Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je pojasnilo, da v javni obravnavi predloga uredbe ni prejelo veliko predlogov. "Po zaključku javne obravnave se je pokazalo, da vseeno obstajajo nekateri drugi pomisleki in različni pogledi glede predlagane vsebine in glede samega razumevanja uredbe," navajajo na MOPE-ju.

Zato je ministrstvo še pred zaključkom javne obravnave začelo pogovore in usklajevanja s ključnimi deležniki, najprej z združenji občin, ki jih ta problematika najbolj zadeva.

Po dodatni proučitvi predloga uredbe je MOPE ustavil postopek obravnave in ga umaknil. "Ker pri deležnikih obstajajo potrebe in želje po nadaljevanju pogovorov in ureditvi tega področja, bomo pogovore nadaljevali, oblikovali nov predlog in ga šele nato uvrstili v javno obravnavo," so navedli z ministrstva.

V Združenju mestnih občin Slovenije so pred današnjo odločitvijo povedali, da bi uredba v trenutni obliki pomenila dodatne administrativne in finančne obremenitve za organizatorje prireditev.

Pomisleke do uredbe so izrazili tudi v Gasilski zvezi Slovenije, saj bi po njihovih navedbah močno prizadela organizacijo gasilskih prireditev, ki so ključnega pomena za zbiranje finančnih sredstev za delovanje prostovoljnih gasilskih društev.

Meritve hrupa po 22. uri

Po predlogu uredbe, kot je bil v javni obravnavi, se mejne vrednosti kazalnikov hrupa za prireditve ali shode glede na sedanjo ureditev ne bi spremenile, bi pa moral po novem na prireditvah, ki bi trajale dlje kot do 22. ure, pooblaščeni izvajalec izvajati meritve hrupa.

V stranki SDS so v torek izrazili ogorčenje, saj da se skušajo omejiti javne prireditve na prostem, med drugim gasilske veselice. Izdelava poročila o emisiji hrupa bi stala, težava bi lahko bila tudi, da bi hkrati potekalo več prireditev, kot je pooblaščenih izvajalcev meritev hrupa, so navedli.

Predvidena omejitev, da bi lahko z zvočnim hrupom obremenjene prireditve trajale največ do 24. ure oz. na praznik ali dela prost dan največ do 2. ure, bi onemogočila prireditve, kot so gasilska tekmovanja, ki se prevesijo v gasilsko veselico, so opozorili.

Poslanci SDS-a so napovedali zahtevo za sklic seje odbora DZ-ja. Nasprotovanje predlagani uredbi so izrazili tudi v NSi-ju in SD-ju.

Ministrstvo je v odzivu navedbe SDS označilo za zavajajoče in zanikalo, da bi se omejevala izvedba prireditev na prostem. Nova bi bila le meritev hrupa po 22. uri, število prireditev zunaj prireditvenega prostora, ki se lahko izvedejo na istem kraju v enem koledarskem letu in trajajo tudi v čas noči, pa bi se po predlogu povečalo s sedanjih 12 na 18 prireditev na leto.

Kot so poudarili, so želeli urediti možnosti, da se v lokalnem okolju prireditve izvajajo, hkrati pa okoliškim prebivalcem omogočiti pravico do spanja.