Le še dober dan nas loči od referenduma, ki bo odločal o tem, ali bo razpadlo šesto največje gospodarstvo na svetu ali pa bo Škotska ostala del Združenega kraljestva.
Če Škotom uspe izglasovati neodvisnost, bo to nedvomno razpihalo ogenj odcepitvenih teženj še marsikje v Evropi, predvsem pri Kataloncih. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da se bo boj med zagovorniki in nasprotniki škotske neodvisnosti bil tako rekoč do zadnjega preštetega glasu.
Ne le Škoti, ampak vsi britanski državljani in tudi Evropejci bodo nestrpno čakali petkovo razglasitev izidov referenduma. Takrat bo jasno, ali bo Škotska nadaljevala 300-letno sobivanje z drugimi narodi v Združenem kraljestvu ali pa se bo rodila nova, že 35. država po padcu berlinskega zidu pred 25 leti. Škoti se v svojih prizadevanjih za samostojnost v precejšnji meri zgledujejo tudi po Sloveniji. Čeprav je usoda ironično hotela, da je kraljestvo na Otoku prvič združil prav škotski kralj Jakob VI. in ima britanska kraljica Elizabeta II. po očetovi strani celo več škotske kot angleške krvi, pa Škoti želijo iz Združenega kraljestva iz kar nekaj podobnih razlogov, kot so Slovenijo odgnali iz Jugoslavije. V Edinburghu trdijo, da se politične odločitve sprejemajo v Londonu mimo njihove volje, da v London pošiljajo več denarja, kot ga dobijo nazaj, da britanska vlada ne rešuje njihovih družbenih vprašanj ...
Več o tem v oddaji Globus ob 17.55 in 23.10 na TV Slovenija. |
Ali bo večinska volja ljudi na referendumu sledila tem argumentom, je nemogoče napovedati, saj sta tabora zagovornikov in nasprotnikov škotske samostojnosti tako rekoč izenačena. Imajo pa Škoti to srečo, da se je vlada v Londonu odločila, da jim dovoli izpeljati referendum, kar v mednarodni skupnosti ni ravno običaj (pomislimo samo na številne krvave razpade držav!). Je pa britanska vlada to odločitev sprejela v trenutku, ko je bila velika, velika večina volivcev proti samostojnosti. Šele v zadnjih tednih se je namreč trend popolnoma obrnil, zato je britanski politični vrh začel Škotom panično ponujati cel kup ugodnosti, če ostanejo v Združenem kraljestvu, med drugim celo možnost, da se iz unitarne države preoblikuje v federacijo. London pa Škotom ne ponuja le korenčkov, ampak grozi tudi s palico. Škote straši, da ne bodo smeli obdržati funta, kraljice, da se bodo velike banke iz Škotske umaknile v londonski City, da neodvisna Škotska ne bo več članica Evropske unije in zveze Nato ... Zagovornikov neodvisnosti za zdaj grožnje ne skrbijo preveč, ker se zavedajo, da bodo zaradi velikih zalog nafte in tudi odličnih naravnih pogojev za izkoriščanje obnovljivih virov energije gospodarsko ena najmočnejših držav v Evropi. Že zdaj po BDP-ju na prebivalca prekašajo veliki evropski gospodarski sili Francijo in Italijo.
Škoti, ki že uživajo široko avtonomijo znotraj Združenega kraljestva, ne bi smeli le z zamahom roke odpraviti groženj Londona. Dejstvo je, da bi se s samostojnostjo veliko stvari, ki so do zdaj povsem preproste, zelo zapletlo. Kar naenkrat bi med državama zrastla prava meja, ker nobena država ne bi bila v schengenskem območju, Škotska bi morala zaprositi za sprejem v EU in tudi Nato, kar gotovo ne bi teklo gladko. Najverjetnejša ovira bi bila Španija, ki se tudi sooča z zahtevami nekaterih avtonomnih pokrajin po samostojnosti. Prednjačijo predvsem Katalonci, ki nameravajo izpeljati posvetovalni referendum o samostojnosti že novembra, pa čeprav jim Madrid in španska ustava tega ne dovoljujeta. Verjetno pa bi se zaradi notranjepolitičnih razmerij Špancem lahko pridružila še kaka država, npr. Belgija ali pa Italija ali pa ...
Kljub morebitnim velikim težavam, ki jih ob morebitni samostojnosti čakajo, pa številni zagovorniki škotske neodvisnosti pravijo: "Če ste lahko uspešni vi Slovenci, ki vas je dva milijona, nas pa je pet milijonov, zakaj ne bi uspelo tudi neodvisni Škotski!"
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Se hitro izkaže da tisti iz Londona strašijo na veliko
Anglosaška dvoličnost in pokvarjenost je brezmejna.
Škotska je bolj pristna, kot saksonska Anglija.
Povzemam iz hrvaške wikipedije:
Sasi su germansko pleme čija je prapostojbina bila na području kasnije Danske. Pod pritiskom Franaka Sasi se šire iz Danske prema zapadnoj Europi između 3. i 5 stoljeća. Dio Sasa (u engleskom jeziku nazivani Saxons) što sa Anglima i Jutima iz sjeverne Njemačke, Danske i Nizozemske prelaze na Britansko otočje u 5 i 6. stoljeću, pretopiti će se u Engleze. Njihovo ime danas se tamo očuvalo u nazivima Wessex, Essex i Sussex. Dio Sasa ostao je živjeti u Njemačkoj, gdje se još u području Saske razlikuju od ostalih njemačkih skupina, Švaba, Bavaraca i Franaka.
če so kdo pristni avtohtoni prebivalci britanskega otočja, so to ravno Irci in Škoti.
link
Pleme Škotov izhaja iz Irske; natančneje iz okrožij Antrim in Down.
Leta 500 so Škoti pod vodstvom kralja Fergusa zavzeli Argyll in ustanovili državo Dalriada (Dál Riata) v piktski pokrajini; Rimljani so to ozemlje poimenovali Kaledonija. Povezava med Pikti in Škoti je še starejša kot to; okoli leta 300 so Rimljani zabeležili skoraj 300 mejnih napadov, ki so jih skupaj izvedli Pikti in Škoti.
Ker so Rimljani predstavljali skupnega sovražnika, sta ti dve ljudstvi med seboj sodelovali in se podpirali. Toda po odhodu Rimljanov, so začeli tekmovati med seboj. Vojne med Kaledonijo in Dalriado so bile zelo pogoste med leti 300 in 840; v večini primerov so zmagali Pikti.
V začetku 9. stoletja, ko so začeli Vikingi pleniti bližnje obale. Pikti so se znašli med dvema sovražnikoma. Ko so uspešno premagali Škote, je bitka s Vikingi v letu 839 močno skrčila njihovo število. Številni kralji so se zamenjali na piktskem prestolu. Po smrti Aplina Mac Eochaida, kralja Dalriada, je njegov sin Ciniod Mac Alpin (poznejši Kenneth I. Škotski) leta 843 razglasil kaledonski prestol kot svojo posest (na podlagi krvnih povezav); obe kraljestvi je združil v eno - Alba.
M !!!!!!!!!!
nost!
Se ti opravičujem. Nikakor se nisem nameraval iskati razlogov v zgodovini ampak samo povedati, da Škoti zaslužijo svojo neodvisnost, v kolikor se bodo za to odločili in da niso umeten narod.
Na svoji zemlji so prisotni že več kot 2000 let že od plemenskih skupnosti, kar govori o njihovi pristnosti.
Celo originalno ime so ohranili, kar je že prava redkost.
Nisem pa nič mislil v mitološki (božji) smeri, po kateri se ponavadi sklicujejo judi. Tudi meni je njihova razlaga oziroma upravičevanje obstoja izraelske države le slab izgovor za krajo tuje zemlje.
Herceg Istra :-)))
Srečno!
Jah to pa je medijska svoboda slišiš in vidiš le tisto kar vladarji želijo da slišiš in vidiš.
Ko kapitalizem kolabira nastane fašizem..je logična posledica če ne gre izkoriščanje na subtilni in prefinjen način gre na silo.
in upam, da se bodo sporazumevali v vsem in v zadostni meri, da bo državljanom v zadovoljstvo
živeti v lastni državi, saj ljudje - zadovoljni ljudje ustvarjajo abundfanco za sebe in za državo -naj jim bo resnično sreča naklonjena in vse dobro !
Prijavi neprimerno vsebino Tudi Republika Srpska-samostojnost!
Ti pa res blebetaš neumnosti....Republika Srbska sploh ne deluje.... , kot bi morala..že večkrat je bila opozorjena, da jo bodo ukinili, če ne bodo zadev uredili, kot zahteva Daytonski sporazum..tam nič skoraj en deluje, kot bi moralo.
# 16.09.2014 ob 16:06 če nebi Sasi v zgodnjem srednjem veku okupirali sedanjega območja Anglije, bi Škotska zajemala tudi sedanjo Anglijo.
Sklicevanje na srednjeveške epe bi prej pričakoval od zadrtega Juda kot od ene vodilnih avtoritet elitnega portala za izmenjavo mnenj. Razočaral si me.