Mlaj v počastitev praznika dela. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Mlaj v počastitev praznika dela. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Prazničen 2. maj

Za praznik dela nikjer v Evropski uniji razen v Sloveniji nimajo dveh dela prostih dni, v Evropi pa je 2. maj kot podaljšek 1. maja dela prost dan le še v Srbiji, Črni gori, Bosni in Hercegovini in Ukrajini.

Leta 2012 je takratna vlada ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dne v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Vendar so sindikati temu nasprotovali, tako da je bil kot dela prost dan ukinjen le 2. januar, medtem ko je 2. maj ostal dela prost dan.

A konec lanskega leta je na predlog največje parlamentarne stranke SMC državnozborska večina kljub negodovanju delodajalcev in ob opozorilih, da gre za predvolilni bombonček, vrnila 2. januar na seznam dela prostih dni.

35 milijonov evrov
Na statističnem uradu ocenjujejo, da en delovni dan v povprečju poveča oz. zmanjša bruto domači proizvod za 0,1 odstotka oziroma za približno 35 milijonov evrov. To velja ob predpostavki, da so vsi drugi pogoji nespremenjeni.

Tokrat sta 1. maj in 2. maj na začetku tedna in veliko zaposlenih je naredilo t. i. most še s 27. aprilom, ko zaznamujemo dan upora proti okupatorju. Tako bo verjetno izpad v tem obdobju nekoliko večji.

Gospodarstveniki, zlasti tisti iz izvoznega sektorja, dvodnevno praznovanje praznika dela vidijo kot motnjo v poslovnih procesih. Slovensko gospodarstvo je namreč tesno vpeto v prostor EU-ju, kjer 2. maj ni dela prost dan, opozarjajo.

Delovni ritem se umiri ob veliki noči
Po drugi strani zagovorniki 2. maja kot dela prostega dneva opozarjajo, da je prvomajsko obdobje v pretežnem delu Evrope sicer res popolnoma delovno, a se delovni ritem pred tem v večji meri umiri v času velike noči. Prav tako sindikati na primer poudarjajo pomen dodatnega dne počitka za pogosto preobremenjene delavce.

Prazničen 2. maj