Robert Kranjec je več kot upravičil svoj vzdevek, saj je postal svetovni prvak v poletih, ob tem pa  samo za dva metra in pol zgrešil svetovni rekord. Foto: Reuters
Robert Kranjec je več kot upravičil svoj vzdevek, saj je postal svetovni prvak v poletih, ob tem pa samo za dva metra in pol zgrešil svetovni rekord. Foto: Reuters
Robert Kranjec
Največji uspehi "letečega Kranjca": svetovni prvak v poletih 2012, tri zmage v svetovnem pokalu in še osem uvrstitev na zmagovalni oder, ekipni olimpijski bron iz Salt Lake Cityja 2002 ter ekipni bron z velike skakalnice na SP-ju v Oslu leta 2011. Foto: Reuters
Veliko Kranjčevo slavje v Vikersundu
Kranjec svetovni prvak v poletih

22. svetovno prvenstvo v smučarskih poletih v Vikersundu se je le začelo, in to na najlepši mogoči način za navijače slovenskih "orlov" - Robert Kranjec je novi svetovni prvak v smučarskih poletih!

Kranjec je kot predzadnji v 1. seriji po večkratnem znižanju zaletnega mesta in kljub nizki paraboli leta izvlekel 217,5 m, kar mu je po polovici skrajšanega tekmovanja prineslo 3. mesto. V drugi in hkrati finalni seriji so bili poleti veliko krajši, vzgornjik pa se je spremenil v veter v hrbet. Vse to ni niti malo zmotilo 30-letnega Kranjčana, ki se mu je posrečil popolni polet.

Izjave svetovnega prvaka po zlatu: Kranjec še ni evforičen, morda bo, ko se sliši z ženo
Desno v priloženih videonovicah si oglejte zlati Robijev polet, zaključek 22. SP-ja v poletih in preostale vrhunce Vikersunda.

Koch padel, Velta prekratek
Pri 244,0 m - novem slovenskem rekordu in tretjem najdaljšem poletu v zgodovini - se je Kranjec s skrajnimi močmi obdržal v počepu in s točkovnim izkupičkom 408,7 točke z ogromno prednostjo prevzel vodstvo ter izzval zadnja dva smučarja letalca na vrhu letalnice v Vikersundu.

V vodstvu po 1. seriji je bil Norvežan Rune Velta, ki je na koncu po poletu 234,5 m le za tri točke zaostal za Kranjcem (405,7 točke) in osvojil srebro. Še bližje zlatu je bil Avstrijec Martin Koch, ki pa pri daljavi 243,0 m ni zdržal pritiska in je padel, zaradi česar se je moral zadovoljiti z bronom (386,2 točke).

"Sploh nisem vedel, kako daleč sem skočil"
"Prvi polet mi ni najbolje uspel, kar je bila tudi posledica, da včeraj nisem skakal. Tudi skoki na treningu niso bili konstantni, enkrat dobri, drugič slabši. Drugi polet pa je bil zelo dober. Ob pristanku sploh nisem vedel, kako daleč sem skočil, to sem videl šele na zaslonu," je takoj po kroni dolgoletne kariere povedal kar nekoliko presenečeni Kranjec.

Kranjec je s prvim slovenskim zlatom v poletih tako nasledil srebrnega Primoža Ulago iz leta 1988 v Oberstdorfu in bronastega Urbana Franca iz 1996 v Kulmu. "Jutri bom le užival. Naša ekipa ne bo tako močna, kot je bila v Oberstdorfu, saj v ekipi manjka Peter Prevc," se je novi svetovni prvak uzrl še proti nedeljski ekipni tekmi, kjer bo Slovenija tudi med kandidati za novo odličje.

Rekordni polet Tepeša
Po polurni uvodni zamudi je ob 15.32 prvi polet v konkurenci s številko 1 opravil Japonec Juta Vatase, ki je pristal pri 216,5 m. Veter je močno motil izvedbo serije, ki se je nato končala šele po uri in pol. Prvi Slovenec Jurij Tepeš je poletel kar 235,5 metra, s čimer je v tistem trenutku za tri metre izboljšal slovenski rekord v poletih, a mu je to po prvem poletu prineslo samo 11. mesto. V drugo se v slabših razmerah Tepeš ni najbolje znašel, poletel je 198,0 m, s čimer je najprej izgubil štiri mesta, na koncu pa je osvojil 12. mesto, kar je njegova najboljša uvrstitev na velikih tekmovanjih.

Iz anonimnosti do 244,5 metra
Osebni rekord je dosegel tudi Jure Šinkovec, ki je pristal pri 215,0 m, a ga je zaradi vzgornjika doletel odbitek kar 32 točk, s čimer je zasedel 20. mesto in se uvrstil v finale, kjer pa je v slabih razmerah pristal le pri 169,5 m in izgubil šest mest ter osvojil končno 26. mesto.

Norvežan Anders Fannemel s številko 22 je nato samo za dva metra zgrešil svetovni rekord, poletel je kar 244,5 metra! Do pred tedna dni skoraj neznani Fannemel je za 19 točk prehitel Tepeša, a je bil kljub temu po 1. seriji "le" četrti, po ponesrečenem poletu v drugi seriji pa je končal na 13. mestu.

Namesto dveh dni in štirih serij le dva poleta
Če bi bilo vse "normalno", bi v petek izpeljali dve seriji, v soboto pa še dve. Toda petkov spored je grdo zmotil veter, ki je močno razvlekel tudi sobotno tekmovanje. Vreme je drugi dan prvenstva nekoliko boljše, a je veter vseeno zakrivil, da so začetek tekme zamaknili za pol ure in se odpovedali načrtu, da bi izvedli tri serije, a tudi dve sta bili dovolj, da je prestižno zlato osvojil Robert Kranjec.