Takole je Tomaš Plekanec v drugi minuti premagal Gabra Glaviča. Foto: Reuters
Ob koncu prve tretjine so risi vzpostavili ravnotežje.
Zadetek Egona Muriča je bil prehiter za sodnike, ne pa tudi za fotografe. Foto: EPA
Petr Tenkrat je takole podrl slovenskega kapetana Dejana Varla.
Tudi na drugi tekmi je škripala igra ob igralcu manj na ledu. Foto: Reuters
Vroče pred češkimi vrati
Milan Hnilička se je izkazal predvsem sredi zadnje tretjine, ko je izjemno ubranil strel Razingarja. Foto: EPA

Usodna je bila prva tretjina in igra z igralcem manj, ob kateri so risi prejeli štiri gole. Srečanje je v vratih začel Gaber Glavič, ki je do 14. minute prejel 4 zadetke. Resda je bil uvod svetovnih prvakov silovit, toda le vprašamo se lahko, kaj bi bilo, če bi od začetka branil junak tekme s Finsko Robert Kristan.

Kazalo je že na polom
Mrežo Gabra Glaviča je že v 69. sekundi načel napadalec Montreala Tomaš Plekanec. Svetovni prvaki so nato do konca prve tretjine dosegli še tri zadetke ob številčni premoči. V 4. in 11. minuti je zadel hokejist Nashvilla Martin Erat, na 4:0 pa je v 14. minuti povišal Zbynek Michalek, branilec Phoenixa. Slovenski selektor František Vyborny je po tem golu vratarja Glaviča, ki je prejel 4 zadetke iz 10 strelov, zamenjal s Kristanom. Jeseniški vratar je v nadaljevanju spravljal v obup češke mojstre in do konca prejel le en zadetek (33 obramb).

Minuto pozneje je Slovenija izid znižala. Svoj prvi gol na svetovnih prvenstvih je dosegel Egon Murič. Sodnik je zadetek priznal šele po ogledu videoposnetka, saj se je ploščica od notranjega ogrodja gola odbila nazaj v igro. Risi so do konca prve tretjine vzpostavili ravnotežje in še nekajkrat ogrozili češkega vratarja Milana Hniličko. Razmerje v strelih na gol je bilo po koncu prvih 20 minut 15:6 za Češko.

Sanjski začetek druge tretjine
Druga tretjina se za rise ni mogla začeti bolje. Ob igralcu več na ledu je po mojstrski podaji Tomaža Razingarja v 24. sekundi Hniličko matiral Mitja Sotlar. Nato pa spet izključitev Uroša Vidmarja, kar je drugič na tekmi vnovčil Michalek. Četrti zadetek Čehov v "power playu". Slovencem gol ni vzel volje. Nasprotno.

Borbena igra, v kateri so bili sicer nevarnejši Čehi, se jim je obrestovala v 35. minuti, ko je lepo akcijo ob dveh igralcih več na ledu zaključil Aleš Kranjc. 5:3 je bil tudi končni izid druge tretjine, ki so jo Slovenci dobili z 1:2. Razmerje v strelih na gol je bilo 34:11.

V zadnjem delu na trenutke celo boljši
Slovenci so se v zadnji tretjini izjemno upirali češkim zvezdnikom in bili na trenutke boljši nasprotnik. V prvih 12 minutah so brez zadetka zdržali šest minut ob igralcu manj, priložnost Razingarja za znižanje na 5:4 pa je čudežno obranil Hnilička. Silovito obleganje vrat v zadnjih dveh minutah, ko je bil izključen Petr Tenkrat, je sekundo pred koncem izkoristil Razingar.

Zadnji dve tretjini so risi torej dobili z 1:3! Razmerje v strelih na gol je bilo na koncu 44:17. Za igralca tekme sta bila izbrana Robert Kristan in Martin Erat.

Za 3. mesto v torek proti Latviji
O tretjem mestu v skupini in obstanku v elitni diviziji bo odločala torkova tekma z Latvijo (15.15), ki je v drugi nedeljski tekmi skupine A gladko z 0:5 izgubila proti Finski. Gostitelji so izjemno priložnost zamudili v prvi tretjini (0:0), ko je sodnik Fincem dosodil kar 39 minut kazni. Skupno so se igralci hladili kar 67 minut. Na koncu je bilo razmerje v strelih 40:19 za Skandinavce. Slovenci morajo v torek zmagati, v nasprotnem primeru si bodo morali status v elitni diviziji zagotoviti v skupini za obstanek.

Tudi v skupini D ni bilo presenečenja. ZDA so bile s 3:0 boljše od Danske, Kanada pa je s 7:1 nadigrala Norveško.