Poleg Zalke Kelih-Olip stojijo prejemnice in prejemnik Janežičevih priznanj, z leve: Marica Hartmann, Micka Opetnik, Jože Leskovšek in Pavla Čertov (manjka Lojz Kerbitz). Foto: Novice
Poleg Zalke Kelih-Olip stojijo prejemnice in prejemnik Janežičevih priznanj, z leve: Marica Hartmann, Micka Opetnik, Jože Leskovšek in Pavla Čertov (manjka Lojz Kerbitz). Foto: Novice

Janežičeva priznanja nosijo ime po Antonu Janežiču iz Leš pri Šentjakobu v Rožu. Anton Janežič (1828–1869) je bil slovenski literarni zgodovinar, slavist, slovničar, pisec slovarjev in urednik leposlovnih glasil. Janežičevo priznanje Krščanska kulturna zveza (KKZ) od leta 1985 podeljuje ljudem, ki so svoje sposobnosti in moči posvetili kulturnemu delu med Slovenci na Koroškem. Podelitev Janežičevih priznanj poteka vsaka tri leta v okviru rednega občnega zbora KKZ, prejemnice in prejemnike priznanj je letos občinstvu predstavljala Monika Novak-Sabotnik.

Pavla Čertov prihaja iz Sel in se je že mlada kot pevka, plesalka in gledališčnica aktivno vključila v kulturno življenje domačega kraja, pa tudi Katoliškega prosvetnega društva Planina Sele, ki ga je kot predsednica vodila 26 let. Z Janežičevim priznanjem se ji je KKZ zahvalila "za zasluge za ohranitev slovenskega jezika in kulturnega dela na Koroškem".

Marica Hartmann iz Celovca je leta 1989 prevzela vodstvo prve dvojezične ljudske šole v Celovcu, Mohorjeve ljudske šole, ki jo je kot ravnateljica vodila 26 let vse do upokojitve. Z Janežičevim priznanjem se ji je KKZ zahvalila za "zasluge za ohranitev slovenskega jezika in kulture v Celovcu ter za razcvet kulturne dejavnosti v Slovenskem kulturnem društvu Celovec".

Micka Opetnik, rojena v Breški vasi pri Šmihelu, je bila po zaključenem šolanju urednica pri cerkvenem listu krške škofije Nedelja, pa tudi odbornica KKZ. Kot predsednica Katoliškega prosvetnega društva Šmihel si je 24 let prizadevala za nove prijeme pri kulturnem delu in za vključitev mladine. Micki Opetnik se je KKZ z Janežičevim priznanjem "zahvalila za njene zasluge za ohranitev slovenske kulture in jezika v Šmihelu".

Lojz Kerbitz iz Vogrč gori za kulturo, predvsem za gledališko dejavnost domačega kulturnega društva. Z Janežičevim priznanjem se dolgoletnemu predsedniku Katoliškega kulturnega društva Vogrče in okolica KKZ "zahvaljuje za ohranitev slovenskega jezika in kulture v Vogrčah in okolici".

Jože Leskovar je zborovodja, rojen v Slovenski Bistrici, avtor priredb za vse vrste pevskih zborov in izvrsten poznavalec opusa skladatelja Huga Wolfa. KKZ se je z Janežičevim priznanjem Jožetu Leskovarju zahvalila za "zasluge za ohranitev slovenske pesmi in za številne priredbe, ki dopolnjujejo pevsko raznolikost v celotnem slovenskem kulturnem prostoru".