Ilka Štuhec je s številko 9 smučala brezhibno in ubranila naslov svetovne prvakinje v smuku. To je že 22. slovenska medalja na SP-jih. Foto: Reuters
Zlati nastop Ilke Štuhec v Areju

Neverjetno, kaj je uspelo slovenski šampionki. Potem ko je lansko olimpijsko sezono zaradi poškodbe izpustila, se je vrnila z odličnimi rezultati, tudi z dvema zmagama v svetovnem pokalu, vseeno pa v Areju (tudi zaradi ne ravno bleščečih izidov na treningih) ni bila prva favoritinja. A ko je prišla tekma sezone, je pokazala šampionski obraz in podobno kot leta 2017 v St. Moritzu (ko ni bilo medalje v superveleslalomu in kombinaciji) veličastno odpeljala smuk. Postala je prva alpska smučarka po 30 letih oziroma Švicarki Marii Walliser, ki je ubranila naslov v kraljevski disciplini.

Zdravljica v Areju v čast Ilki Štuhec

Uspeh doživljala zelo čustveno
To je bila predstava za anale, z le eno manjšo napako (v spodnjem delu je v levem zavoju malce zgrešila idealno linijo) in z brezhibno odsmučanim srednjim delom, ko je bilo treba po skoku v desnem zavoju odnesti veliko hitrosti v zadnji del. Serviser Aleš Sopotnik, ki je leta 2007 Anji Pärson (tri zlate medalje na tistem SP-ju) pripravljal smuči, je spet opravil veliko delo, Ilkine smuči so bile zelo hitre, na prvem vmesnem času je bila 41 stotink pred Vonnovo. Izjemen uspeh je smukaška kraljica doživljala zelo čustveno, v prvi izjavi ni uspela dokončati stavka. Samo smejala se je in jokala od sreče ... Ko je zbrala misli, je povedala: "Velik kamen se mi je odvalil od srca. Vedela sem, da znam hitro smučati. Upala sem le na pošteno tekmo z dobrimi razmerami. Bila sem pripravljena, tudi sonce je posijalo in na štartu sem si rekla: to moram izkoristiti."

Ilka Štuhec je zasenčila poslovilno zabavo Lindsey Vonn. Foto: Reuters

Corinne Suter više kot do srebra ni mogla
Smuk je bil izjemno kratek, dolg komaj dobro minuto, saj je bilo vreme v zgornjem delu spet megleno. Ko je Štuhčeva s številko 9 prismučala v cilj, je bilo že slutiti, da to pomeni zlato medaljo, saj je takrat vodilno Lindsey Vonn "stresla" kar za pol sekunde. Edina, ki je ogrozila slovensko junakinjo, je bila Corinne Suter. S številko 19 je imela v spodnjem delu s 118,33 km/h višjo hitrost kot Ilka (115,67 km/h), toda tako kot na vseh vmesnih časih je bila Švicarka v cilju druga. Zaostala je 23 stotink, Ilka Štuhec pa je takrat že začela sprejemati čestitke. Neverjetno je, da ima Slovenija, ki pravzaprav nima poštene smukaške proge, že na tretjem prvenstvu zapored smukaško prvakinjo.

Vonnova v cilju pozirala ob Stenmarku

Stenmark pozdravil Vonnovo
Veliko zgodbo je spisala Lindsey Vonn, ki je na zadnji tekmi kariere ‒ tako kot v soboto Aksel Lund Svindal ‒ osvojila medaljo, in sicer bronasto: "Vse sem dala od sebe. Pomislila sem na Aksla, svojega vzornika, in si rekla: 'Če je uspelo njemu!' Nikoli se ne predam in hvala Bogu sem osvojila medaljo. Sanjski konec kariere!" V cilju je Vonnovo pozdravil tudi Ingemar Stenmark. Legendarni švedski smučar je na prizorišče SP-ja sicer nameraval pripotovati v ponedeljek, a mu je Vonnova poslala SMS, naj samo zaradi nje pride že dan prej. Vonnova je sicer še enkrat potrdila, da je odločitev o slovesu od belega cirkusa dokončna.

Lindsey Vonn je bila na zadnji tekmi kariere tretja. To je njena osma medalja s SP-jev, peta v smuku. Le leta 2009 je bila v kraljevski disciplini svetovna prvakinja.  Foto: Reuters
Lindsey Vonn je bila na zadnji tekmi kariere tretja. To je njena osma medalja s SP-jev, peta v smuku. Le leta 2009 je bila v kraljevski disciplini svetovna prvakinja. Foto: Reuters

Avstrijke velike poraženke
Maruša Ferk je bila 33., kar je njen najslabši dosežek na smukih za svetovno prvenstvo. Ko je čestitala zlati Ilki, ni mogla skriti čustev in je potočila kar nekaj solz. Avstrijke, ki od leta 2011 (Görgl) čakajo na novo zlato (na prejšnjih dveh prvenstvih sta jim ga "vzeli" Tina Maze in Ilka Štuhec), so bile poražene. Če so dobile pet od šestih smukov sezone svetovnega pokala, so tokrat iztržile le četrto mesto Stephanie Venier. V cilju so tarnale, da se je vidljivost spreminjala. Svetovno prvenstvo se bo v ponedeljek nadaljevalo s kombinacijsko tekmo. Smuk bo ob 11.00, slalom ob 14.30.