Drevenšek na eni izmed preteklih obravnav. Foto: BoBo
Drevenšek na eni izmed preteklih obravnav. Foto: BoBo
Sorodna novica Po družinskem sporu trije mrtvi, policisti odvzeli prostost 35-letnemu moškemu

Na ptujskem sodišču se je nadaljevalo ponovljeno sojenje Silvu Drevenšku za trojni umor decembra 2020 v Gerečji vasi.

Obramba želela več časa

Izvedenska mnenja psihiatra, kliničnega psihologa in strokovnjakinje za sodno medicino na prejšnjem naroku niso pritrjevala Drevenškovih trditev, da je bilo okrutno dejanje posledica psihičnih težav in alkoholizma ter pretirane opitosti na dan dogodka. Psihiater Peter Pregelj in klinični psiholog Bojan Zalar sta se strinjala, da gre pri njem za mejno osebnostno motnjo, kar pa ni vplivalo na njegovo sposobnost razumevanja posledic storjenih dejanj v času dogodka.

Na predlog obrambe je sodišče tokrat znova pritegnilo k pojasnilom izvedenca Preglja kot predstavnika komisije za fakultetna izvedenska mnenja, a po videokonferenci, s čimer pa se zagovornik obtoženega Andrej Kac ni strinjal. Odvetnik je prav tako povedal, da je prejel dopolnitev izvedenskega mnenja šele v petek, zato mu do tokrat ni uspelo pripraviti stališč in vprašanj za Preglja.

Predsednica senata Katja Kolarič je povedala, da ta dokaz ni nov in da ga je obramba imela možnost proučiti že vse od začetka ponovljenega sojenja. Zato je vztrajala, da se izvedencu, ki je bil sicer v tej zadevi že neposredno zaslišan, danes postavi vsa vprašanja, ki ostajajo odprta.
Pregelj je po videokonference dejal, da vztraja pri pisnem dopolnilnem mnenju. Za tožilstvo je to mnenje po besedah tožilke Tee Kukovec Belšak "strokovno in jasno", zato nima dodatnih vprašanj.

Sodnica zagovornika obtožila zavlačevanja postopka

Čeprav je ponovno zaslišanje predlagal sam, je bil brez vprašanj tudi zagovornik obtoženega. Dodal pa je, da še vedno meni, da izvedensko mnenje "ni odgovorilo na vsa vprašanja".
Predsednica senata ga je pozvala, naj konkretizira, za katera vprašanja gre, a ni dobila odgovora. "Ravnanje zagovornika je očitno namenjeno zavlačevanju postopka," je dejala. S tem sta se strinjala tudi tožilka in pooblaščenec oškodovanca Daniel Planinšec, Kac pa je poudaril, da "mora biti vsakemu zagotovljena pravica do zadostnega časa za pripravo na obrambo".

Ker je slednji v predlogu za dopolnitev izvedenskega mnenja med drugim opozoril na pomanjkljive informacije o tem, na kakšen način so izvedenci izdelali svoja mnenja, je predsednica senata pozvala Preglja, naj pojasni, kakšne metode so uporabili. Ta je v podrobni predstavitvi povedal, da so črpali informacije iz sodnega spisa, pridobljene medicinske dokumentacije in posebnega pregleda obtoženega. Ocenjuje, da bi tudi drugi izvedenci, če bi imeli enako gradivo, podali enake odgovore na vprašanja sodišča.

Nadaljevanje sojenja Drevenšku

Obramba je naposled dobila več časa za proučevanje

Po končani videokonferenci s Pregljem si je sodni senat vzel čas za premislek in zatem kljub očitkom o zavlačevanju sklenil, da zagovorniku obtoženega omogoči osemdnevni rok za proučitev dopolnitve izvedenskega mnenja, kot to predvideva zakon o kazenskem postopku.
Zato je predsednica senata odpovedala obravnavo, napovedano v četrtek ta teden, in napovedala nadaljevanje sojenja 28. julija. Ali bodo takrat znova zaslišali izvedenca, še ni znano. Zatem je kljub sodnim počitnicam in temu, da so bili doslej predlagani dokazni predlogi že izvedeni, predvidenih še nekaj narokov vse do 4. avgusta.

Tožilstvo ocenjuje, da je dejansko stanje že zdaj dovolj razčiščeno za odločitev o zadevi. Pooblaščenec Planinšec je ob tem opozoril, da mora biti sodba na prvi stopnji izrečena do konca tega leta, drugače bi bil lahko odpravljen pripor obtoženemu. Sodišču je ob tem predlagal, da zagovornika obtoženega zaradi "zavlačevanja postopka" denarno kaznuje.

Odvetnik Kac odgovarja, da so očitki neutemeljeni. "Vsekakor bomo v naslednjih nekaj dneh zadevo zaključili," je dejal. Pojasnil je, da so izvedenska mnenja ključni dokazi, zato je vsa odprta vprašanja nujno ustrezno razčistiti. V prvi vrsti je po njegovih besedah treba ugotoviti, kako so izvedenci prišli do svojih sklepov. "Nikakor ne gre za zavlačevanje," je zatrdil.