Projekt dvocevnega predora se je po razširitvi s prvotnih 48 milijonov evrov podražil na 135 milijonov evrov. Foto: BoBo
Projekt dvocevnega predora se je po razširitvi s prvotnih 48 milijonov evrov podražil na 135 milijonov evrov. Foto: BoBo

Specializirano tožilstvo je namreč lani na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper osem ljudi v povezavi s financiranjem gradnje predora - potem ko je senat zavrnil neposredno obtožnico, vloženo v tej zadevi.

V središču preiskave naj bi bile pogodbe za gradnjo šentviškega predora, ki jih je v letih 2007 in 2008 Dars sklenil s konzorcijem SCT-Primorje. V sprva vloženi obtožbi je tožilstvo osmim osebam očitalo oškodovanje državnega proračuna za več kot 10 milijonov evrov. Neposredna obtožnica je bila takrat vložena proti nekdanjemu članu uprave Darsa Alešu Hojsu, nekdanjemu prvemu možu gradbenega podjetja SCT Ivanu Zidarju in nekdanjemu predsedniku uprave Primorja Dušanu Črnigoju.

Med obtoženimi naj bi bili tudi nekdanja predsednika uprave Darsa Tomislav Nemec in Rajko Siročič ter nekdanji člani uprave Abdon Peklaj, Žan Jan Oplotnik in Boštjan Rigler. Vendar pa je sodni senat zavrnil neposredno obtožnico in odločil, da mora tožilstvo zahtevati preiskavo, kar je tudi storilo.

Sodnik se ni strinjal z obtožnico proti Zidarju in Črnigoju
"Preiskovalni sodnik je po zaslišanjih obdolžencev izdal sklep o preiskavi zoper vse, razen glede Ivana Zidarja in Dušana Črnigoja, kjer je izrazil nestrinjanje. O pritožbah zoper sklep o preiskavi in nestrinjanju glede dveh obdolžencev še odloča zunajobravnavni senat," so za STA pojasnili na sodišču.

Obtožnica naj bi se nanašala predvsem na ugotovitve Računskega sodišča, ki je nepravilnosti pri gradnji predora v reviziji ugotovilo že marca 2009 in sume obstoja protipravnega ravnanja naznanilo tožilstvu. Projekt dvocevnega predora se je namreč po razširitvi s prvotnih 48 milijonov evrov podražil na 135 milijonov evrov.

Pogodba mimo javnega naročila
Tožilstvo naj bi Siročiču in Peklaju očitalo, da sta pogodbo podpisala mimo zakonodaje o javnem naročanju in da Dars od SCT-ja ni zahteval popusta pri razširitvi leve cevi, kar naj bi pogodbeno vrednost prodora Šentvid povečalo za 8,3 milijona evrov. Takratna uprava Darsa naj bi položaj zlorabila tudi junija 2007, ko je z aneksom priznala SCT za 9,5 milijona evrov dodatnih stroškov pri izkopu zaradi zahtevnejše geološke zgradbe.

Obtožnica naj bi se nanašala tudi na dogodke iz leta 2007, ko je vodenje Darsa prevzel Tomislav Nemec, uprava pa naj bi takrat s podjetjem SCT sklenila 6,1 milijona evrov vredno pogodbo o poravnavi. Dars je v preteklost sicer večkrat zanikal domnevne nepravilnosti pri vodenju tega projekta.