Kenijec Daniel Too je uresničil želje ljubljanskih prirediteljev ter za minuto in 47 sekund popravil lansko rekordno znamko rojaka William Biama. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Štart 16. ljubljanskega maraatona
Udeležba se iz leta v leto povečuje ... letos se je pravega maratona udeležilo 1.239 tekačev in 211 tekačic. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zmagovita trojka
Zmagovita trojka je bila za rekordni tek tudi dobro poplačana. Too je prejel 19 tisoč evrov nagrade, Lagat deset tisoč evrov, Chege pa sedem tisoč petsto evrov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Neža Mravlje
Neža Mravlje je po času izpolnila olimpijsko normo B, ki pa jo bo morala za nastop v Londonu še potrditi na kakšnem drugem maratonu, ki ima certifikat Iaaf-a. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
16. ljubljanski maraton
V nedeljo je na 10 km, 21 km in 42 teklo dobrih 12 tisoč tekačev, čeprav je bilo uradno prijavljenih kar 14.600 tekačev in tekačic. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
"Viking" na maratonu
Dobre volje v mestu kljub hladnemu vremenu ni manjkalo. Ljubljanski maraton je postal pravi tekaško-rekreativni praznik. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Na Ljubljanskem maratonu več kot 22.000 tekačev
Pred ljubljanskim maratonom

Drugo mesto je osvojil njegov rojak Joseph Lagat (2:08:50), tretji pa je bil še tretji tekač iz te vzhodnoafriške države Michael Chege (2:09:12). Toojev čas 2:08:25 pomeni 19. najhitrejši maraton leta in 46. izid sezone. Kenijsko slavje se je razširilo še v žensko kategorijo, kjer je v absolutni konkurenci zmagala Lydia Kurgat s časom 2:33:01, drugo mesto pa je pripadlo še eni Kenijki Jane Rotic 2:33:42. Popolno kenijsko prevlado je s 3. mestom pri ženskah preprečila Ukrajinka Olga Kotovska (2:35:04).

Počasnejši začetek zaradi mraza
"To je tudi moj osebni rekord. Vesel sem, da so tudi organizatorji dočakali nov rekord, kar je tudi zmaga nas Kenijcev. Na začetku je bilo zelo hladno, zato smo počasneje začeli," je razplet tekme komentiral Too, ki je svoj osebni dosežek popravil za 4 sekunde.

Too tekel na svojem osmem maratonu
"Ljudje v Ljubljani so bili čudoviti, saj so nas izredno spodbujali, še posebej v drugem krogu. Da lahko zmagam, sem videl sedem kilometrov pred ciljem, ko sem pogledal fante in videl, da lahko potegnem in gremo tako na zmago kot rekord," je po svojem osmem maratonu navdušeno pripovedoval zmagovalec.

Vračič in Mravljetova državna prvaka
Ljubljanski maraton je štel tudi za slovensko državno prvenstvo. Slovenska prvaka sta postala Mario Vračič (2:31:48) in Neža Mravlje (2:42:00). Pri moških je drugo mesto osvojil dolgo vodilni Robert Kotnik (2:34:55), tretji pa je bil Matevž Schaubach (2:37:30). Naslov podprvakinje je osvojila Daneja Grandovec (2:43:33).

"Tekel sem svoj tempo oz. v prvem krogu sem imel načrt držati se najboljših deklet, a ko sem videl, da ne držijo zamišljenega tempa, sem šel naprej in takorekoč celo progo odtekel sam. Hladno vreme mi tudi bolj odgovarja," je Vračič opisal pot do naslova prvaka, pri čemer je drugega Kotnika, ki je zapadel v krizo, prehitel šele tri kilometre pred ciljem.

Brez olimpijske norme zaradi proge
"Zelo zadovoljna sem s tekom, še posebej zaradi izida. Ne vem še, kje je meja, a lepo napredujem, še samo ne vem zakaj. Načrtni treningi za maraton se obrestujejo, vzdržljivost imamo, delati moram še na hitrosti," je bila presrečna hčerka Dušana Mravljeta, ki je z lanskim ljubljanskim maratonom opravila še 13 minut počasneje. Neža Mravlje je z izidom 2:42:00 sicer dosegla B-normo za olimpijske igre, a dosežek ne bo priznan, ker ljubljanska proga nima certifikata Mednarodne atletske zveze.

Tekli tudi na 10 in 21 kilometrov
Anton Kosmač
(1:08,56) in Lidija Cerkovnik (1:20,59) sta zmagala v teku na 21 km, Mitja Krevs (31:15) in Mojca Grandovec (39:37) pa sta prepričljivo zmagala v teku na 10 kilometrov.
Hladno vreme vzelo voljo 2.500 tekačem
Skupno je bilo prijavljenih 22.082 tekačev, kar je nov rekord največje športno-rekreativne prireditve v državi. V soboto so se pomerili najmlajši ter osnovnošolci in dijaki, v nedeljo pa so se tekači spopadli z razdaljami na 10, 21 in 42 kilometrov. Za vse tri nedeljske nastope je bilo prijavljenih 14.600 tekačev, a štartalo jih je kar 2.500 manj - uradno 12.036. Start je bil na Slovenski cesti, kar je novost glede na zadnja leta, cilj pa je bil na Trgu republike.