Takole je Mitja Šivic dosegel prvi gol na prvenstvu za tretji napad. Foto: Reuters
Tomaž Razingar in Kaspars Astasenko
Tomaža Razingarja (levo) so latvijski branilci dobro ustavili. Foto: EPA
Aleš Kranjc in Aleksandrs Semjonovs
Aleš Kranjc in Aleksandrs Semjonovs - najboljša igralca tekme. Foto: EPA
Latvijska predsednica Vaire Vike Freiberga
Kakšen pomen pripisujejo Latvijci hokeju, se je videlo po slavju pred spomenikom svobode v Rigi, kjer je zmago proslavila tudi predsednica Vaire Vike Freiberga. Foto: EPA
Leonids Tambijevs
Leonids Tambijevs je zabil predzadnji žebelj v krsto Slovencev. Foto: Reuters
Brooks Orpik in Mike Cammalleri
Kanadčani so si po hudem boju vendarle priborili prvo mesto. Foto: Reuters

V šesti minuti je spretno zadel center tretjega napada Mitja Šivic po podaji Luke Žagarja pred gol. Po pritisku Slovenije na začetku drugega dela je Latvija po hitrem protinapadu izenačila v 25. minuti prek Aleksandersa Semjonovsa.

Popoln preobrat
Po izenačenju so Latvijci še stopnjevali pritisk in že v 29. minuti je Martins Cipulis povedel gostitelje v vodstvo z 2:1. Po izključitvi Egona Muriča je že minuto pozneje za popolno navdušenje na prepolnih tribunah zadel še Aleksanders Jerofejevs. Risom kljub polminutni prednosti dveh igralcev več v 35. minuti ni uspelo znižati izida. Upanje na preobrat je odnesel zanesljivi latvijski vratar Sergejs Naumovs, ki je ubranil izredno priložnost Tomaža Razingarja.

Latvijci so po zmedi pred vrati Roberta Kristana z golom Leonidsa Tambijevsa v 38. minuti povedli že s 4:1. V zadnji tretjini Slovenci še vedno niso mogli vzpostaviti ravnovesja na ledeni ploskvi, še več, v 50. minuti je ob dveh igralcih več za 5:1 zadel Herberts Vasiljevs.

Na začetku Latvijci povsem nemočni
Risi so prevladovali večji del prve tretjine, Latvijci so resno pritisnili proti vratom Kristana šele po izključitvi Roberta Ciglenečkega v 17. minuti, vendar so bili preveč nespretni pri zaključnem strelu.

Slovenija je v prvi tretjini streljala na gol Naumovsa 8-krat, Latvijci pa 6-krat. V drugi tretjini je bilo razmerje v strelih 12:6 za gostitelje, v tretji pa 11:4 za Latvijce.

Igralec tekme je bil pri gostiteljih turnirja strelec prvega gola Aleksanders Semjonovs, pri Slovencih pa branilec Aleš Kranjc.

Latvijcem, ki jih je na tribuni spodbujalo več kot 12.000 glasnih navijačev, je za odrešilno tretje mesto zadoščala že točka, saj so v 1. krogu proti svetovnim prvakom Čehom presenetljivo iztržili remi (1:1), nato pa proti Finski visoko izgubili (0:5).

V petek proti Dancem, nato pa?
Za obstanek v elitni diviziji se bodo risi borili od petka do ponedeljka. Njihov prvi nasprotnik bo Danska, ki je na zadnji tekmi skupine D izgubila proti Norveški s 3:6.

Druga dva tekmeca bosta verjetno Kazahstan in Italija.

Tradicija je obveljala
Slovenija in Latvija sta se za tretje mesto v skupini pomerili že lani na prvenstvu v Avstriji. V Innsbrucku so s 3:1 slavili Latvijci, varovanci takratnega selektorja Karija Savolainena pa so si obstanek izborili v nadaljevanju SP-ja.

Kanadčanom severnoameriški derbi
Dvoboj Kanade in ZDA za prvo mesto v skupini D je z 2:1 pripadel hokejistom z javorjevim listom na prsih. Večer sta krojila 18-letnika Phil Kessel in Sidney Crosby, a na koncu je odločil veteran Brendan Shanahan.

Igralci iz domovine hokeja so bili prepričljivejši skozi celotno tekmo, vendar so Američani prvi povedli z golom obetavnega Kessla v 14. minuti srečanja. Zvezdnik Pittsburga Crosby je izenačil v 30. minuti po podaji Patricea Bergerona. Končni uspeh je Kanadčanom v 48. minuti prinesla igra s številčno premočjo, izključen je bil Brooks Orpik.

Finci so po zaostanku z 1:3 v predzadnji minuti proti Čehom izvlekli remi (3:3) in prvo mesto v "slovenski" skupini A. Branilci naslova so hitro povedli v 3. minuti z golom Martina Erata z igralcem več, 30 sekund pozneje pa je že bilo 2:0. Zadel je Jaroslav Balaštik. V izenačeni tekmi so Finci prevladali šele v zadnji tretjini ter z goloma branilca Aki-Petterija Berga in napadalca Petterija Nummelina jim je uspelo ujeti "švejke".