Tovšakova skupaj s soobtoženimi pravi, da so posredniške pogodbe običajne, provizije pa prav nič nezakonite. Foto: MMC RTV SLO
Tovšakova skupaj s soobtoženimi pravi, da so posredniške pogodbe običajne, provizije pa prav nič nezakonite. Foto: MMC RTV SLO
Vegrad
Vegrad je končal v stečaju, delavci pa so večinoma nepoplačani. Foto: BoBo
Teš 6
Tovšakova je za gradbišče Teša 6 posredovala tuje delavce. Foto: BoBo

Glavna obravnava se je na mariborskem sodišču začela leto dni po prvem predobravnavnem naroku. Specializirano državno tožilstvo nekdanji prvi dami Vegrada Hildi Tovšak očita nedovoljeno jemanje in prejemanje daril pri posredovanju tujih delavcev za projekt Teš 6.

V zadevi sta dva že obsojena. Marek A. Konfisz, predstavnik poljskega podjetja Remak, in Aleš Pangerc sta krivdo na predobravnavnem naroku priznala. Kazen: vsak po leto dni zapora.

Tovšakova, ob njej pa še Uroš Plankar, Aleš Mak, Marjetka Karner Lukač, Darka Rudolf, Matjaž Tovšak, Monika Mravljak, so krivdo in s tem ponujene kazni tožilstva takrat zavrnili.

Obramba za izločanje dokazov
Predobravnavni narok se je nato zavlekel, ker je obramba zahtevala izločitev s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov pridobljenih dokazov - tistih, ob katerih se je kriminalistični postopek sploh začel. Sodni senat pod vodstvom Vanje Verdel Kokol takšnim zahtevam ni prisluhnil.

Zadeva že bila na vrhovnem sodišču
Glavna obravnava je sledila šele po devetih mesecih, saj so se medtem s primerom morale ukvarjati še druge sodne instance. Med drugim je vrhovno sodišče zavrnilo Tovšakino zahtevo za varstvo zakonitosti, saj je takšno pravno sredstvo mogoče uporabiti šele po pravnomočnosti sodbe, predsednica mariborskega sodišča pa je zavrnila še zahtevo za izločitev sodnice.
Še naprej za izločanje dokazov in sodnice
Obramba je tudi danes poskušala z različnimi manevri. Med drugim je zagovornik Karner Lukačeve Tomaž Bromše vložil novo zahtevo za izločitev dokazov in se pri tem skliceval na odločbo ustavnega in evropskega sodišča glede problematike zakona o elektronskih komunikacijah, na podlagi katerega so bili dokazi v tem kazenskem postopku pridobljeni. Da se je za vložitev zahteve odločil šele tokrat, je pojasnil s tem, da so sodbe sledile šele po koncu predobravnavnega naroka.

Sodnica se o tem ni dokončno odločila, saj je čas za to do konca dokaznega postopka, svoje mnenje pa mora povedati še tožilska stran, ki sta jo danes zastopala Harij Furlan in Luka Moljk. Senat je tudi tokrat zavrgel vnovično zahtevo po izločitvi sodnice, ki sta jo podala odvetnik Tovšakove Boris Kandutti in obtožena Karner Lukačeva.

Lukačeva: Sodnica je dokazano pristranska
Po prebrani obtožnici danes nihče izmed obtoženih ni želel podati svojega zagovora, niti ni odgovarjal na vprašanja, le Karner Lukačeva je izrazila nezadovoljstvo nad delom policije, tožilstva in sodišča. Policija naj bi namreč celotno zgodbo priredila po svoje in jo iztrgala iz konteksta, tožilstvo naj bi po njenem mnenju temu nekritično sledilo, sodnici pa je očitala, da je že na predobravnavnem naroku dokazala pristransko vlogo.

"Posredniške pogodbe so običajne"
Tudi vsi drugi obtoženi so menili, da v vsej očitani zadevi ni šlo za kakršno koli kaznivo dejanje, pač pa zgolj za običajen posel posredovanja delavcev, ki je vključeval tudi provizijo oziroma, kot se je izrazil eden izmed njih, posredniške pogodbe. Sojenje se bo s poslušanjem prisluhov nadaljevalo 23. januarja, nato pa v prihodnjih tednih sledijo zaslišanja prič.