Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec vztraja, da mora Milojka Kolar Celarc čim prej pripraviti projekt skrajševanja čakalnih vrst. Foto: Borut Živulović/BoBo
Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec vztraja, da mora Milojka Kolar Celarc čim prej pripraviti projekt skrajševanja čakalnih vrst. Foto: Borut Živulović/BoBo
Cerar, Erjavec in Židan o zdravstveni reformi

Predsedniki koalicijskih strank so razpravljali o napovedani modernizaciji zdravstva, h kateri naj bi stremeli reformni predlogi ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc. Predsednik vlade je njena prizadevanja že podprl, a v DeSUS-u ostajajo do napovedane reforme skeptični. Erjavec je dejal, da je veliko stvari, zlasti finančne posledice, nedorečenih.

V DeSUS-u vztrajajo pri zahtevi, da ministrica čim prej pripravi projekt skrajševanja čakalnih vrst v zdravstvu in za ta namen zagotovi finančna sredstva, da takoj pripravi centralizacijo javnih naročil in da dopolnilno zdravstveno zavarovanje prenese na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

DeSUS s tem ministrici daje možnost, da izpelje modernizacijo zdravstva, saj po Erjavčevih navedbah ne želijo biti deležni očitkov, da tega ni storila zaradi zahtev stranke DeSUS. Na oktobrski interpelaciji so jo namreč podprli pod pogojem, da bo do decembra v javno razpravo posredovala zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Erjavec pa še vedno dvomi, da bo ministrici modernizacija zdravstva uspela.

SD pričakuje centralizacijo nabav
Podobne zahteve kot v DeSUS-u imajo tudi v SD-ju. Prvak SD-ja Dejan Židan je na današnji novinarski konferenci ponovil, da takoj pričakujejo centralizacijo nabav v zdravstvu in ukrepe za skrajšanje čakalnih vrst, ki so se letos še podaljšale. Ob tem je spomnil, da pri skrajšanju vrst ne gre le za obljube ministrice za zdravje, pač pa tudi predsednika vlade.

Židan je pojasnil, da pričakovanih izračunov za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki naj bi ga prinesel zakon o zdravstvenem varstvu, še nimajo. Sam se ni opredelil, kakšne možnosti pri ukinitvi dopolnilnega zavarovanja zagovarjajo v SD-ju. Imajo sicer svoje ideje, a bi bilo nekorektno, da pred predlogi ministrice o njih razpravljajo v javnosti, je povedal.

Predsednik SD-ja je posvaril tudi pred napačnimi pričakovanji, da z ukinitvijo dopolnilnega zavarovanja ne bo potrebna nadomestna dajatev. Za zdravje bomo morali v osnovi plačevati državljani, je poudaril in dodal, da pa si v SD-ju želijo socialno usmerjen predlog.

Cerar, Erjavec in Židan o zdravstveni reformi