Pogajalec EU-ja Michel Barnier opozarja, da se čas za sklenitev dogovor o brexitu počasi izteka. Velika Britanija naj bi izstopila marca prihodnje leto. Foto: Reuters
Pogajalec EU-ja Michel Barnier opozarja, da se čas za sklenitev dogovor o brexitu počasi izteka. Velika Britanija naj bi izstopila marca prihodnje leto. Foto: Reuters
Dundalk
"Brexit pomeni meje," na problematiko mejne črte med Irsko in Severno Irsko opozarjajo tudi protestniki, ki se jim je v Dundalku pridružil tudi dolgoletni vodja stranke Sinn Fein, aktivne v obeh Irskah, Gerry Adams. Foto: Reuters

EU je zastavil cilj, da je ločitveni sporazum dogovorjen do oktobra in da je ratifikacija opravljena do 29. marca prihodnjega leta, ko naj bi Velika Britanija izstopila iz Unije, vendar se ta časovnica ta trenutek zdi težko dosegljiva.

Britanska premierka Theresa May je v četrtek v Bruslju na prvem dnevu vrha priznala, da bi bilo treba pogajanja o brexitu pospešiti. EU že vseskozi izraža obup nad nejasnostjo britanskih stališč in opozarja, da je časa malo.

Ključno odprto vprašanje je, kako se po brexitu izogniti nadzoru na meji med Severno Irsko in Irsko. Pogajanja močno ovirajo tudi notranjepolitična preigravanja na Otoku.

Voditelji so na današnjih pogovorih o brexitu brez Mayeve ponovili že večkrat izraženo zaskrbljenost, da ni bistvenega napredka glede vprašanja meje na irskem otoku, ter že večkrat izražen poziv k več jasnosti glede britanskih stališč.

Iz Londona se v bližnji prihodnosti pričakuje nov dokument v povezavi s stališči glede brexita in prihodnjih odnosov. V EU-ju se nadejajo izvedljivih predlogov za pogajanja.

Združeno kraljestvo želi izstopiti iz carinske unije in enotnega trga, a podrobnosti za zdaj niso pojasnili. Še zlasti neučakano v Uniji pričakujejo podrobnosti o tem, kako bo Otok zagotovil, da na irskem otoku ne bo "nepropustne" meje.

Nadaljevanje pogajanj v ponedeljek
Naslednji krog pogajanj o brexitu naj bi bil v ponedeljek v Bruslju. Do oktobra naj bi se torej Britanci in EU dogovorili o ločitvenem sporazumu, ki pokriva tri prednostna ločitvena vprašanja – pravice državljanov, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku – ter prehodno obdobje.

Prehodno obdobje naj bi se začelo ob izstopu 29. marca prihodnje leto in naj bi trajalo 21 mesecev, torej do konca decembra 2020. V tem obdobju Britanija ne bo več sodelovala pri odločanju EU-ja, bo pa morala spoštovati vso evropsko zakonodajo.

Vzporedno se bodo pogajali o prihodnjih odnosih, ki naj bi temeljili na prostotrgovinskem sporazumu z ničelnimi carinami in brez kvot ter na sodelovanju v zunanji, obrambni in varnostni politiki ter v boju proti terorizmu in mednarodnemu kriminalu.