Foto:
Foto:
Vojaška vaja Slovenske vojske.

S tem se Slovenija devet mesecev pred rokom dokončno poslavlja od naborniškega popolnjevanja vojske in prehaja na poklicno sestavo.

Grizold je v pojasnilo med drugim dejal, da ohranjanje sistema obveznega služenja do junija 2004 - ta rok predvideva oktobra lani sprejeta novela zakona o vojaški dolžnosti - ne bi bilo smotrno.

Odprava naborništva zgodovinski dogodek
Rop je odpravo naborniškega sistema označil za zgodovinski dogodek", ki bo razveselil mnoge mlade, ki ne želijo služiti vojaškega roka, obenem pa to po njegovem mnenju odpira nove možnosti tistim, ki želijo biti poklicni vojaki.

Tudi 300 nabornikov, ki bi morali služenje začeti prihodnji mesec, bo tako lahko ostalo doma. Tisti, ki bodo vojaški rok vseeno želeli služiti, bodo to lahko storili že januarja 2004, ko se bo po Grizoldovih besedah začelo izvajati prostovoljno služenje vojaškega roka.

Odpravo obveznega služenja so pozdravili tudi v Stranki mladih Slovenije, ki si je za ukinitev naborniškega sistema sicer prizadevala od svoje ustanovitve dalje.

Postopno zmanjševanje števila napotitev
Število napotitev na služenje vojaškega roka se je sicer začelo zmanjševati že lani, je dejal Grizold, kar je bila posledica postopnega zmanjševanja obsega SV, povečevanja števila stalnih pripadnikov in začetka popolnjevanja vojnih enot s pogodbenimi rezervisti.

Upad števila napotitev se je nadaljeval tudi letos. Januarja je bilo na služenje napotenih 861 nabornikov, aprila 409. Predvidena julijska generacija nabornikov na služenje sploh ni bila napotena, prav tako pa se ni izvajalo nadomestno civilno služenje.

Upad števila napotitev je posledica ugotovitve, da je v vojaški evidenci na voljo zadostno število usposobljenih vojaških obveznikov z odsluženim vojaškim rokom, ki bodo v naslednjih letih zadovoljevali potrebe popolnjevanja vojnih enot SV.

Že prihodnje leto prostovoljno služenje
Obvezno služenje bo že prihodnje leto nadomestilo prostovoljno služenje - omogoča ga uredba o prostovoljnem služenju vojaškega roka, ki je v veljavo stopila minuli teden -, v katerem bodo lahko sodelovali državljani in državljanke, stari med 18 in 27 let.

Za služenje, ki bo trajalo najmanj tri mesece, bodo prejemali plačilo, vezano na minimalno plačo v Sloveniji, zagotovljeno pa jim bo tudi zdravstveno varstvo ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Do leta 2010 dokončno poklicna vojska
Ukinitev naborniškega sistema pomeni enega zadnjih korakov v uvajanju poklicne vojske, popolnjene s pogodbeno rezervo. Slovenija naj bi namreč do leta 2010 dokončno oblikovala poklicno vojsko, trenutno pa poteka faza intenzivnega zaposlovanja vojakov; samo letos so jih doslej na novo zaposlili več kot 500.

SV uvaja tudi prostovoljno pogodbeno rezervo, ki naj bi do leta 2010 v celoti nadomestila sedanjo obvezno rezervo. Prvih 117 "pogodbenih rezervistov" je SV sicer dobila že konec lanskega leta.

Grizold in Rop sta sicer na današnjem sestanku med drugim razpravljala tudi o poteku profesionalizacije SV, njenem sodelovanju s slovenskim gospodarstvom, sodelovanju SV pri odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč ter o sodelovanju vojske in policije pri varovanju prihodnje schengenske meje.