Virant je poudaril, da se je stranki od 1. januarja pridružilo 78 novih članov. Foto: BoBo
Virant je poudaril, da se je stranki od 1. januarja pridružilo 78 novih članov. Foto: BoBo

Edini konservativizem, ki ga živeče Slovenke in Slovenci poznamo, je socializem. Tisto, k čemur se želi tradicionalna večina v tej državi vračati in kar je tako težko spreminjati, je navidezno udobje velikosocialne države.

Tomaž Štih
Dejan Krušec
Krušec je bil državni sekretar na ministrstvu za finance pod ministrom Janezom Šušteršičem ter eden ključnih ljudi za projektoma slabe banke in državnega holdinga. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten
Tomaž Štih
Štih napoveduje, da se bo kmalu umaknil iz politike in potem "boj za izboljšanje Slovenije" nadaljeval po podobni poti, kot ekonomist Rado Pezdir: s kolumnami, izobraževalnimi dogodki in kritiko "prav vseh", tudi DL-ja. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten

Državljanska lista se po odhodu iz koalicije spoprijema tudi z odhodi nekaterih vidnih članov. Iz stranke je v sredo izstopil državni sekretar na ministrstvu za finance Dejan Krušec, nedavno je izstopila ena izmed ustanovnih članic Marinka Kurilić, Tomaž Štih pa je odstopil kot programski tajnik in po poročanju Siol.net tudi kot član sveta stranke.

Virant: Če kdo prestopi v SDS, ni problema
Na dogodke v stranki se je že odzval predsednik DL-ja Gregor Virant. "Odločitev o vstopu v Državljansko listo in o izstopu iz nje je stvar svobodne volje vsakega posameznika. V DL postavljamo osebno svobodo in strpnost do drugače mislečih med najvišje vrednote, zato izstopa iz stranke nikomur ne zamerimo," je navedel Virant v sporočilu za javnost. Dodal je, da tudi če kdo izmed njihovih članov prestopi v SDS ali katero drugo stranko, v tem ne vidijo nobenega problema.

Virant priznava, da so bile zadnje odločitve DL-ja nedvomno prelomne za stranko. Ob takih odločitvah je po njegovem mnenju povsem normalno, da stranka dobiva nove podpornike, nekateri člani pa z odločitvami ne soglašajo in potegnejo poteze v skladu s svojim prepričanjem.
Pojasnil je, da je stranko od 1. januarja letos zapustilo 13 članov, pridružilo pa se jim je 78 novih članov in članic.

"Stranka neomajna v svojih stališčih"
Odstop Štiha z mesta programskega tajnika obžalujejo, je navedel Virant. Izpraznjeno mesto v svetu stranke bodo, pravi, nemudoma zapolnili, Štih pa ostaja, dokler bo tako želel, član stranke. Sicer pa stranka DL po Virantovih navedbah "kljub težkim okoliščinam ostaja trdna in neomajna v svojih stališčih".

Krušec "zapušča" slabo banko in holding
Krušec je člane sveta stranke o izstopu obvestil v sredo po elektronski pošti, v kateri je navedel tudi razloge, je pojasnil vodja poslancev DL-ja Rihard Braniselj. Vsebine pisma ni razkrival. "Lahko si mislimo, da je bil Krušec vpet v delo na finančnem ministrstvu in je sodeloval v pomembnih projektih, kot sta slaba banka in državni holding," je dejal Braniselj, ki predvideva, da Krušcu ni preprosto zapustiti teh dveh projektov tik pred izvedbo.

Kot državni sekretar bo namreč ministrstvo verjetno zapustil skupaj z Janezom Šušteršičem, ki je odstopil s funkcije ministra za finance. DZ se bo tako z odstopom Šušteršiča kot z odstopom ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča seznanil danes.

Zahvala Pličaniča in Šušteršiča Janši
Vprašanje enotnosti v stranki se je odprlo tudi ob odstopnih izjavah Pličaniča in Šušteršiča. Oba sta se namreč Janši tudi zahvalila za podporo pri projektih, ki sta jih vodila. Pličanič je v izjavi Janši med drugim navedel, da ga kot politika in kot človeka zelo spoštuje in mu želi vse dobro.

Virant vsebine odstopnih izjav ni želel komentirati, Braniselj pa pravi, da je izjava Pličaniča "nekoliko nenavadna kar zadeva stališče stranke". Vendar pa po njegovih besedah v DL-ju "pristajajo" na to, da je Pličanič, glede na to, da "sta bila s predsednikom vlade verjetno tesna sodelavca", dobil tak občutek. "To je njegov osebni občutek," je dodal Braniselj.

Po njegovih besedah v stranki predvidevajo, da jih nekateri ljudje po izstopu iz koalicije "podpirajo, nekateri pa tudi ne". Ob tem zagotavlja, da poslanci "nimajo težav" z odločitvami DL-ja v zadnjem času in za njimi stojijo.
Marinka Kurilić izstopila pred časom
Ob odločanju DL-ja za izstop iz koalicije je sicer stranko že zapustila ena izmed ustanovnih članic, Marinka Kurilić, ki je tudi tašča podpredsednika stranke Šušteršiča. Požareport danes tudi poroča, da naj bi o izstopu iz stranke razmišljala tudi predsednica sveta Saša Markovič, ki pa je za STA to zanikala.

Štih pa je v intervjuju za Siol.net dejal, da je iz sveta stranke izstopil, ker ne vidi možnosti, da bi stranka še kaj dosegla: "Kar smo naredili, smo naredili. Podpore nimamo več in tudi ne vidim realne možnosti, da bi v bližnji prihodnosti dosegli še kaj. Kvečjemu so se poti zaprle."

Dodal je še, da DL ni sredinska stranka, ampak nekakšna zmes rentnikov in nekaj liberalcev. V DL-ju beseda "razmišljati" po njegovem občutku pomeni, da misliš isto kot vodja DL Virant, je dejal.

Edini konservativizem, ki ga živeče Slovenke in Slovenci poznamo, je socializem. Tisto, k čemur se želi tradicionalna večina v tej državi vračati in kar je tako težko spreminjati, je navidezno udobje velikosocialne države.

Tomaž Štih