Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Kako in zakaj nastane nov sev virusa? Ali bi lahko svoj sev dobili tudi Slovenci? Bo virus mutiral v nedogled ali se bodo mutacije enkrat ustavile? Pogovarjali se bomo z izr. prof. dr. Miroslavom Petrovcem z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, ki bo pojasnil, kaj vse vemo o novih sevih virusa SARS-CoV-2.
Bolnišnice so zasedene z bolniki, pri katerih okužba z novim koronavirusom poteka v hujši obliki. Tistim, ki zaradi covida-19 okrevajo doma, pa lahko pomaga zdravljenje na daljavo z uporabo informacijsko - komunikacijske tehnologije in digitalnih aparatov. Z dr. Tadejo Kotar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja se bomo pogovarjali o telemedicini.
Po mesecu dni od začetka cepljenja proti covidu-19 bomo preverili, ali so se pri cepljenjih pojavili neželeni učinki. Ali nas cepljenje z enim odmerkom cepiva že zaščiti? Kaj pojav novih sevov pomeni za cepivo in potek epidemije? Bomo morali cepivo spremeniti? In zakaj so se začele pri otrocih pojavljati bolezni, ki jih pred pojavom novega koronavirusa nismo poznali? Odgovore bo podal prof. dr. Alojz Ihan z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.
Cepivo nas zaščiti pred boleznijo. Zakaj se je potrebno cepiti v več odmerkih? Ali nas cepivo tudi obvaruje pred tem, da bi še naprej prenašali okužbo? Kakšne stranske učinke lahko pričakujemo? Ali se lahko cepijo bolniki s kroničnimi vnetnimi boleznimi in alergiki? Kakšni bodo učinki cepljenja za posameznika in za ustavljanje epidemije? Na vse to nam bo odgovoril prof. dr. Janez Tomažič z Infekcijske klinike v Ljubljani.
Kaj se v telesu zgodi, ko se okužimo z virusom? In kaj, ko v telo vnesemo cepivo? Kako so iskali in razvijali cepivo proti novemu koronavirusu? V tokratni oddaji se bomo o cepivih pogovarjali s prof. dr. Borutom Štrukljem s Fakultete za farmacijo.
V tokratni oddaji bo gost izr. prof. dr. Matjaž Jereb, vodja Oddelka za intenzivno terapijo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Govorili bomo o zapletih pri bolezni covid-19, o posledicah, ki se lahko pojavijo po preboleli bolezni in razlikah med covidom-19 ter gripo. Vabljeni k ogledu.
V oddaji Znanost o virusu se bomo z gostom prof. dr. Matjažem Jerebom s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC LJ pogovarjali o zdravljenju na intenzivni terapiji in dolgoročnih posledicah covid-19.
Kdaj je oseba, ki se okuži z virusom SARS-CoV-2, najbolj kužna? Ali virus lahko prenašajo tudi asimptomatiki - torej okuženi, ki ne kažejo znakov bolezni? Koliko časa po preboleli okužbi s covidom-19 smo še zaščiteni pred novo okužbo? V oddaji Znanost o virusu bomo o kužnosti in imunosti govorili s prof. dr. Janezom Tomažičem z Infekcijske klinike in vročinska stanja UKC Ljubljana.
V prvi oddaji se bomo z gostjo dr. Kristino Nadrah z Infekcijske klinike pogovarjali o novostih pri zdravljenju koronavirusne bolezni 19 z novimi in tudi že znanimi zdravili. Študije kažejo, da so rezultati obetavni.
Neveljaven email naslov