Maja 2016 je agencija za okolje izdala delno odločbo, s katero je zavrnila zahtevo tovarne za izdajo okoljevarstvenega soglasja za povečanje proizvodne zmogljivosti na 1.250 ton cementnega klinkerja na dan in uporabo petrolkoksa kot goriva. Lafarge se je tudi na to odločbo pritožil, ministrstvo pa je septembra lani znova zavrnilo pritožbo.
Oktobra lani je Lafarge sprožil upravni spor in predlagal, da se delna odločba agencije za okolje odpravi in odloči, da se zahtevi cementarne za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja v celoti ugodi oz. da se zadeva vrne agenciji v ponovno odločanje.
Lafarge se je zoper to odločitev pritožil, upravno sodišče pa je 30. novembra letos njegovo pritožbo zavrnilo. Četrtinsko povečanje zmogljivosti delovanja naprave ob hkratni zamenjavi goriva iz premoga v petrolkoks po navedbah sodišča namreč pomeni večjo spremembo v obratovanju naprave, zato za napravo ni mogoče izdati okoljevarstvenega dovoljenja.
Na dogajanje je ta teden opozoril predsednik društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog Uroš Macerl, ki je dodal, da namen, da bi cementarna za povečanje proizvodnje klinkerja in z uporabo petrolkoksa kot goriva uporabila skrajšano pot za obstoječe naprave, Lafargeu torej ni uspel. "Ideja o postopku za obstoječo napravo je s tem dokončno propadla," je navedel Macerl.
Zoper delno odločbo agencije za okolje se tako ni več mogoče pritožiti, so sporočili iz Eko kroga.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Trboveljskega premoga že dolgo pred zaprtjem tet niso smel uporabljat.
V urejenih državah delujejo sežigalnice tudi sredi mesta, pa je vse OK.
Je pa jasno, da se tam spoštujejo "pravila igre", opravlja konstanten monitoring in nobenemu ne pada na pamet, da izbere kako bližnjico.
Če bi tako spoštovanje bilo tudi pri nas, bi pravzaprav morali biti zadovoljni z vsako sežigalnico, saj bi to pomenilo, da se ta odpad nadzorovano uničuje.
Ker pa smo mi vedno proti vsemu, pač ta odpad konča na deponijah, divjih odlagališčih ali pa tistih "ECO" podjetnikih, ki na koncu pogorijo
Morda bom krivičen, a imam občutek da v Lafarge mislijo, da so v Pakistanu....
Če je že kapitalistom vseeno za zdravje ljudi, ljudem ni.
kakšnim kapitalistom je vseeno, poglej Kalifornijo, tam ponekod še grill na oglje ne smeš uporabljati.
Pa poglej po svetu, ukinjajo termoelektrarne, v Sloveniji bi pa še kar naprej kopali premog.
Pa poglej kako popularni so zdaj električni avtomobili.
Pa zakaj lahko po zahodu zažigajo smeti tudi po mestih ne da bi onesnaževali.
Vam ne gre v nos dim iz teh dimnikov, vas to ne moti?
Zakaj dvojni standardi?
Delo so pa v Jugi imeli vsi, deleli pa neučinkovito. Zaprta ekonomija, nobene konkurence, stalno smo se spraševali kdaj bo vse propadlo.
Mene moti, da nas je bilo nekoč 20.000, bil je slab zrak pozimi, ampak vsi smo imeli delo, sedaj pa nas je 15.000, čistejši zrak, 3.500 brezposlenih, nekaj mladine, ostalo upokojenci! Ne morejo vsi živeti od ovčereje, kaj misliš!?
Malo na spehod po Zasavju, polno smrdljivega dima, folk še vedno kuri drva.
Si predstavljaš, še poleti se ponekod kadi iz dimnikov, folk stoka, pa kaj boš naredil, sosed kuri mokra drva, ti pa še okna ne moreš odpreti.
V Kaliforniji pa še grilla na oglje ne smeš uporabljati.
Kdaj boste ljudem vrnili dostojanstvo in delovna mesta? A res mislite, da lažje preživiš s 300 evri kot z 800?
Če bi pred več 100 leti, živeli tile okoljevarstveniki, bi vsi mi še zdaj živele kot v srednjem veku.