Foto: BoBo
Foto: BoBo

Poročilo, ki ga je objavila Organizacija za zaščito in promocijo temeljnih svoboščin Liberties, ugotavlja, da so se splošni trendi na področju svobode medijev v Evropi, opaženi v lanskem poročilu, nadaljevali tudi v letu 2023.

Sorodna novica V EU-ju sprejeli dogovor o zaščiti novinarjev pred strateškimi tožbami

Medijske krajine lani ni oblikovala le nova zakonodaja, npr. direktiva proti strateškim tožbam SLAPP in evropski zakon o svobodi medijev, ampak so jo krojile tudi volitve na Poljskem, Nizozemskem in Slovaškem ter regionalni konflikti, med drugim vojna v Ukrajini.

Med glavnimi ugotovitvami poročila so, da se novinarji po vsej Evropi še naprej spoprijemajo z ustrahovanjem, nadzorom, napadi in pridržanji, opozarja pa tudi na omejevanje svobode izražanja in dostopa do informacij.

Sorodna novica Poročilo: V več članicah EU-ja nezakonito uporabljali vohunsko programsko opremo

Uporaba vohunske programske opreme Pegasus in Predator ostaja problem v EU-ju, tarča nadzora z njo so bili lani novinarji v Nemčiji, Grčiji, na Nizozemskem in Poljskem.
Poročilo omenja tudi nezadostna pravila o preglednosti lastništva in grožnje neodvisnosti javnih medijev, zaradi česar je svoboda medijev v mnogih članicah EU-ja še vedno "nevarno blizu prelomne točke", v nekaterih pa bi jo bilo treba po mnenju organizacije skoraj popolnoma oživiti.

Slovenski vidiki

Nadalje poročilo opozarja tudi na visoko koncentracijo medijskega lastništva, pri čemer ob Sloveniji omenja tudi Hrvaško, Francijo, Madžarsko, Nizozemsko, Poljsko in Slovaško. V letu 2023 je bilo po mnenju Liberties malo storjenega za povečanje preglednosti medijskega lastništva.

Mediji se soočajo tudi z vse bolj negotovimi okviri financiranja, poročilo pa tudi tukaj kot primer navaja Slovenijo.

Nova vlada je sicer zagotovila stabilno financiranje Slovenski tiskovni agenciji, kot skrb vzbujajoče pa poročilo poudarja, da ni potrdila zvišanja prispevka za javno radiotelevizijo RTV Slovenija, ki predstavlja največji vir financiranja. Ta je ostal nespremenjen več kot desetletje, medtem ko so se stroški dela povečali skupaj z inflacijo, kar je pripeljalo do finančne krize RTV Slovenija, opozarja poročilo.

To sicer za Slovenijo ugotavlja, da se razmere na področju svobode medijev še naprej izboljšujejo po odhodu prejšnje vlade Janeza Janše.

Več o organizaciji Liberties

Poročilo Media Freedom Report 2024 je tretje letno poročilo o medijski svobodi v EU-ju, ki ga je objavila organizacija Liberties s sedežem v Berlinu v sodelovanju z več kot 40 partnerskimi organizacijami iz 19 držav članic EU-ja.

Temelji na podatkih in prispevkih članov in partnerskih organizacij ter dopolnjuje letno poročilo Liberties o pravni državi. V letošnjem poročilu je novo poglavje posvečeno evropskemu aktu o svobodi medijev. Za Slovenijo je poročilo pripravil slovenski Mirovni inštitut.