Poleg pluralnosti je bila pomembna politika Urbanije tudi ažurnost, je zapisano v obrazložitvi njegove nagrade. Foto: MMC RTV SLO/Aleksander Kolednik
Poleg pluralnosti je bila pomembna politika Urbanije tudi ažurnost, je zapisano v obrazložitvi njegove nagrade. Foto: MMC RTV SLO/Aleksander Kolednik
Vinko Vasle
V obrazložitvi Vasletove nagrade je zapisano, da je s pisanjem v Reporterju Vasle v zadnjem obdobju "obudil, še bolj pa razvil novinarski izraz", v katerem se srečujeta predvsem humor in ironija. Foto: BoBo
Marko Crnkovič
Kot je zapisano v obrazložitvi, Crnkovič sodi med najodličnejše slovenske kolumniste. Foto: BoBo
Jurčičeva nagrada

Kot je zapisano v obrazložitvi, kolumnist Sobotne priloge Dela Crnkovič sodi med najodličnejše slovenske kolumniste. Njegovo novinarsko delo se je začelo v Delovi redakciji, med drugim pa se je kot kolumnist preizkusil tudi na Financah, Žurnalu in Dnevniku, leta 2010 pa se je vrnil na Delo.

Crnkovič - kritičen opazovalec fenomenov
V Dnevnikovem Objektivu pa se je Crnkovič "vzpostavil kot občutljiv, avtonomen in kritičen opazovalec aktualnih družbenih in političnih fenomenov". Crnkovič, ki je po lastnih ocenah napisal 1.500 kolumn, se je ob tem zahvalil upravnemu odboru za priznanje, hkrati pa tudi vsem urednikom, ki so ga "kdaj angažirali, spodbujali in tolerirali".

Nagrada kolumnistu Dela Raku pa se utemeljuje z navedbami, da gre za novinarja in premišljevalca kulturnih fenomenov ter umetniških stvaritev. Rak se je po diplomi zaposlil na Delu kot novinar in publicist, deluje pa predvsem na področju kulture in umetnosti.

Rak: Splača se vztrajati
O umetnosti in kulturi se na Slovenskem veliko govori, vse manj pa sta umetnost in kultura "zadeva refleksije in kritične besede", prav to pa je prepoznavna poteza Rakovega kulturnega novinarstva. "V današnjem času so velike zgodbe in so veliki ljudje, zato se splača vztrajati v tem poslu, v katerem marsikdo obupuje," pa je dejal Rak.

V obrazložitvi Vasletove nagrade je zapisano, da je s pisanjem v Reporterju Vasle v zadnjem obdobju "obudil, še bolj pa razvil novinarski izraz", v katerem se srečujeta predvsem humor in ironija. Svoje novinarsko in uredniško delo živi kot poslanstvo, pri tem pa je "brezkompromisno zavezan resnicoljubnosti, avtentičnosti in verodostojnosti". Vasle je dobljeno nagrado komentiral z besedami, da je nanjo dolgo čakal in je zanj velika čast, da jo je zdaj dobil.

"Urbanija odpiral prostor"
Poleg pluralnosti je bila pomembna politika Urbanije tudi ažurnost, pa je zapisano v obrazložitvi njegove nagrade. Nekdanji odgovorni urednik spletnega portala MMC RTV Slovenija Urbanija je odpiral prostor vsem političnim opcijam, lani pa je prejel tudi častno priznanje Boruta Meška Združenja novinarjev in publicistov.

V svojem novinarskem in uredniškem delu se je zavzemal za "kritiko in nadzor vsakokratne oblasti, za odpiranje tem, ki še vedno veljajo za prepovedane, hkrati pa je z etičnega stališča vedno skrbel za profesionalnost". Urbanija se je poleg upravnemu odboru zahvalil tudi "vsem tistim novinarjem, ki so si upali biti drugačni kljub izjemnim pritiskom".

Urbanija opozoril na Meškov primer
Ob prejemu nagrade je Urbanija opozoril na primer nekdanjega odgovornega urednika STA-ja Meška, "ki ga je direktor Slovenske tiskovne agencije Bojan Veselinovič brutalno odpustil". Urbanija upa, da se nikoli več ne bo zgodilo, da bi katera koli oblast odpuščala novinarje zato, ker imajo drugačne poglede in ideje.

Slovesne podelitve se je udeležil tudi minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. Sklad, ki nosi ime pisatelja, novinarja in urednika Josipa Jurčiča, sta decembra 1993 ustanovila skupščina Nove revije ter upravni odbor Društva slovenskih pisateljev zaradi vse pomembnejše vloge medijev v slovenski družbi. Kot je dejal predsednik sklada Drago Demšar, se sklad sicer financira iz donacij, ki jih naklonijo posamezniki in gospodarske družbe.

Jurčičeva nagrada