Ljubljanske mlekarne imajo okoli 30-odstotni delež pri trajnem mleku, 25-odstotni delež pri jogurtih, 29-odstotni pri sladoledih in 18-odstotni pri sirih. Foto: BoBo
Ljubljanske mlekarne imajo okoli 30-odstotni delež pri trajnem mleku, 25-odstotni delež pri jogurtih, 29-odstotni pri sladoledih in 18-odstotni pri sirih. Foto: BoBo

Zadruge si že nekaj let prizadevajo povečati lastniški delež v Ljubljanskih mlekarnah, saj te ostajajo edine slovenske mlekarne, v kateri še nimajo večinskega deleža, je na kmetijsko-živilskem sejmu Agra pojasnil predsednik upravnega odbora Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk.

Ob tem je dodal, da zaradi slabega gospodarskega stanja največji lastniki - NFD, Factor banka, KD in še nekateri - že nekaj časa poskušajo prodati delež v Ljubljanskih mlekarnah, vendar med njimi na koncu ni bilo več enotnega nastopa, zato so se zadruge odločile, da bodo objavile prevzemno ponudbo.

Vrisk je še pojasnil, da bo v prvih dneh prihodnjega tedna "zadeva tudi pravno-formalno vložena", sam pa računa, da bo prevzem uspel. Ponujene cene zaradi zakonskih omejitev ni razkril, je pa dejal, da je po njegovih ocenah prava in poštena glede na trenutno dogajanje na kapitalskih trgih.

Odkup Ljubljanskih mlekarn pomemben za kmete in kupce
Zadruge so denar za nakup Ljubljanskih mlekarn zbrale v okviru zadružnega poslovnega sistema in podjetja Mlekodel. Direktor tega Anton Vrhovnik je pojasnil, da se je večina zadrug, ki oddajajo mleko v Ljubljanske mlekarne, odločila za sodelovanje pri nakupu. Poudaril je še, da je za kmetijske zadruge in kmetijske proizvajalce odkup Ljubljanskih mlekarn izredno pomemben, saj gre za podjetje, ki je dobro tržno usmerjeno in dobro tehnično opremljeno ter tako "zagotavlja kmetom odkup mleka na daljši rok, potrošnikom pa kakovostne mlečne izdelke po konkurenčnih cenah".

Koliko denarja potrebujejo zadruge za nakup delnic, se bo šele pokazalo, pa je dodal Vrisk in spomnil, da je treba odkupiti vse ponujene delnice. Računa, da bodo lahko kupili tolikšen delež, da bodo skupno imeli večinski sveženj.

Skrbne preglede naj bi opravila tudi Danone in Parmalat
Prodaja večinskega lastniškega deleža Ljubljanskih mlekarn se vleče že skoraj dve leti in pol. V upravi so že pred časom opravili več razgovorov z interesenti in omogočili tudi več skrbnih pregledov. Natančnega števila interesentov uprava ni želela izdati, pojasnili so le, da so bili več kot trije. Eden izmed njih je bila družba Mlekodel, omenjali pa so se tudi tuji velikani, kot sta francoski Danone in italijanski Parmalat.

Družbe NFD Holding, Zvon ena, Zvon dva Holding, KD ID in KD Kapital, ki prodajajo svoj delež, imajo v lasti približno 54 odstotkov delnic. Te svoj lastniški delež prodajajo že od decembra 2009, takrat pa so zanj zahtevale 14 evrov na delnico.

Največji tržni delež pri trajnem mleku
Ljubljanske mlekarne, ki imajo trenutno 552 zaposlenih, trenutno na slovenskem trgu z lastnimi blagovnimi znamkami zasedajo okoli 30-odstotni delež pri trajnem mleku, 25-odstotni delež pri jogurtih, 29-odstotni pri sladoledih in 18-odstotni pri sirih.