Foto:
Foto:
Srečanje Dimitrija Rupla z italijanskim zunanjim ministrom.
Minister Rupel: Nerešenih vprašanj s Hrvaško ni moč rešiti čez noč.

Dosegli smo EU in Nato, je v uvodnem govoru posveta slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju poudaril zunanji minister Dimitrij Rupel.

Premier Anton Rop je izpostavil dokončanje širitve EU-ja kot eno od prednostnih nalog tako slovenske kot evropske diplomacije. Po besedah Ropa in Rupla pa se s članstvom v EU-ju ne bo povečala le dejavnost klasične diplomacije, temveč bo treba več pozornosti posvetiti tudi javni in parlamentarni diplomaciji, zunanji kulturni politiki, gospodarski diplomaciji in znanstvenemu sodelovanju.

Frattini: Ne potrebujemo le kompromisa, temveč dobro ustavo EU-ja

Gosta posveta, zunanja ministra Poljske in Italije, Wlodzimierz Cimosewicz in Franco Frattini, pa sta skupaj z gostiteljema izrazila obžalovanje ob nesprejetju nove evropske ustavne pogodbe. "Ne potrebujemo le kompromisa, temveč dobro rešitev, ker potrebujemo učinkovitejšo Evropo," je poudaril vodja italijanske diplomacije. Kot je pojasnil, je evropska ustava potrebna, da bo Unija sposobna hitrejšega reševanja vprašanj. Poljski zunanji minister pa je ocenil, da naj bi kompromis dosegli v nekaj mesecih.

Na vprašanje, kako daleč je Poljska pripravljena iti, kar se tiče kompromisa, ter na katerih področjih bi bil kompromis sploh mogoč, je poljski minister Cimoszewicz odvrnil, da je napočil trenutek, ko mora stvari v svoje roke vzeti diplomacija in da zato na ta vprašanja ne more odgovoriti.

Nato ostaja forum transatlantskega sodelovanja
Slovenski premier in zunanji ministri Slovenije, Poljske in Italije so v uvodu v tridnevni posvet poudarili tudi, da Nato ostaja forum transatlantskega sodelovanja in je pomemben tudi za reševanje nekaterih težav v mednarodni skupnosti. Poljski minister Cimoszewicz je ob tem dejal, da Varšava podpira stališče, da se mora severnoatlantsko zavezništvo osredotočiti na žarišča, od koder izvirajo grožnje svetovni varnosti, na primer na Irak ali Afganistan. Frattini pa se je zavzel za komplementaren odnos med EU-jem in Natom brez podvajanj.

Frattini proti enostranskim potezam na Jadranu
Italijanski zunanji minister je v nagovoru slovenskim diplomatom omenil tudi dvostranske odnose med Slovenijo in Italijo, pri čemer je izpostavil skupno perspektivo obeh držav na Jadranu. Kot je poudaril, obe državi nasprotujeta enostranskim potezam in vsakršnim odločitvam, zaradi katerih bi na območju nastale napetosti.

Tudi o odprtih vprašanjih s Hrvaško
Vodja slovenske diplomacije in predsednik vlade pa sta se dotaknila tudi odnosov s sosednjo Hrvaško. Kot je zatrdil Rop, glede vprašanja z južno sosedo ena temeljnih predpostavk ostaja sporazum, ki sta ga sklenila nekdanja premierja Janez Drnovšek in Ivica Račan. Pri tem premier ni izključil možnosti arbitraže. Minister Rupel pa je dejal, da se glede odnosov z Zagrebom začenja čas nove politike, da pa nerešenih vprašanj ni moč rešiti čez noč. "Naš prvi cilj je, da odprta vprašanja ne bi bremenila tistih področij, na katerih je sodelovanje dobro," je poudaril minister.