Banka je lani ustvarila 76 milijonov evrov izgube, kar je 43 milijonov evrov manj kot v letu 2011. Foto: BoBo
Banka je lani ustvarila 76 milijonov evrov izgube, kar je 43 milijonov evrov manj kot v letu 2011. Foto: BoBo

Nadzorniki so se z neuspehom povečanja kapitala že seznanili, uprava in nadzorni svet pa predlagata novo dokapitalizacijo v znesku 90 milijonov evrov, a pod spremenjenimi pogoji.

Skupno je bilo v prvem, drugem in tretjem krogu dokapitalizacije vpisanih in vplačanih 8.662.980 delnic v skupni vrednosti 36.384.516 evrov, kar predstavlja 40,43 odstotka vseh novoizdanih delnic.

Glede na to, da je bilo vpisanih in vplačanih manj kot 11.904.762 novih delnic, je bila v skladu z določili dokapitalizacijskega prospekta javna ponudba novih delnic neuspešna, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz tretje največje slovenske banke.

Dokapitalizacija se je začela decembra
Postopek dokapitalizacije Abanke po ceni 4,20 evra na delnico je stekel sredi lanskega decembra, ko je bila skupna emisijska vrednost delnic določena v znesku do 90 milijonov evrov. Prag uspešnosti dokapitalizacije je bil določen pri 50 milijonih evrov.

Nadzorni svet se je že seznanil z zaključkom dokapitalizacije banke in nadaljnjimi aktivnostmi za kapitalsko krepitev banke. Uprava in nadzorni svet tako predlagata sklic nove skupščine delničarjev. Predlagana je dokapitalizacija v znesku 90 milijonov po ceni, ki ne bo nižja od enega evra, predvidena pa je tudi izključitev prednostne pravice obstoječih delničarjev. K vpisu bodo poleg večjih obstoječih delničarjev povabljeni tudi drugi investitorji, ki so ali bodo izkazali interes.

Zavarovalnica Triglav in Gorenjska banka izkazali interes
Uprava in nadzorni svet ocenjujeta, da se bo banka pod novimi pogoji lahko uspešno kapitalsko okrepila. Zavarovalnica Triglav in Gorenjska banka, največji in tretji največji lastnik banke, sta sicer v neuspešni dokapitalizaciji banke vpisali in vplačali proporcionalne zneske v osnovni kapital ter s tem izkazali interes za sodelovanje v dokapitalizaciji, poudarjajo v Abanki.

Banka je sicer lani ustvarila 76 milijonov evrov izgube, kar je 43 milijonov evrov manj kot v letu 2011. Glavni razlog so kot pri drugih slovenskih bankah z izgubo slabitve in rezervacije, ki pa jih je Abanka lani vseeno oblikovala manj kot leta 2011. Po prvih ocenah naj bi znašale 127 milijonov evrov. Dobiček iz poslovanja je lani znašal 47 milijonov evrov, kar je 15 odstotkov več kot v letu prej.