Stroške sanacije dvora so leta 2009 ocenjevali na od šest do osem milijonov evrov. Foto: www.slovenia.info
Stroške sanacije dvora so leta 2009 ocenjevali na od šest do osem milijonov evrov. Foto: www.slovenia.info

Na nedavni dražbi je bil edini zainteresirani kupec podjetnik Saša Arsenovič, ki pa pred zaključkom posla ne želi javno govoriti o svojih načrtih z objektom.

Arsenovič, ki je v Mariboru med drugim postavil restavracijo Rožmarin in obnavlja nekdaj znano gostilno Koper, bo za Žički dvor plačal 214.000 evrov. Celotne kupnine sicer še ni plačal. "Pogodba je podpisana, ni pa postopek še končan. Dokler nisem lastnik v zemljiški knjigi, zadeve ne bi komentiral," je dejal.

Nekdaj del slavnega samostana
Objekt iz obdobja srednjega veka, ki s stavbo, dvoriščem in pripadajočim zemljiščem meri nekaj več kot 2.000 kvadratnih metrov, je bil do konca 14. stoletja last kartuzijanskega samostana iz Žič. Na začetku 19. stoletja so ga skupaj z minoritskim samostanom, v katerem danes domuje Lutkovno gledališče Maribor, preuredili v vojašnico ter nato v vojaško sodišče in zapore.

Leta propadanja
V zadnjih desetletjih je bila stavba prazna in je nezaščitena propadala. Občina jo je večkrat poskušala prodati, a pri tem ni bila uspešna. Večino kupcev so odvrnili visoki stroški sanacije, ki so se na primer v občinskem dokumentu iz leta 2009 ocenjevali na od šest do osem milijonov evrov.

Nejasna prihodnost
Za prevzem Žičkega dvora se je med drugim zavzemal Zavod Štajerski dvorec, ki se ob prodaji objekta Arsenoviču boji, da bo to vodilo do uničenja spomenika. "Ne izgubite izpred oči dejstva, da so bili za izbranega kupca tokrat umaknjeni vsi pogoji prodaje, ki so predhodno veljali," je ogorčen Darko Zupanič.

Na občini pa poudarjajo, da je Žički dvor še vedno kulturni spomenik, s katerim je treba ravnati skladno s smernicami, ki jih predpisuje Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije.