Luka Dončić še vedno upa na spodrsljaj Oklahome. Trenutno kaže, da bo lahko že v nedeljo načrtoval dopust, a že v četrtek se lahko marsikaj spremeni. Foto: EPA

Mavericksi imajo zdaj 38 zmag in 42 porazov in so ujeli Oklahomo, ki pa je boljša v medsebojnih tekmah z 2:1. Konec rednega dela bo v nedeljo in zadnji dnevi bodo vsekakor zelo napeti.

V petek prihaja v American Airlines Center Chicago, ki nujno potrebuje zmago v boju za osmo ali deveto mesto na Vzhodu. V nedeljo sledi še zadnja tekma proti odpisanemu San Antoniu.

Oklahoma bo v četrtek gostovala v Vivint Areni v Salt Lake Cityju. V nedeljo bo gostila Memphis. Če dobi obe tekmi, se bo uvrstila v dodatne kvalifikacije za končnico.

Dončić: Čudovito je bilo gledati Irvinga

Dončić ostaja optimist
"V prvem polčasu nismo igrali dobro, premalo smo bili agresivni. V drugem delu smo to precej popravili. Verjamem na uvrstitev v končnico do konca. Zdaj je položaj malce boljši, a še vedno nismo odvisni le od sebe. Če se nam bo uspelo uvrstiti v dodatne kvalifikacije, sem optimist. Imamo dovolj dobro ekipo, da dobimo obe tekmi na gostovanju in se uvrstimo v končnico," je na novinarski konferenci poudaril Dončić, ki se veseli naslednjih dni. Četrtek in petek bo znova obarvan slovensko z dogodkom Texas Feels Slovenia.

American Airlines Center bo obarvan zeleno, med tekmo s Chicagom bosta predvajana dva promocijska videa Slovenije, navijači v dvorani pa bodo Slovenijo spoznavali tudi prek kviza ter na promocijsko-razstavnem prostoru v dvorani. Tekmo bo popestrila znana slovenska akrobatska skupina Dunking Devils, navijači pa bodo prejeli zelene šale z geslom I feel Slovenia z logotipom kluba.

Tim Hardaway je zadel pet trojk. V tretji četrtini je zablestel. Foto: Reuters

Trojni dvojček Sabonisa Kraljem ni pomagal

De'Aaron Fox je dosegel 28 točk za Kralje, Domantas Sabonis pa se je izkazal s trojnim dvojčkom (19 točk, 11 skokov in 11 podaj). Ekipa iz Kalifornije je dobila skok kar s 57:39, gostje pa so z 22 skoki v napadu dosegli tudi rekord sezone.

Sacramento bo prvič po letu 2006 igral v končnici Lige NBA, zelo verjetno bo končal na tretjem mestu na Zahodu in čaka ga zelo neugoden tekmec že v prvem krogu.

17 točk Dončića v prvem polčasu
Ameriški mediji so ugibali, da bosta Dončić in Irving izpustila zadnje tri tekme rednega dela, a upanje na preboj v končnico še vedno ostaja, čeprav Mavericksi usode nimajo več v svojih rokah.

V uvodni četrtini je bilo hitro jasno, da sta oba zvezdnika zelo motivirana. Dončić je dosegel 11 točk, Dallasu pa ni uspelo nabrati večje prednosti (28:27).

Mavericksi katastrofalni v obrambi v drugi četrtini
Sredi druge četrtine so Kralji s sedmimi zaporednimi točkami povedli za devet točk (38:47) po trojki Keegana Murrayja. Obramba Dallasa je bila znova izjemno slaba. V drugi četrtini je Sacramento dosegel kar 44 točk. Fox je zlahka dosegal točke in od odmoru so imeli gostje iz Kalifornije 11 točk naskoka (60:71).

Kyrie Irving je navdušil v zadnji četrtini. Kralji niso imeli recepta za zvezdnika, ki je zadeval z vseh položajev. Foto: Reuters

Ostrostrelec Hardaway zrežiral preobrat v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa se je razigral Tim Hardaway, ki je zadel dve trojki in nanizal 11 točk. Trener gostov Mike Brown je skušal z minuto odmora presekati nalet Mavericksov, a mu ni uspelo. Tudi Dončić in Irving sta bila natančna izza črte. Sredi tretje četrtine je Dallas povedel z 82:78. Kralji so se nato le zbrali in po 36 minutah je bil izid izenačen (92:92).

Šov Irvinga v ključnih trenutkih
Na začetku zadnje četrtine je Dončić počival, dirigentsko palico pa je prevzel Irving. Zaključeval je skoraj vse akcije, zadel je dve trojki in z desetimi točkami poskrbel za vodstvo Dallasa s 111:107 sredi zadnje četrtine.

Kralji se niso predali, držali so priključek, a je Irving zadel še dve trojki. Z levega kota je povišal na 120:114 dve minuti pred koncem. Minuto pred zadnjim piskom sirene je zmago s trojko potrdil Christian Wood.

Kidd: Dončić in Irving potrebujeta še nekaj časa
"Dončić in Irving lahko odlično sodelujeta skupaj na parketu, le potrebujeta nekaj časa. Nista robota, vsi moramo biti potrpežljivi. Še vedno verjamemo, da se lahko prebijemo na deseto mesto. Ne smemo si privoščiti nobenega poraza, v petek in nedeljo moramo zmagati. V mislih imam le tekmo s Chicagom, ki ne bo lahka. Nič ne morem vplivati na razplet tekme med Oklahomo in Utahom," je razlagal trener Jason Kidd, ki ga je podprl lastnik kluba Mark Cuban. Dejal je, da bo vodil ekipo tudi v naslednji sezoni.

Clippersi ostajajo nerešljiva uganka za Lakerse
Mestni derbi v Los Angelesu je že enajstič zapored pripadel Clippersom (125:118). Lakersi so jih zadnjič premagali julija 2020 v mehurčku v Orlandu, ko so nato tudi osvojili 17. naslov prvaka. Clippersi so zdaj na petem mestu na Zahodu, ki pa prinaša obračun s Phoenixom. Sunsi so po prihodu Kevina Duranta eden glavnih kandidatov za naslov.

Norman Powell je povzročal velike težave Lakersom, ki se tokrat niso izkazali v obrambi. Foto: Reuters

Jezernikom se je zelo poznalo, da so v torek odigrali zelo napeto tekmo v Salt Lake Cityju, ki jo je v podaljšku odločil LeBron James. Clippersi so povedli s 15:3, a nato malce popustili in se tudi edinkrat na srečanju znašli v minimalnem zaostanku (26:27).

Kawhi Leonard je zadel dve trojki v zadnji minuti prvega polčasa in Clippersi so imeli ob odmoru že 19 točk naskoka (71:52).

Na začetku tretje četrtine so si izbranci Tyronna Lueja nabrali najvišjo prednost na tekmi (76:52), nato pa se je razigral James. Lakersi so z delnim izidom 22:5 znižali na 81:74.

Zadnjo četrtino sta Bones Hyland in Terance Mann odprla s trojkama in Clippersi so povedli z 99:82. Jezerniki se do konca derbija v Crypto.com Areni niso več nevarno približali, čeprav je najboljši strelec v zgodovini Lige NBA James kar 30 od 33 točk prispeval v drugem polčasu. Anthony Davis je zbral 17 skokov in 11 podaj.

LeBron James in soigralci so si že zagotovili vsaj dodatne kvalifikacije. V petek bodo gostili Phoenix, v nedeljo pa Utah. Lakersi imajo še možnosti za šesto mesto, ki neposredno vodi v končnico. Foto: Reuters

Westbrook še posebej motiviran
Norman Powell je bil najbolj učinkovit pri Clippersih s 27 točkami, Leonard jih je dodal 25. Ni se poznalo, da je še vedno poškodovan Paul George. Zelo sta bila motivirana Ivica Zubac in Russell Westbrook, ki sta igrala tudi za Lakerse. Center je prispeval 17 točk in 13 skokov. Westbrook se nikakor ni znašel v dresu Lakersov, februarja pa ga je generalni menedžer Rob Pelinka v menjavi igralcev poslal k Utahu, a se je zmenil za odkup pogodbe in se pridružil Clippersom. Tokrat je dosegel 14 točk.

Pelikani v podaljšku ugnali Grizlije
Lakersi so doživeli prvi poraz po štirih zaporednih zmagah in so na sedmem mestu. Ujel jih je New Orleans, ki je po podaljšku ugnal Memphis s 138:131. Herbert Jones je bil junak večera v Smoothie King Centru z rekordom kariere (35 točk).

Grizliji so tik pred odmorom povedli že z 19 točkami naskoka (50:69). Še v zadnji četrtini so imeli lepo prednost (89:101), a so Pelikani s sedmimi trojkami v končnici izsilili podaljšek. Zelo se je poznalo, da so pri Memphisu manjkali Ja Morant, Luke Kennard in Xavier Tillman. Poraz Memphisa pomeni, da si je Denver že zagotovil prvo mesto na Zahodu.

Bucksi brez Andetokumba potrdili prvo mesto na Vzhodu
Milwaukee je brez Janisa Andetokumba in Khrisa Middletona, ki se je poškodoval po osmih minutah in pol, ugnal Chicago s 105:92 in potrdil prvo mesto na Vzhodu. Goran Dragić ni dobil priložnosti za igro. Junak je bil Bobby Portis s 27 točkami in 13 skoki, točko manj je dosegel Brook Lopez, 20 pa jih je dodal Jrue Holiday. Nikola Vučević je za Chicago dosegel 21 točk in 14 skokov. Tudi to tekmo je odločila zadnja četrtina, saj so se gostje v uvodu še približali na 79:78.

Tekme 5. aprila:
DALLAS – SACRAMENTO
123:119 (28:27, 32:44, 32:21, 31:27)
Irving 31 (12/23 iz igre, 6/10 za tri) in 8 podaj, Dončić 29 (9/19 iz igre, 3/11 za tri, prosti meti 8/10), 10 skokov in 6 podaj v 38 minutah, Hardaway 24 (5/8 za tri), Wood 14 (3/7 za tri), Green 10, Hardy 4, McGee, Kleber in Bullock po 3, Powell 2; Fox 28 (10/26 iz igre, 1/6 za tri), Sabonis 19 (8/11 iz igre), 11 skokov in 11 podaj, Barnes 16, Huerter 14, Monk 13, Murray 11 in 9 skokov, Lyles in Mitchell po 8, Len 2.

DETROIT – BROOKLYN 108:123
Hampton 27 (5/8 za tri), Ivey 23 (9/22 iz igre) in 10 podaj, Duren 18 in 8 skokov; Bridges 26 (10/26 iz igre), Claxton 19 (8/9 iz igre), Harris 18 (6/9 za tri).

INDIANA – NEW YORK 129:138
Smith 19 (8/11 iz igre), McConnell 18 in 12 podaj, Mathurin 17; Quickley 39 (14/26 iz igre, 7/13 za tri) in 9 podaj, Grimes 36 (14/23 iz igre, 5/13 za tri), Toppin 32 (11/18 iz igre, 5/12 za tri), Robinson 14 in 16 skokov, Brunson, Randle in Barrett niso igrali.

ATLANTA – WASHINGTON 134:116
Young 25 (4/10 iz igre, prosti meti 16/18) in 16 podaj, Collins 23 (3/4 za tri), Murray 19; Gafford 25 (8/10 iz igre) in 10 skokov, Davis 20, Nunn 15.

BOSTON – TORONTO 97:93
Brogdon 29 (10/19 iz igre, 4/6 za tri), Brown 25 (12/29 iz igre, 1/9 za tri) in 11 skokov, White 17, Muscala 12 (3/5 za tri), Tatum ni igral; Siakam 28 (10/17 iz igre) in 11 skokov, Barnes 18 in 8 skokov, Achiuwa 16, Anunoby 12, Pöltl 12.

MILWAUKEE – CHICAGO 105:92
Portis 27 (9/18 iz igre, 6/9 za tri) in 13 skokov, B. Lopez 26 (10/19 iz igre), Holiday 20 (4/8 za tri), 15 podaj in 8 skokov, Carter 16, J. Andetokumbo in Dragić nista igrala; Vučević 21 (9/21 iz igre) in 11 skokov, White 14, LaVine 13 (5/17 iz igre, 1/8 za tri).

NEW ORLEANS – MEMPHIS * 138:131
Jones 35 (11/21 iz igre, 5/8 za tri), McCollum 31 (10/16 iz igre, 6/9 za tri) in 10 skokov, Murphy 30 (7/13 za tri), Ingram 24 (7/18 iz igre) in 13 podaj; Jackson Jr. 40 (13/28 iz igre, 3/9 za tri) in 9 skokov, Brooks 25 (5/8 za tri), Bane 24, Jones 13 in 12 podaj, Morant ni igral.