Zelenjavo in dišave bodo vzgajali v manjšem rastlinjaku, v velikem, ki se razprostira na 3000 kvadratnih metrih, pa bodo vzgajali avtohtoni paradižnik. Foto: MMC RTV SLO/Radio Koper
Zelenjavo in dišave bodo vzgajali v manjšem rastlinjaku, v velikem, ki se razprostira na 3000 kvadratnih metrih, pa bodo vzgajali avtohtoni paradižnik. Foto: MMC RTV SLO/Radio Koper

Po orkanski burji je namreč ostal brez vode za zalivanje, poleg tega je postala vzgoja sadik v dotrajanih rastlinjakih manj donosna. Lani so obnovili priključke na javni vodovod. V sodelovanju z Univerzitetnim inkubatorjem Primorske in univerzo samo je nastal projekt za oživitev rastlinjakov.

Zelenjavo in dišave bodo vzgajali v manjšem rastlinjaku, v velikem, ki se razprostira na 3000 kvadratnih metrih, pa bodo vzgajali avtohtoni paradižnik. Vse sadike bodo ekološke, poudarja vodja proizvodnje v Kmetijski zadrugi Agraria Patricija Pirnat: "Letos bo namreč proizvodnja sadik v malo manjšem obsegu, tudi z manjšo ponudbo, saj pri ekoloških semenih smo tukaj omejeni in nimamo možnosti tako široke ponudbe, kot so bili naši potrošniki navajeni."

Direktor Agrarie Robert Fakin pravi, da vlaganj v Purissimo še ni konec: "V prenovljeni del Purissime smo do zdaj vložili približno 20.000, zagotovo bo treba vsaj še toliko."

V sodelovanju z Inkubatorjem in Univerzo na Primorskem bodo študentom sredozemskega kmetijstva ponudili možnost opravljanja prakse. Prikazali jim bodo nove pristope kmetovanja in biološko zaščito, pravi Pirnatova: "Tako da pokažemo tudi to, kako se da pridelovati do okolja prijazno, tudi z novimi prijemi, in finančno sprejemljivo."

V Purissimi si obetajo, da bi vzpostavili poučno kmetijo, ki bi bila namenjena izključno vrtičkarjem in pomenu samooskrbe. V sklopu novega didaktičnega centra naj bi nastala tudi kuharska delavnica o pripravi pridelkov.