Mark Webber (desno) je po nedeljski dirki v Spa-Francorchampsu razkril, da bo imenovanje novega dirkača Red Bulla dobro za Avstralijo. V formuli ena je med dirkači poleg njega Avstralec le še Daniel Ricciardo (levo), ki je sicer že nekaj časa glavni kandidat za odhod k moštvu avstrijskega milijarderja Dietricha Mateschitza. Foto: EPA

To je bila za nas fantastična dirka - od štarta do cilja. Ubrali smo zelo dobro taktiko, s katero smo že v prvem krogu prehiteli Lewisa. Nekoliko smo se bali padavin, a na koncu se je vse lepo izšlo.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel je v Spa-Francorchampsu vknjižil 31. zmago v karieri. Če bo nadaljeval odlične predstave, si bo krepko pred koncem prvenstva zagotovil še četrti zaporedni naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA

Dirkalnik je bil dovolj hiter, da sem lahko prehiteval. Ko sem prišel na drugo mesto pa je postalo kar nekoliko dolgočasno. Nikakor se nisem mogel približati Sebastianu, od zadaj pa me ni ogrožal nihče.

Fernando Alonso
Fernando Alonso je boj za zmago izgubil v soboto, ko je kvalifikacije za nedeljsko dirko končal šele na 9. mestu. Kljub temu Španec ni vrgel puške v koruzo, z izjemno vožnjo je pridobil sedem mest in se uvrstil tik pod vrh. Za zmago ni imel možnosti. Foto: Reuters

Vsako leto prideš v Spa in v Monzo s kupom posodobitev, z novim sprednjim in predvsem zadnjim krilcem. Včasih z novostmi zadeneš v polno, včasih ne.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton je v Spa-Francorchampsu četrtič zapored dirko F1 začel z najboljšega štartnega položaja. Prvo mesto je ubranil zgolj na dirki za VN Madžarske v Budimpešti. Foto: Reuters

Končali smo veliko dirk, dirkalnik je bil zelo zanesljiv. Toda nekega dne ti sreča poteče in to se je zgodilo danes.

Kimi Räikkönen
33-letni Kimi Räikkönen je odstopil v 26. krogu nedeljske dirke za VN Belgije. Predtem dirke zadnjič ni dokončal 12. julija 2009 (po koncu sezone 2009 je zapustil kraljico motošporta in se posvetil reliju - v F1 se je vrnil lani). Foto: EPA

Mnogi so po lanski drami v Spa-Francorchampsu pričakovali razburljivo dirko, ki pa je bila odločena pravzaprav že v 1. krogu, ko je Sebastian Vettel švignil mimo vodilnega Lewisa Hamiltona. Z zmago je Nemec še povečal prednost pred najbližjimi zasledovalci, Fernando Alonso na drugem mestu zdaj zaostaja že za 46 točk.

Proteste Greenpeacea pospremili z žvižgi

Na prizorišču dirke je med drugim prišlo do protestov pripadnikov Greenpeacea, ki so se zbrali in protestirali zoper naftno družbo Shell. Izobesili so 20-metrski transparent, na katerem so z besedno igro izrazili nestrinjanje s Shellovim načrtom za črpanje nafte na Arktiki ("Arctic Oil? Shell no!"). Ameriški geologi so namreč prepričani, da Arktika vsebuje približno 13 odstotkov neodkritih naftnih rezerv. Protestniki so bili razmetani povsod po dirkališču, protestirali so tudi ob podelitvi. Njihova dejanja so nekateri gledalci pospremili z glasnimi žvižgi, kar je zmedlo tudi Vettla. "Tu smo nekoliko zmedeni, saj ne vemo, zakaj nas občinstvo spodbuja, hkrati pa nam žvižga," je na odru za zmagovalce Davidu Coulthardu dejal Nemec.
Za dobro počutje pomaga - zmaga!
Vettel je sicer še enkrat uprizoril brezhibno vožnjo, pri Red Bullu so se odločili za pravo taktiko, po prevzemu vodstva v ravnini Kemmel v 1. krogu je bilo dirke tako rekoč konec. "To je bila za nas fantastična dirka - od štarta do cilja. Ubrali smo zelo dobro taktiko, s katero smo že v prvem krogu prehiteli Lewisa. Nekoliko smo se bali padavin, a na koncu se je vse lepo izšlo," je povedal 26-letni Heppenheimčan, ki je v Spa-Francorchampsu zmagal drugič v karieri, prvič po letu 2011. "Počutim se dobro, vzrok za to pa je vsekakor zmagovanje. Z dirkalnikom nismo imeli posebnih težav, bil je zelo hiter, prav tako mehaniki niso čutili nikakršnega stresa. Z izjemo možnih padavin nas ni nič skrbelo," je sklenil trikratni zaporedni svetovni prvak.

Prvi zavoj ključen za razplet dirke
Red Bullov vodja moštva Christian Horner je bil navdušen nad novo zmago svojega najboljšega dirkača. "Najpomembnejši trenutek na dirki je bil prvi zavoj, takoj zatem je Sebastian izkoristil priložnost v Eau Rougeu. Razvil je hitrost, švignil je mimo Lewisa, in to je bil odločilni trenutek," je dejal Horner in dodal: "Pomembno je bilo, da se po poletnem premoru vrnemo osredotočeni na drugi del prvenstva. V kvalifikacijah smo se lahko prepričali, kako hiter in konkurenčen je lahko Lewis. Steza v Belgiji nam ni pisana na kožo, zato smo še toliko bolj veseli, ker smo dirko dobili." Sklenil je: "Do konca prvenstva je še veliko, a lepo je bilo videti Vettlovo dominantno predstavo in brezhibno delovanje moštva."
Alonso z mislimi že v Monzi
Na zmagovalnem odru je bil dobre volje tudi Fernando Alonso, ki se je po zaslugi drznega in hitrega dirkanja z 9. prebil na 2. mesto. Več s Ferrarijem F138 ni mogel iztržiti. "V soboto smo imeli težave, danes pa je bilo vse v redu. Dirkalnik je bil dovolj hiter, da sem lahko prehiteval. Ko sem prišel na drugo mesto, pa je postalo kar nekoliko dolgočasno. Nikakor se nisem mogel približati Sebastianu, od zadaj pa me ni ogrožal nihče," je dejal Španec, ki je v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo na drugem mestu zamenjal Räikkönena. Pri Ferrariju so z mislimi že pri naslednji dirki v Monzi, ki je moštvu iz Maranella pisana na kožo. Tam je Ferrari vknjižil že 19 zmag, zadnjo leta 2010, ko je pred Jensonom Buttonom in Felipejem Masso slavil prav Alonso.

"To bo za nas zelo pomemben konec tedna. V Monzo bomo prišli zelo motivirani, saj bi radi na obraze naših zvestih navijačev narisali čim več nasmeškov," je še povedal 32-letnik iz Ovieda.
Včasih zadeneš v polno, včasih ne
Kljub temu da je bil s 3. mestom zadovoljen, je Lewis Hamilton od nedeljske preizkušnje pričakoval veliko več. V Spa-ju je četrtič zapored dirko F1 začel z najboljšega štartnega položaja, a od zadnjih štirih poskusov je prvo mesto ubranil le na zadnji dirki pred poletnim premorom, dirki za VN Madžarske v Budimpešti. "Za nami je težka dirka, toda v moštvu so se zelo izkazali. Navijači so konec tedna le še polepšali. V Spa sem prispel, zavedajoč se, da najbrž nimamo najhitrejšega dirkalnika, a zagotovo bo dirkalnik za dirko v Singapurju precej boljši," je dejal svetovni prvak iz leta 2008 in dodal: "Vsako leto prideš v Spa in v Monzo s kupom posodobitev, z novim sprednjim in predvsem zadnjim krilcem. Včasih z novostmi zadeneš v polno, včasih ne. Bomo videli, ali bodo novosti prišle do izraza že v Monzi, toda prepričan sem, da bomo v Singapurju že bolj konkurenčni."
Webber razkril svojega naslednika?
Po dirki so novinarji Marka Webbra, ki je osvojil 5. mesto, vprašali glede njegove zamenjave pri Red Bullu. Avstralec se namreč po koncu letošnje sezone poslavlja od karavane formule ena, glavni kandidat za prosto dirkaško mesto pri avstrijskem moštvu milijarderja Dietricha Mateschitza pa je dirkač Toro Rossa in rojak Daniel Ricciardo. "Odločitev je padla, z njo sem zadovoljen. Vsi vemo, kdo je. To bo dobro zanj in za Avstralijo," je dejal Webber, ki bo v torek dopolnil 37 pomladi. Horner je Webbrov namig že zavrnil in dejal, da za zdaj ni bila podpisana še nobena pogodba.

Räikkönen za tri dirke prekratek
Kimi Räikkönen pa je v 26. krogu odstopil prvič po vrnitvi v F1 in šele prvič po 27 dirkah ostal praznih rok. Razlog? "Prišlo je do napake na zavori in res ni bilo smiselno nadaljevati," je dejal Finec, ki je za tri dirke zgrešil rekord po številu zaporednih dirk brez odstopa in ga z 41 zaporednimi uvrstitvami drži Nick Heidfeld. Finec se je ustavil pri številki 38. "Končali smo veliko dirk, dirkalnik je bil zelo zanesljiv. Toda nekega dne nimaš več sreče, in to se je zgodilo danes," je v svojem slogu kratko in jedrnato povedal 33-letni iz Espaa, ki je v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo z drugega zdrsnil na četrto mesto. Za vodilnim Vettlom zdaj zaostaja za debelih 63 točk.

Dogajanje v formuli ena se bo zdaj preselilo k našim zahodnim sosedom, kjer se bodo dirkači v Monzi pomerili za 83. veliko nagrado Italije. Dirko si boste lahko 8. septembra ob 14.00 ogledali v neposrednem prenosu na TVS 2 in na MMC-ju.