Emma Meesseman je v Ljubljani spisala zgodovino. Foto: EPA

30-letna zvezdnica belgijske košarke, ki je bila že MVP finala Lige WNBA, v pretekli sezoni pa najkoristnejša posameznica Evrolige, je postala prva, ki je na EuroBasketu dosegla trojni dvojček. Za zgodovinski dosežek je vpisala 15 točk, 13 skokov in deset podaj, za indeks 38 pa je statistiko v slabih 30 minutah napolnila še s petimi ukradenimi žogami in dvema blokadama. Odlična je bila tudi Julie Allemand, ki je 15 točkam dodala 11 podaj.

Marsikdo je pričakoval pravo poslastico, toda Belgijke so bile vsaj za razred boljše od aktualnih prvakinj. Tekmo so odprle s 14:0, potem ves čas visoko vodile in bile v vseh elementih bistveno boljše od nemočne Srbije. V zaključku tretje in v zadnji četrtini so naredile serijo 20:0 in povedle celo za 43. V vrsti Marine Maljković je dvomestno število točk, 20, dala le Yvonne Anderson.

Francija slavila za 43 točk

Belgija se bo v polfinalu pomerila s Francijo, ki je slavila še z višjo razliko. Z 89:46 so petkratne zaporedne evropske podprvakinje odpravile Črnogorke. Z imenitno predstavo so Francozinje končno v Ljubljani potrdile, zakaj sodijo v najožji krog favoritinj. Že uvodno četrtino so dobile za 14 in tako rekoč ves čas višale prednost, ki je bila najvišja 45. 20 točk je dala Marieme Badiane, 18 pa Sandrine Gruda. Pri Črni gori je bila z devetimi najboljša Bojana Kovačević.

Madžarke so se prve prebile med štiri. Foto: EPA

Madžarke po drami izločile Čehinje

Kot prve so si pot med najboljše štiri izborile Madžarke, ki so v pravi drami ugnale Čehinje z 62:61. Dolgo je kazalo na mirno končnico tekme, saj je Madžarska dobrih sedem minut pred koncem po trojki Agnes Studer povedla za 13 točk (54:41). V naslednjih štirih minutah so vseh ducat točk dosegle le Čehinje, znižale na 54:53 in začela se je dramatična končnica.

Madžarke so ves čas minimalno vodile, 27 sekund pred koncem je bilo 60:59, a Veronika Kanyasi je zgrešila oba prosta meta. Na drugi strani je bila natančna Katerina Zeithammerova, ki je s polaganjem Češko povedla v vodstvo z 61:60 (sploh prvo v drugem polčasu). Madžarke so imele 11 sekund za zmagovalni napad, najprej so izgubile žogo, po pritožbi in ogledu posnetka pa so dobile še eno priložnost. Tri sekunde pred koncem je odločilni koš dosegla Debora Dubei. V izdihljajih tekme je Renata Brezinova zgrešila trojko.

Španija v prvem polčasu dobila le 16 točk

Z Madžarkami se bodo v polfinalu pomerile Španke, ki so v večernem obračunu zlahka opravile z Nemkami (67:42). Košarkarice, ki so na zadnjih petih prvenstvih trikrat stopile na evropski vrh, so dominirale vso tekmo, v prvem polčasu pa so tekmicam dopustile le 16 točk. S 13 točkami in 11 skoki je bila najboljša igralka Laura Gil. Prva nemška strelka je bil z devetimi točkami Sonja Greinacher.

Polfinalna dvoboja in hkrati prvi kvalifikacijski tekmi za uvrstitev v kvalifikacije za olimpijske igre bosta v soboto, v nedeljo pa sledijo še tekma za peto mesto oziroma za olimpijski kvalifikacijski turnir ter oba obračuna za medalje. Finale bo ob 20.00.