V Mariboru so se v nedeljo zbrali najvišji cerkevni dostojanstveniki. Foto: BoBo
V Mariboru so se v nedeljo zbrali najvišji cerkevni dostojanstveniki. Foto: BoBo
Anton Martin SLomšek
Ob 150-letnici smrti slovenskega duhovnika, pisatelja, pesnika in pedagoga Slomška (1800-1862) so se v Mariboru zvrstile številne slovesnosti. Foto: BoBo

Slomškov god Katoliška cerkev na Slovenskem obhaja 24. septembra, slovesnosti pa so se zgostile prav v tednu pred obletnico.

V SNG-ju Maribor je tako že v sredo potekala slavnostna akademija pod naslovom Čujte zvoniti, na kateri je bil osrednji govornik predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Jože Trontelj, ki je Slomška označil za izjemno svetlo osebnost v zgodovini Slovencev. Med dobrinami njegove zapuščine je vzgajanje rodov Slovencev v spoštovanju večnih vrednot, ki veljajo celo širše kot vrednote krščanstva, je dejal Trontelj in presodil, da je bolj kot današnji Slovenci razumel pomen moralnih vrednot za blaginjo naroda.

V četrtek je bila na Ptujski Gori maša ob obletnici zadnjega Slomškovega obiska na Ptujski Gori, v soboto so se v njegovem rojstnem kraju Ponikvi srečali učitelji, vzgojitelji, kateheti in starši. Po slovesnem nedeljskem bogoslužju pa bodo v ponedeljek na jubilejno Slomškovo leto opozorili še zvonovi, ki bodo po župnijah mariborske metropolije zvonili ob uri Slomškove smrti, nekaj minut čez poldeveto zvečer.

Mašo je daroval apostolski nuncij
Pred mariborsko stolnico je bilo danes ob Slomškovih relikvijah najprej molitveno pričevalno srečanje, ob 16.00 pa je potekala praznična sveta maša, ki jo je daroval apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz.

Janusz je najprej spregovoril o Slomškovi bistrosti, predvsem pa o njegovi svetosti in zaupanju v Boga. Družba, zlasti pa Katoliška cerkev danes po njegovih besedah priznavata zasluge tega izjemnega državljana Slovenije, saj ob vsaki priložnosti najdemo zglede iz njegovega življenja, ki jih lahko posnemamo.

"Čas, v katerem je živel, ni bil manj težak kot današnji. Z njegove strani je bila potrebna velika odločnost, da je vodil Kristusovo čredo in spodbujal Slovence, naj ohranjajo svoj jezik ter nacionalno identiteto v obdobju, ko Slovenija še ni bila neodvisna," je dejal nuncij, ki je v Mariboru spregovoril tudi o tem, da je treba v življenju pokazati več pokore, molitve in ponižnosti.

"Prav teh kreposti danes pogosto manjka v življenju Cerkve. Ko Cerkev spominja, da je treba spoštovati božje in cerkvene zapovedi, in zahteva, da sprejmemo posledice neodgovornega ravnanja tudi s pokoro v dobro vseh nas in Cerkve, moramo to sprejeti. Napake je namreč treba popravljati in vsaj na ta način povrniti svojo verodostojnost. Človeško je namreč delati napake, če pa se nočemo popraviti, to prihaja iz zla," je med drugim dejal Janusz.

Zbrani najvišji cerkveni dostojanstveniki
Mariborski nadškof Marjan Turnšek, ki ga je na slovesnosti spremljala večina najvišjih cerkvenih dostojanstvenikov - med njimi tudi ljubljanski nadškof Anton Stres, upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger in škofje drugih slovenskih škofij -, je pred sveto mašo povedal, da je smrt njihovega blaženega za njih rojstvo za nebesa, kar je razlog za to, da se mariborska nadškofija in celotna metropolija zares veselita.

Kot je dejal Turnšek, Slomškovo leto obhajajo pod geslom Svetost prenavlja svet, prav svetost pa za vernike pomeni uresničitev človeka v vsej njegovi polnosti. Slomšek jim je s svojim življenjem pokazal zgled takega izpolnjenega človeka, ki ga imenujejo svetnik.

Sporočilo, ki so ga ob tem jubileju želeli dati, je po Turnškovih besedah vsaj trojno - na prvem mestu je spodbuda za novo evangelizacijo, močno je tudi sporočilo civilni družbi, predvsem s Slomškovo izjavo nekaj mesecev pred smrtjo "Sloga jači, nesloga tlači", ki je aktualno tudi za današnje razmere. Ob tem pa je Slomškovo leto tudi velik klic za moralno in etično življenje, še posebej v današnjem času, polnem kriz na moralnem, materialnem, gospodarskem in političnem področju.