Branimir Štrukelj. Foto: BoBo
Branimir Štrukelj. Foto: BoBo

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) nadaljujejo priprave na stavko, ki je napovedana za sredo, 9. marca. Z njo med drugim zahtevajo dvig plač v spodnji tretjini plačne lestvice in plačilo povečanih delovnih obremenitev ter ovrednotenje tveganj za zdravje v času epidemije covida-19 za vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju. Stavka bo preklicana le, če se bodo z vlado pravočasno dogovorili o stavkovnih zahtevah, je na novinarski konferenci dejal vodja Sviza Branimir Štrukelj.

"Želimo si dogovora z vlado. Če ga ne bo, stavka 9. marca bo. Zanjo se je odločilo več kot 37.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju," je poudaril. Pri tem je spomnil, da odločitev o stavki še nikoli ni dobila takšne podpore v dejavnosti vzgoje in izobraževanja.

Štrukelj: Stavkajo lahko tudi tam, kjer se za stavko niso izrekli

Po njegovih besedah je stavka razglašena na ravni dejavnosti vzgoje in izobraževanja. To pomeni, da lahko stavkajo tudi zaposleni na tistih šolah in vrtcih, kjer niso izglasovali stavke oz. morajo ravnatelji teh šol tistim, ki so se za stavko izrekli, to možnost dopustiti in temu prilagoditi organizacijo dela. Takšnih je približno 70 vzgojno-izobraževalnih zavodov, medtem ko so stavko večinsko podprli v več kot 600, je navedel.

Varstvo bo zagotovljeno za tiste, ki nimajo alternative

Sorodna novica Visokošolski sindikat bo stavkal prihodnjo sredo

Glede poteka stavke je Štrukelj pojasnil, da bodo 9. marca šole in vrtci zaprti, izjemoma pa je predvideno izredno varstvo v vrtcih za tiste otroke, ki jim starši ne bodo mogli sami zagotoviti varstva. V Svizu so za vrtce in osnovne šole pripravili tudi sporočilo za starše o poteku stavke.

Štrukelj je dejal, da vlada doslej niti "z eno črko" ni odgovorila na njihove stavkovne zahteve. To po njegovem mnenju kaže na podcenjujoč odnos vlade do zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, opozoril pa je tudi na vladna dvojna merila pri vrednotenju dela v javnem sektorju. "Zakaj se je v zdravstvu mogoče pogajati, v šolstvu pa ne," je med drugim poudaril.

Sorodna novica Vlada šolnikom: Stavka je neupravičena in ne bo plačana

Ob tem pa je znova zavrnil navedbe vlade, da stavka ne bo plačana. Po Štrukljevih navedbah se namreč njihove zahteve vežejo na kršitve podpisanih dogovorov, in če delodajalec te krši, mora stavko plačati. Ob tem je spomnil, da je Sviz maja lani z vlado podpisal dogovor o skupnem iskanju rešitev za najmanj plačane v vzgoji in izobraževanju.

"Vlada doslej ni pripravila niti enega predloga rešitev za dvig plač v spodnji tretjini plačne lestvice. To je kršitev dogovora, zato mora vlada plačati stavko. O tem ni nobenega dvoma," je poudaril Štrukelj.

Na novinarski konferenci so svoja stališča predstavili tudi nekateri zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Zatrdili so, da je njihovo delo podvrednoteno in slabo plačano.

Sviz: Ministrstvo posega v pravico do stavke

Ministrstvo za izobraževanje. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Ministrstvo za izobraževanje. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Sviz je po novinarski konferenci v sporočilu za javnost opozoril, da ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport nezakonito posega v pravico zaposlenih do stavke. Pridobili so namreč okrožnico, ki jo je ministrstvo danes naslovilo na vzgojno-izobraževalne zavode ter v kateri od javnih vrtcev in šol ter vseh stavkajočih zahteva, da na dan stavke zagotavljajo minimum delovnega procesa. To pomeni varstvo in oskrbo otrok, učencev in dijakov, in sicer ves poslovalni čas vrtca oziroma šole.

Po mnenju Sviza je ministrstvo s to zahtevo preseglo svoja zakonska pooblastila in pristojnosti, saj zagotavljanje minimuma delovnega procesa za zaposlene v vzgoji in izobraževanji ni predvideno ne z zakonom o stavki niti z drugo področno zakonodajo. Spomnili so, da je pravica do stavke zagotovljena z ustavo, prav tako vzgoja in izobraževanje po veljavni zakonodaji in mednarodnih konvencijah ne sodita med dejavnosti posebnega družbenega pomena, kjer je stavka dopustna le, če se zagotovi minimum delovnega procesa.

Sviz je ministrstvo pozval, naj nemudoma prekliče navodilo ravnateljem, s katerim, kot so zapisali, zaposlenim v vzgoji in izobraževanju omejuje pravico do stavke. Kot so zapisali, je okrožnico ministrstva mogoče razumeti zgolj kot zavajanje in je namenjena izključno ustrahovanju tistih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki so se odločili za stavko.

V KSJS-ju napovedujejo vztrajanje pri svojih zahtevah

Predstavniki KSJS-ja pred časom. Foto: Konfederacija sindikatov javnega sektorja/Facebook
Predstavniki KSJS-ja pred časom. Foto: Konfederacija sindikatov javnega sektorja/Facebook

V konfederaciji sindikatov javnega sektorja (KSJS) od vlade pričakujejo izpolnitev več zahtev, denimo dogovor o uskladitvi višine vrednosti plačnih razredov najmanj z inflacijo v skladu z dogovorom o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju, ter dogovor o spremembah plačne lestvice.

K opredelitvi do zahtev bodo pozvali tudi vse politične stranke in liste, ki bodo nastopile na prihajajočih državnozborskih volitvah. V konfederaciji bodo namreč vztrajali pri njihovi uresničitvi vse do njihove izpolnitve. Glede na to v prihodnje ne izključujejo napovedi splošne stavke javnega sektorja, so sporočili.

Sorodna novica Sindikati zahtevajo zvišanje plač za 6 razredov. Koritnik: 1,5 milijarde težke zahteve niso vzdržne.

V konfederaciji ugotavljajo, da je vlada s sklepanjem parcialnih dogovorov in sprejemanjem enostranskih odločitev glede plač v javnem sektorju povzročila razsutje plačnega sistema v javnem sektorju. Porušena so vsa razmerja med plačami tako znotraj dejavnosti kot med primerljivimi delovnimi mesti v različnih dejavnostih, kar pomeni, da notranje povezanosti med plačami ni več, izpostavljajo.

Vlada po njihovih ugotovitvah krši dogovor s sindikati javnega sektorja iz junija lani, saj vse do danes ni podala svojega predloga glede uskladitve vrednosti plačnih razredov in ureditve ustreznih razmerij v spodnji tretjini plačne lestvice, kjer se višina plač zaposlenih giblje pod ali okoli minimalne plače.

Kaj zahtevajo

Zahtevajo takojšnje zvišanje plač vsem javnim uslužbencem glede na že dogovorjena zvišanja plač oziroma plačnih razredov posameznim skupinam zaposlenih v javnem sektorju ter takojšnje zvišanje plač v spodnji tretjini plačne lestvice v skladu z dogovorom o odpravi varčevalnih ukrepov.

Nadalje se zavzemajo za izpolnitev neuresničenih zavez vlade iz veljavnih dogovorov in stavkovnih sporazumov in za takojšnjo uskladitev premij dodatnega kolektivnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence v višini, kot jo predvideva aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti. Opravi naj se tudi poračun premij za nazaj, vključno z izpadlimi donosi pri vplačilih za leto 2022, so navedli.

Nenazadnje zahtevajo dosledno spoštovanje zaveze iz dogovora o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju, da je o temeljnih vprašanjih s področja uslužbenske zakonodaje in sistema plač v javnem sektorju potrebno soglasje reprezentativnih sindikatov javnega sektorja in vlade.