Luka Dončić je doživel prvi poraz na evropskih prvenstvih. Proti BiH-u je dosegel 16 točk (8/10 za dve, 0/8 za tri), dodal je osem skokov in osem podaj. Foto: EPA

Za Slovenijo je to prvi poraz po enajstih zaporednih zmagah na evropskih prvenstvih. Zadnji neuspeh so doživeli v osmini finala evropskega prvenstva v Franciji 2015 proti Latviji.

Najboljša posameznika pri Sloveniji sta bila Vlatko Čančar z 22 točkami in Goran Dragić, ki jih je dosegel 20. Pri BiH-u je bil neustavljiv John Roberson, ki je dosegel 23 točk – zadel je sedem od petnajstih trojk BiH-a, Džanan Musa je dodal 22 točk. Skupaj sta košarkarja BiH-a dosegla 45 točk, ujela sta devet žog in vknjižila še sedem podaj.

Košarkarji BiH-a so bili boljši v skoku (38:45), pri metu za tri točke so bili 50-odstotni (15/30), Slovenci pa 31-odstotni (10/32). Zelo natančni so bili tudi pri izvajanju prostih metov (16/17), Slovenci so s črte prostih metov dosegli le devet točk (9/12).

Prva četrtina: G. Dragić lepo razigraval
Sekulić je tekmo znova začel z naslednjo peterko: Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Luka Dončić, Aleksej Nikolić in Mike Tobey.

Košarkarji BiH-a so tekmo začeli s serijo 0:8 – Edin Avdić je dosegel pet točk, od tega eno trojko, Jusuf Nurkić je bil prav tako natančen pri metu za tri točke.

Sorodna novica "Nismo bili pripravljeni niti igralci niti strokovni štab"

Tobey je po dobrih dveh minutah dosegel prvi koš za Slovenijo, zadel je trojko (3:8). Goran Dragić je s košem s strani približal Slovenijo BiH-u (5:8). Nurkić je zadel še za dve (5:10). Blažič je še tretjo tekmo na EP-ju začel s trojko (8:10). Tobey je nato zabil za izenačenje (10:10). Čančar je po asistenci G. Dragića povedel Slovenijo do prvega vodstva (12:10). Slovenija je vodstvo v nadaljevanju povišala na +5 (19:14). BiH je dve minuti pred koncem prevzel vodstvo (21:22). Sledila sta dva hitra protinapada Slovenije (25:22). G. Dragić je s svojo četrto podajo lepo zaposlil Tobeyja, nato je zaključil protinapad s košem in prostim metom za slovenskih +6 (30:24). Za konec tega dela igre sta brata Dragić lepo sodelovala – Goran je podal Zoranu, ki je zadel (32:26).

Druga četrtina: BiH dihal za ovratnik Sloveniji
Dve trojki Johna Robersona na uvodu druge četrtine (32:32) sta Sekulića prisilili v minuto odmora. Po tej je tudi Z. Dragić zadel trojko (35:32). Slovenija je po košu Tobeyja znova vodila za 5 (37:32). Klemen Prepelič je s trojko povišal vodstvo (40:32). BiH je po minuti odmora s serijo 0:9 prehitel Slovenijo (40:41). Strelski mrk Slovenije je s prodorom prekinil Prepelič (42:41). Slovenska obramba ni našla odgovora za Robersona, ki je zadel svojo tretjo trojko (42:44). Čančar je bil na drugi strani prav tako natančen pri metu za tri točke (45:44). Dončić je nato zadel s težkega položaja, zadel je še prosti met (47:44). Prepelič je z velike razdalje zadel trojko za +6 Slovenije (50:44). Dončić je navdušil še z eno akcijo (52:44). BiH je z delnim izidom 0:5 znova ujel Slovence (52:49).

Sorodna novica Nurkić in Musa sta "ubijalska kombinacija"

Tretja četrtina: Roberson nerešljiva uganka
BiH je tretjo četrtino začel s serijo 2:9 (54:58) – Roberson je zadel dve trojki, Džanan Musa pa eno (54:58). Sekulić je pozval svoje varovance na posvet. Ta je zalegel, saj so Slovenci s serijo 5:0 znova povedli (59:58). Pri Slovencih je bil razpoložen Čančar, s štirimi zaporednimi točkami je povedel Slovenijo do +5 (63:58). BiH ni pustil Sloveniji, da bi povedla z višjo razliko, ravno nasprotno, spet je ujel Sekulićeve varovance (63:62). G. Dragić je takoj po vstopu v igro zadel trojko (66:62). A na drugi strani je za tri zadel tudi Edin Atić (66:65). Čančar je odgovoril s trojko (69:65). Slovenija je še naprej ohranjala prednost štirih točk (71:67). G. Dragić je s podajo za hrbtom lepo zaposlil Čančarja, ki je zabil (73:67). BiH je znova ujel Slovence do konca tega dela igre (73:72).

Četrta četrtina: Robersonov končni izkupiček – 7 trojk
Amar Gegić je s trojko BiH povedel do vodstva (73:75). G. Dragić je nato ukradel žogo, protinapad je zaključil s košem in zadetim prostim metom (75:75). Gegić je po podaji Muse zadel, imel je še prosti met, ki ga je izkoristil (75:78). G. Dragić je prevzel odgovornost v slabih minutah Slovenije, zadel je za minimalni zaostanek (79:80). Po trojki Muse (79:83) je Sekulić vzel odmor. Po tem je Slovenija z delnim izidom 5:0 – trojka G. Dragića in zabijanje Tobeyja – prevzela vodstvo (84:83). Roberson je zadel svojo šesto trojko (84:86). In tu se ni ustavil, vknjižil je sedmo trojko za +5 BiH-a (86:91). G. Dragič je bil polovično uspešen pri izvajanju prostih metov, Dončić pa je zadel pod košem za priključek (89:91).

Atić je BiH znova povedel na +4 (89:93). Dončić je zgrešil trojko, toda do žoge je prišel G. Dragić, ki je zadel pod košem (91:93). 22 sekund do konca je imel BiH napad, G. Dragić ga je prekinil z osebno napako. Atić je zadel oba prosta meta (91:95), do konca je bilo še 13 sekund. Dončić je hitro zadel (93:95) in nato storil osebno napako nad Robersonom, ki pa je z zadetima prostima metoma postavil končni izid (93:97).

John Roberson je dosegel kar sedem trojk za BiH. Foto: Reuters

"Preveč zaspano smo vstopili v tekmo"
Aleksander Sekulić: "BiH je zasluženo zmagal. Odigral je odlično tekmo, mi pa od prvih minut dalje nismo bili pravi. Že od začetka smo ji pustili preveč prostora, nismo bili dovolj agresivni v obrambi, zato so se njeni igralci razigrali in začeli zadevati z vseh pozicij. V drugem polčasu smo slabo zapirali prostor pod svojim obročem in na koncu je bil poraz neizbežen. Upam, da se bomo iz tega poraza kaj naučili, saj nas že v torek čaka nova naporna tekma proti gostitelju prvenstva, ki je v odlični formi."

Slovenski košarkarji po zaspanem začetku doživeli grenek poraz proti BiH

Edo Murić: "Preveč zaspano smo vstopili v tekmo, saj smo očitno mislili, da se bo BiH sam premagal. Bili so boljši in zasluženo osvojili dve točki, mi pa smo videli, da nam manjka še kar nekaj stvari. Bolje, da smo to spoznali zdaj kot v izločilnih bojih. Recept torej poznamo, komaj čakam tekmi z Nemčijo in Francijo, da vidimo, ali smo ali nismo."

Klemen Prepelič: "Slab začetek je bil uvod v poraz. Bosanci so začeli verjeti po 8:0. V nekaterih trenutkih smo prevzeli pobudo, vodili za nekaj košev, vendar smo se preveč naslanjali na individualne rešitve. Tekmec je to znal izkoristiti in zasluženo zmagal. Poraz ni alarmanten, bolj me skrbi naša igra. Treba bo strniti vrste in se pripraviti na naslednjo tekmo. Danes očitno niti igralci niti strokovni štab nismo bili pripravljeni na tekmeca."

Slovenci imajo v ponedeljek dan odmora, nato pa jih čakata še zadnji preizkušnji v predtekmovanju. V torek ob 20.30 se bodo pomerili z neporaženo Nemčijo, v sredo ob 17.15 pa se bodo srečali z olimpijskimi podprvaki, Francozi.

Po dveh podaljških zmaga Nemčije
Uvodna tekma skupine B med Litvo in Nemčijo (107:109) je prinesla kar dva podaljška.

Dennis Schröder je povzročal preglavice Litovcem. Foto: EPA

Nemci so imeli pet točk naskoka v zadnji minuti četrte četrtine (84:89), a so Litovci na krilih Jonasa Valančiunas izsilili podaljšek.

Litva je podaljšek začela s serijo 4:0 (93:89), 42 sekund pred koncem so imeli tri točke naskoka (96:93). Pri Nemcih je Dennis Schröder polagal, zadel je še prosti met (nad njim so Litovci storili osebno napako) in izenačil (96:96). Rezultat se ni spremenil, tako da je o zmagovalcu odločal drugi podaljšek.

Tega je bolje začela Nemčija, in sicer s serijo 0:5 (96:101). Nemčija je ohranjala prednost petih točk (98:103). Valančiunas je bil še naprej natančen pri Litovcih, ki so ujeli Nemce (102:103). Maodo Lo je v ključnih trenutkih zadel dve trojki (104:109). Martynas Echodas je s polaganjem in prostim metom znova približal Litovce (107:109). Litovci so imeli več priložnosti za znižanje zaostanka ali tudi vodstvo, a tega niso izkoristili, tako da se je zmage razveselila Nemčija.

Pri Litovich je blestel Jonas Valančiunas s 34 točkami, pri Nemcih jih je Franz Wagner dosegel 32, Dennis Schröder pa 25.

Belgijci presenetili Špance
Presenečenje dneva je pripravila Belgija, ki je v skupini A v Tbilisiju premagala Španijo (73:83).

Španija je morala priznati premoč Belgiji. Foto: EPA

Prvi polčas ni nakazoval uspeha Belgijcev. Španci so sredi druge četrtine povedli za devet, toda do polčasa je Belgija ujela priključek. Izenačeno je bilo do samega zaključka. Po zabijanju Willyja Hernangomeza so Španci tri minute in 37 sekund pred koncem povedli s 73:71, a takrat se jim je ustavilo. Do zadnjega piska sirene niso dosegli niti točke več. Belgijci so tekmo končali z delnim izidom 12:0.

Pri Špancih je bil z 18 točkami najučinkovitejši Willy Hernangomez, po 11 sta jih dodala Lorenzo Brown in Juancho Hernangomez. Pri Belgijcih je z 20 točkami izstopal Emmanuel Lecomte.

Francija je Madžare premagala z le 78:74. Foto: EPA

Francija tesno z Madžari
Francija je težje od pričakovanj ugnala Madžarsko (78:74). Madžari so bili v zadnjem dvoboju večera Franciji kos ne le v prvih dveh četrtinah, ampak so bili tekmecem blizu tudi v zadnji, čeprav je Francija po tretji četrtini vodila s 67:53.

Toda tik pred začetkom zadnje minute je trojko za Madžarsko zadel Adam Hanga, z 18 točkami prvi strrelec tekme, in znižal na 72:74. A so 15 sekund pred koncem Francozi, srebrni na lanskih OI, prišli do +4 in s prostimi meti ob prekrških tekmecev tekmo pripeljali do zmage.

Guerschon Yabusele je bil s 17 točkami prvi strelec Francozov, Adam Hanga jih je za Madžare dosegel 18.