Z upoštevanjem nasvetov si lahko prihranite marsikateri glavobol. Foto: EPA
Z upoštevanjem nasvetov si lahko prihranite marsikateri glavobol. Foto: EPA
Umivanje rok
Pazite na higieno rok. Foto: MMC RTV SLO

Marsikdo ima sorodnike v Kanadi, Avstraliji, Novi Zelandiji ali drugih oddaljenih deželah in bi se rad odpravil na obisk; vendar je vseeno treba upoštevati zdravstveno stanje pred potovanjem in se o tem pogovoriti z osebnim zdravnikom ali se najmanj mesec pred potovanjem oglasiti v eni izmed ambulant za potnike, ki so v Ljubljani, Kranju, Mariboru, Ravnah, Murski Soboti, Novi Gorici, Kopru in Novem mestu.

Pred odhodom na potovanje obiščite zdravnika
O svojem načinu potovanja in destinaciji se pred odhodom pogovorite z zdravnikom in ga vprašajte za dodatne nasvete glede svojih bolezni in zdravil, ki jih morate vzeti s sabo. Če vam teh zmanjka in bi jih morali kupiti v drugi državi, je verjetnost, da boste našli ravno prava, z enakim učinkom ter odmerkom, precej majhna. Če v terapevtske namene uporabljate igle, imejte poleg zdravil še spremno pismo v angleščini, v katerem naj bodo navedena generična imena zdravil, odmerki in način jemanja. Če se na potovanje odpravljate za dalj časa, pred tem obiščite še zobozdravnika, svetujejo na Slovenskem zdravniškem društvu.

Kaj morate imeti v potovalni lekarni?
Poleg svojih osebnih zdravil, ki jih zaradi morebitnih zamud vzemite za kakšen teden več, imejte v potovalni lekarni še obveze, škarje in razkužilo, antibiotik za lajšanje potovalne driske, sredstvo proti slabosti in alergijam ter za znižanje telesne temperature, snovi proti pikom žuželk, sončno kremo idr. Z zdravnikom se pogovorite tudi o spremembi jemanja zdravil zaradi prilagoditve na nov časovni pas. S sabo vzemite tudi baterije za slušni aparat, merilec krvnega sladkorja, rezervna očala, leče idr. Dobro je imeti sklenjeno tudi zdravstveno zavarovanje za tujino, vendar se pred tem pozanimajte, kaj imate krito, in zapišite kontaktne podatke, ki jih boste ob morebitnih težavah rabili.

Na letalu se večkrat sprehodite
Pomanjkanje gibanja na letalu lahko povzroči vensko trombozo. Otekli gležnji so običajno rezultat daljšega sedenja in omejenega prostora. Razgibavanje stopal, občasni sprehod po letalu in pitje zadostne količine tekočine lahko te težave prepreči ali vsaj omili. Najbolje je, da se na potovanje dobro pripravite, saj se boste tako izognili marsikateri težavi. Če se vam stanje zelo poslabša, pa nemudoma poiščite zdravniško pomoč.

Zapleti in bolezni na potovanju
Če potujete v dežele z nalezljivimi boleznimi, kot so hepatitis, tetanus, gripa, malarija idr., se pravočasno pozanimajte o cepljenjih, da se izognete težavam. Najpogosteje se na potovanju ali ob prihodu domov pojavi potovalna driska, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Najučinkovitejša je uporaba rehidracijskih praškov in raztopine, ki jo lahko pripravite sami. Na liter prekuhane vode dodate štiri žličke sladkorja, polovico žličke soli in sok pomaranče, predvsem pa pijte veliko tekočine.

Do okužbe pride zaradi uživanja onesnažene hrane in tekočin ali jo prenesete v telo preko rok, vendar težave po navadi kmalu minejo. Da se težavam izognete, upoštevajte pravilo "Skuhaj, speci, olupi ali ne jej!", svetujejo strokovnjaki na NIJZ. Največje tveganje predstavljajo razne omake, prelivi, hladni narezki, solate, sladoledi, morski sadeži in surova zelenjava, ravno tako mleko in mlečni izdelki.

Uživajte ustekleničeno vodo, kavo in čaje. Vodo vedno prekuhajte in naj vre vsaj eno minuto ali dlje. Izogibajte se pijačam z ledom, ker je lahko narejen iz oporečne vode, in sadnim sokovom, ki so lahko razredčeni z vodo.

Umivajte si roke
Roke si umivajte z milom in čisto vodo pred vsako jedjo in po uporabi stranišča ali imejte s sabo higienske oziroma alkoholne robčke. S temeljito higieno rok zmanjšate okužbe dihal, do katerih pride pogosto ravno zaradi nečistih rok.

Pred komarji se zaščitite z oblačili, insekticidi in repelenti
Večinoma so insekti aktivni zjutraj, zvečer in ponoči. Pomembno je, da se zaščitite pred samim pikom, tako da nosite oblačila, ki prekrijejo večino kože, in na različne načine preprečite komarjem vstop v prostor. Repelente pa nanesite na kožo, vendar naj ne pridejo v stik z očmi ali morebitnimi ranami.

Ob ugrizu živali rano takoj sperite z milnico in tekočo vodo ter pokrijte z gazo
Če potujete na sever Kanade, v Avstralijo, Novo Zelandijo, Grenlandijo ali na zahod Evrope imate malo možnosti, da vas ugrizne pes, mačka, opica ali kak drug sesalec. Če se to le zgodi, rano takoj sperite z vodo in milnico, pokrijte s sterilno gazo ter povijte s povojem. Ravno tako je nujno, da čim prej opravite cepljenje proti steklini ter ob vrnitvi domov obiščete zdravnika.

Nekatere tropske bolezni se prenašajo tudi prek stoječih vod, zato kopanje v rekah in jezerih na NIJZ-u odsvetujejo. Za obisk peščene plaže pa vseeno obujte natikače.

Kožo zaščitite pred sončnimi žarki
Med 10. in 16. uro bodite raje v senci pod senčnikom in si nadenite klobuk s širokimi krajci, da zaščitite obraz in zadnji del vratu. Ravno tako nosite dolga in lahka oblačila, sončna očala z UVA- in UVB-zaščito. S sabo imejte kremo z zaščitnim faktorjem vsaj 15, ki jo nanašajte vsaki dve uri, in spremljajte informacije o UV-indeksu, svetuje Slovensko zdravniško društvo.