Slovenska dvojna merila pri zapiranju meje so jasno razvidna, trdi uradni Zagreb. Foto: BoBo
Slovenska dvojna merila pri zapiranju meje so jasno razvidna, trdi uradni Zagreb. Foto: BoBo

Hrvaško zunanje ministrstvo "najostreje protestira", ker je Slovenija kršila dvostranski sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju (Sops) iz leta 1997, piše v sporočilu za javnost.
Sops določa posebne točke za prehod meje za prebivalce obmejnega območja. Slovenija je, so dodali, pod vprašaj postavila obstoj tega sporazuma, ki že dolga leta zagotavlja nemoteno življenje in prehod prebivalcem območij z obeh strani meje.

Zagreb od Slovenije v diplomatski noti zahteva umik žice s prehodnih točk pri Središču ob Dravi in Godenincih, "ki jih prebivalci hrvaškega obmejnega območja uporabljajo za legitimen prehod države meje". Obenem so znova zahtevali, naj Slovenija umakne bodečo žico s hrvaških območij, ki so jih omenjali v prejšnjih dveh notah.

Hrvaška: Dvojna merila jasno razvidna
Noto so izročili odpravniku poslov na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu Marku Rakovcu in mu v pogovoru poudarili, da se v ravnanju Slovenije jasno vidijo dvojna merila, saj je slovenska stran zaprla dve prehodni točki, ki jih uporabljajo hrvaški državljani, medtem ko so prehodne točke, ki jih uporabljajo slovenski in hrvaški državljani, odprte.

Zagreb zahteva, da Ljubljana v skladu s Sopsom zagotovi enake pogoje za vse prebivalce, ne glede na njihovo državljanstvo, ter da jim omogoči nemoteno življenje in prehod čez mejo za vsakdanje potrebe.

Hrvaška je poslala diplomatski noti Sloveniji že 12. in 20. novembra. V njih je protestirala zaradi "nadaljevanja protipravne postavitve bodeče žice na hrvaškem državnem ozemlju" ob reki Sotli.

Slovensko zunanje ministrstvo je takrat zavrnilo navedbe Zagreba, da bi del žice potekal po hrvaškem ozemlju. Poudarili so, da je namen začasnih ukrepov uravnavati migracijske tokove, demarkacija meje, in da ne gre za prejudiciranje meje med državama.



Obvestilo uredništva:

Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.