Letošnja muzejska noč bo povezala okoli 80 institucij iz 39 krajev, ponudila pa bo več kot 200 prireditev.  Na fotografiji notranjost Narodnega muzeja Slovenije. Foto: BoBo
Letošnja muzejska noč bo povezala okoli 80 institucij iz 39 krajev, ponudila pa bo več kot 200 prireditev. Na fotografiji notranjost Narodnega muzeja Slovenije. Foto: BoBo

Vsi so namenjeni tako tistim, ki pogosto obiskujejo muzeje, kot tudi tistim, ki k nam zaidejo redkeje, je dejala glavna koordinatorka Irena Marušič.

Vse prireditve so brezplačne, vendar po besedah Marušičeve razmišljajo, da bi v prihodnjih letih po zgledu muzejskih noči v drugih državah uvedli skupno vstopnico, ki bi jo ponudili po simbolični ceni "enega ali dveh evrov". Dodala je, da bodo o tem na letošnji prireditvi povprašali tudi obiskovalce.

Marušičeva je sicer izpostavila nekaj dogodkov, kot so odprtje razstave Prekomorci v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, prireditev Ukročena elektrika, poizkusi Nikole Tesle v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki ter svetlobne inštalacije Svetlobne gverile na različnih lokacijah v Ljubljani.

Prostor tudi za kulinariko
Poleg tega bo muzejska noč ponudila nekaj prireditev, povezanih s kulinariko. Tako bodo v Parku vojaške zgodovine Pivka pripravili pokušnjo vojaške prehrane, v Tolminu bodo povezali obletnico velikega punta s pokušnjo jedi iz tistega časa, v Tehniškem muzeju pa bodo prikazali sodobne načine priprave hrane.

Za najmlajše obiskovalce bodo v vseh večjih muzejih po Sloveniji pripravili številne delavnice, bodisi na temo občasnih razstav bodisi na "čisto drugačne teme".

Poletna muzejska noč je po besedah organizatorjev prepoznavna in uveljavljena prireditev, ki povezuje slovenske muzeje, galerije ter druga razstavišča. Muzejska noč ponuja priložnost, da se te ustanove predstavijo kot prostori sproščenega preživljanja prostega časa. Prvo muzejsko noč so muzeji na pobudo Mednarodnega grafičnega likovnega centra (MGLC) pripravili leta 2003, takrat pa je združevala le 27 institucij iz prestolnice.

Od takrat se je širila in v povprečju v zadnjih letih muzejsko noč obišče od 15.000 do 25.000 obiskovalcev. Poteka pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije, povezuje pa kraje iz celotne Slovenije, od Obale do Prekmurja. Koordinacijo projekta letos ponovno prevzema ekipa iz Tehniškega muzeja Slovenije.