Predstava Michelangelo Buonaroti je koprodukcija Dubrovniških poletnih iger in HNK-ja na Reki. Foto: HNK Ivana plemenitega Zajca na Reki
Predstava Michelangelo Buonaroti je koprodukcija Dubrovniških poletnih iger in HNK-ja na Reki. Foto: HNK Ivana plemenitega Zajca na Reki
Drama je del Krleževega ciklusa Legende iz leta 1918 in jo umeščajo v ekspresionistično fazo enega najpomembnejših hrvaških pisateljev. Foto: HNK Ivana plemenitega Zajca na Reki
Sebastijan Horvat je pojasnil, da se je za režijo Michelangela odločil na predlog nekdanje direktorice Drame reškega HNK-ja Jelene Kovačić. Foto: HNK Ivana plemenitega Zajca na Reki

To bo otvoritvena predstava nove gledališke sezone v reškem HNK-ju, pred tem so jo že uprizorili na letošnjih Dubrovniških poletnih igrah.

Del Krleževega ciklusa Legende
Predstava Michelangelo Buonaroti je koprodukcija med Dubrovniškimi poletnimi igrami in HNK-jem na Reki. Drama je del Krleževega ciklusa Legende iz leta 1918 in jo umeščajo v ekspresionistično fazo enega najpomembnejših hrvaških pisateljev.

"Z režijo Krleževega dramskega vpogleda v tragiko genija se je spoprijel Sebastijan Horvat, eden redkih sodobnih režiserjev v regiji, ki se ne otepa barda hrvaške književnosti, Miroslava Krleže," piše na spletni strani reškega HNK-ja.

Vse po vplivom ekonomije
Horvat je pojasnil, da se je za režijo Michelangela odločil na predlog nekdanje direktorice Drame reškega HNK-ja Jelene Kovačić. "Veliko smo se pogovarjali o besedilu in ugotovili, da živimo v svetu, v katerem je vse pod vplivom ekonomije. Tako tudi umetnost, kot da ne bi imela smisla, če se ne splača in ni v ekonomski in ideološki sferi," je povedal za časopis Novi list pred reško premiero.

Horvat je dodal, da se v predstavi ne ukvarjajo samo z romantično zgodbo o geniju v smislu umetnosti, temveč tudi z vlogami režiserjev, igralcev in avtorske ekipe v gledališču. "Vzpostavili smo dialog s Krležo, upoštevajoč vse njegove težave, in jih povezali s sedanjostjo," je še povedal.

Inovativna interpretacija
Po njegovih besedah se dubrovniška in reška predstava ne bosta bistveno razlikovali, čeprav je igra v ambientu otoka Lokruma imela dodatno razsežnost. Reški časopis pa je še zapisal, da Michelangelo ni dobesedno branje Krleže, temveč inovativna interpretacija.

Dramaturg predstave je Milan Matthis Marković, kostumografinja Belinda Radulović, glasbo podpisuje Karmina Šilec, scenograf in avtor videa je Igor Vasiljev. Sodeloval bo zbor Opere HNK Reka, v vlogi Michelangela bo nastopil Rakan Rushaidat.

Horvat je leta 2015 na Reki režiral tudi predstavo Nad grobom neumne Evrope, ki je nastala na podlagi Krleževe novele Hrvaška rapsodija.