Foto: Mario Topić © Antitalent
Foto: Mario Topić © Antitalent

Pri letošnjem izboru filmov je poudarek na režiserjih, ki predstavljajo "naslednjo generacijo evropskih filmskih ustvarjalcev", kot so zapisali na svoji spletni strani.

Festival v Franciji bo potekal od 11. do 18. decembra. V tekmovalni program 13. festivala so se uvrstili štirje kratki in en celovečerni slovenski film.

Morena v igri za kristalno puščico

Med celovečernimi filmi, ki se potegujejo za glavno nagrado kristalno puščico, se je uvrstila tudi slovenska manjšinska koprodukcija, debitantski celovečerni igrani film Morena hrvaške režiserke Antonete Alamat Kusijanović, v slovenski koprodukciji SPOK Films in Staragara ter produkciji Antitalent iz Hrvaške in RT Features iz Brazilije.

Zgodba o dekletu, ki se v navidezni idili s soncem obsijane jadranske obale spopada z mračnimi silami patriarhata. Film mlade hrvaške režiserke je prejel prestižno nagrado zlata kamera za najboljši prvenec v Cannesu.

V avtorski in izvajalski ekipi filma so med drugim slovenski avtorji Julij Zornik, ki je za oblikovanje zvoka na 24. Festivalu slovenskega filma prejel tudi vesno, Mitja Ličen, kot direktor fotografije druge ekipe in kolorist Emil Svetlik. V glavnih vlogah nastopajo Gracija Filipović, Leon Lučev, Danica Ćurčić in Cliff Curtis, v manjših vlogah pa se predstavita tudi Zoran Predin in Lovro Zafred. Na 24. Festivalu slovenskega filma je Morena prejela tudi nagrado AKMS za izbrani celovečerni film.

V tekmovalnem delu kar štirje slovenski kratki filmi

Kot so zapisala ustvarjalci filmskega festivala, pa so pri kratkih filmih izbrali tiste, ki predstavljajo kraj svobode in odkritja.

Urška Djukić: Babičino seksualno življenje

Kratki film Babičino seksualno življenje je bil nagrajen na festivalu kratkega filma Encounters v Bristolu, prejel pa je tudi vesno za posebne dosežke na 24. Festivalu slovenskega filma. Foto: SFC
Kratki film Babičino seksualno življenje je bil nagrajen na festivalu kratkega filma Encounters v Bristolu, prejel pa je tudi vesno za posebne dosežke na 24. Festivalu slovenskega filma. Foto: SFC

Med njimi je tudi animirano-dokumentarni film Babičino seksualno življenje režiserke Urške Djukić. Kratki film osvetli zgodovino intimnosti babice s podeželja in odnos do spolnosti. Navdih za film je avtorica črpala iz pričevanj žensk, ki jih je avtorica knjige Ogenj rit in kače niso za igrače Milena Miklavčič zbrala v knjigi.

Scenarij za film je poleg Urše Djukić, ki je film tudi zmontirala, napisala še Maria Bohr. Korežiserka in animatorka je Émilie Pigeard, glasove so posodili Doroteja Nadrah, Jure Henigman, Mara Vilar, Božena Zabret in Bojana Ciglič, skladatelj glasbe je Tomaž Grom, zvok je oblikoval Julij Zornik. Film je bil letos nagrajen na festivalih kratkega filma Encounters v Bristolu in švedskem festivalu v Uppsali. Na 24. Festivalu slovenskega filma v Portorožu prejel tudi vesno za posebne dosežke.

Špela Čadež: Steakhouse

Animirani kratki film Steakhouse govori o družinskem nasilju. Foto: MAIN
Animirani kratki film Steakhouse govori o družinskem nasilju. Foto: MAIN

V tekmovalnem programu bo na ogled tudi že večkrat nagrajeni animirani kratki film Steakhouse, animatorke in režiserke Špele Čadež, letošnje prejemnice Prešernovega sklada.

Film subtilno spregovori o družinskem nasilju, skrhanih odnosih v razmerjih in tihem maščevanju, ki se kuha.

V risbi in animaciji so poleg Špele Čadež sodelovali še glavne animatorke Zarja Menart, Anka Kočevar in Clémentine Robach. Scenarij za film je napisal Gregor Zorc, glasbo sta ustvarila Tomaž Grom in Olfamož.

Svojo festivalsko pot je film začel s premiero v Locarnu, kjer ga je nagradila žirija mladega občinstva, pred kratkim je prejel nagrado na filmskem festivalu v Talinu, na 24. Festivalu slovenskega filma je Špela Čadež zanj prejela vesno za najboljši animirani film, na letošnji Animateki je film prejel posebno omembo žirije.

Katarina Rešek – Kukla: Sestre

Kratki film Sestre je letošnji zmagovalec najpomembnejšega kratkega filma v Clermont Ferrandu. Foto: Ksaver Šinkar
Kratki film Sestre je letošnji zmagovalec najpomembnejšega kratkega filma v Clermont Ferrandu. Foto: Ksaver Šinkar
Sorodna novica Kukla o zmagi na največjem festivalu kratkega filma na svetu: "Postavili smo se na zemljevid"

Tretji izbrani slovenski kratki film je Sestre režiserke Katarine Rešek – Kukle, letošnji zmagovalec festivala v Clermont Ferrandu, najpomembnejšem festivalu kratkega filma. Sestre iz naslova – Sina, Mihrije in Jasna – so pravzaprav tri najboljše prijateljice v zgodnjih dvajsetih.

Dekleta fantovskega videza, vedno oblečena v ohlapne sive trenirke, z lasmi, spetimi v nizek čop, zatlačen v pulover, trenirajo borilne veščine in se držijo bolj zase.

Zaradi svojega življenjskega sloga pridejo pogosto v konflikt z lokalnimi fanti. V enem izmed pretepov jih pred popolnim porazom in ponižanjem reši krhko dekle, ki to v bistvu šele postaja.

V Sestrah v glavnih vlogah nastopajo igralka Mia Skrbinac ter Sarah Al Saleh in Mina Milovanović, ki sta se s filmom srečali prvič. Režiserka je v sklopu festivala bila izbrana tudi med osmimi režiserkami in režiserji, ki pripravljajo celovečerne prvence.

Rok Biček: Kazenski strel

Foto: SFC
Foto: SFC

Kot četrti bo v tekmovalnem programu na ogled kratki manjšinski koprodukcijski film Kazenski strel režiserja Roka Bička, petnajstminutno vinjeto, v kateri prijatelja popoldne preživita na nogometnem igrišču in sanjarita o igranju za lokalno moštvo, a kmalu spoznata, da imajo sanje tudi svojo ceno.

Scenarij za Kazenski strel sta napisala režiser, ki je tudi montažer filma, in Kristian Novak. V filmu igrajo: Gabrijel Dolenec, Jakov Feher, Simon Herperger, David Ivanović, Radovan Kočila, David Šafarić in Karlo Žganec. Na 24. Festivalu slovenskega filma je v kategoriji manjšinske koprodukcije prejel vesno za posebne dosežke.