Opozoril je, da mora Slovenija nacionalni reformni program pripraviti do konca meseca. Foto: EPA
Opozoril je, da mora Slovenija nacionalni reformni program pripraviti do konca meseca. Foto: EPA

Ob tem je razložil, da je v programih trojke jasno zapisano, koliko se znižajo plače, koliko se varčuje pri določenih postavkah, in da tu ni pogajanj. Ob tem je poudaril, da trojka pride le, ko jo države pokličejo na pomoč.

Potočnik je v okviru Evropskega večera evropskega poslanca Lojzeta Peterleta pojasnil, da je treba dobro pogledati analizo, ki jo je naredila Evropska komisija, pogledati težave in se jih lotiti. Izpostavil je, da je treba urediti bančni sistem ter presekati popkovino med bančnim sistemom in vpletanjem države v gospodarstvo. Opozoril je, da moramo nacionalni reformni program pripraviti do konca meseca. "Biti moramo kredibilni pri obljubah. Reformni in stabilizacijski program sta v tem trenutku ključna dokumenta," je poudaril komisar.

Slaba banka eden izmed mogočih načinov
Dejal je, da je slaba banka eden izmed mogočih načinov reševanja bančnega vprašanja, osebno pa meni, da smo s procesom priprave slabe banke tako daleč, da ni časa za alternativne rešitve in da je treba nadaljevati po tej poti. "Pomembno je, da bo to izpeljano čisto, transparentno in strokovno," je še opozoril Potočnik.

Dotaknil se je tudi prihodnosti EU-ja. Meni, da nobena izmed evropskih držav leta 2050 ne bo med vodilnimi svetovnimi gospodarstvi. Zato izpostavlja, da če želimo imeti resno vlogo pri sooblikovanju sveta, smo lahko relevantni le, če smo skupaj. "Ekonomski vidik je zdaj celo močnejši kot na začetku, ko se je Evropa kreirala," je dodal.

Prepričan je, da ljudje danes pričakujejo, da bo Unija skušala ohraniti našo raven kakovosti življenja, a opozarja, da se moramo pripraviti na možnost daljšega obdobja rasti, ki ne bo velika, in da mora naše zadovoljevanje potreb to upoštevati v prihodnosti.

"Hodimo po robu socialne vzdržnosti. Kdor ne bo slišal sporočila z ulic, bo zanemaril nekaj, česar se ne sme. Veliko razvoja se je do zdaj zgodilo tudi na temelju neupoštevanja meja okolja tega planeta. Stalno se tako zadolžujemo tudi v okoljskem smislu. Zgodba je podobna finančni, a je potisnjena v ozadje, je pa ena ključnih zgodb, ki je povezana s konkurenčnostjo evropskega gospodarstva v Evropi," je dejal Potočnik in izpostavil, da prihodnost Slovenije ne sme biti ogljična.