebooku.

Jan Tratnik med vzponom na grad v Budimu. Pred startom Gira je sodil v krog favoritov za vidni dosežek na kronometru, zdaj pa se je po padcu in poškodbi samo boril, da je prišel znotraj časovne zapore. Foto: Reuters

Kronometer odpeljal z eno roko

Priljubljeni Syuk je ogromno pričakoval od prvih dveh etap v Budimpešti, kar naravnost je povedal, da načrtuje naskok kar na rožnato majico, a mu jo je padec grdo zagodel. Z bolečim in zatečenim levim zapestjem je bil Tratnik nekonkurenčen v njegovi disciplini – vožnji na čas. Na koncu je z zaostankom 1:05 zasedel 117. mesto. Tri sekunde je bil hitrejši tudi drugi Slovenec in Tratnikov ekipni kolega Domen Novak (108.; +1:02), ki še zdaleč ne slovi kot kronometrist.

Kot predzadnji iz 1. etape je tako kot drugi opravil s kronometrom v madžarski prestolnici. Po prihodu v cilj je za Eurosport razkril: "Zvečer je moje zapestje zateklo in je očitno resno poškodovano. Komaj lahko držim krmilo. Ni videti najbolje. Z ekipo bomo naredili vse, da okrevam. Gremo dan po dnevu in bomo videli, kakšno bo stanje."