Risi so vejali za presenečenje letošnjega svetovnega prvenstva, medtem ko je Avstrija na prejšnjih tekmah razočarala. Toda na sosedski dvoboj se je odlično pripravila in še vedno upa na obstanek. Foto: EPA
Glave gor, ni časa za malodušje. V nedeljo ob 20.15 bo Slovenija proti Belorusiji že igrala zadnjo tekmo na SP-ju, ki bo odločila o tem, kdo bo obstal na prvenstvu. Foto: EPA
David Rodman
David Rodman je z izjemno samostojno akcijo v zadnji minuti 2. tretjine izenačil na 2:2. Foto: EPA
Rok Tičar
Rok Tičar, ki je na letošnjem SP-ju zadel trikrat, se je v prvi tretjini poškodoval. Odsotnost 2. centra in enega najboljših igralcev se je "risom" v preostalih 50 minutah zelo poznala. Foto: EPA
Robert Kristan in Daniel Welser
Slovenci so imeli tudi težave z nedisciplino, takole je vratar Kristan z lovilko ujel glavo Welserja, zaradi česar si je prislužil 2-minutno kazen. Foto: Reuters
Avstrijci za odtenek boljši

Zdelo se je, da so risi po izenačenju na 2:2 našli pravi ritem, toda v zadnji tretjini je odločilni zadetek dosegel Rafael Rotter. Avstrija je zasluženo zmagala, odlično se je pripravila na nasprotnike, ki jih dobro pozna iz Lige Ebel. Če je Slovenija na letošnjem prvenstvu na tekmah proti realno močnejšim tekmecem blestela, je bila tokrat v krču in zlasti v prvi tretjini, ko ni izkoristila treh "power playev", neučinkovita.

Vse štiri ekipe s po eno zmago
Šele ob koncu druge tretjine so risi pokazali kremplje, brata Rodman sta poskrbela za izenačenje (David Rodman je dosegel enega najlepših slovenskih golov na svetovnih prvenstvih elite), za popoln preobrat pa je zmanjkalo moči. Drugi napad je ostal brez Roka Tičarja, ki se je poškodoval v prvi tretjini. V skupini za obstanek imajo vse ekipe po eno zmago - Latvija je namreč s 6:3 premagala Belorusijo.

Pri prvem golu gneča pred Kristanovimi vrati
Slovenci so udarno začeli tekmo. Kužnik je imel po lepi kombinaciji prvega napada prvo priložnost. Avstrijci so morali napade prekinjati s prekrški za malo kazen, ki jih slovenski igralci niso znali spremeniti v vodstvo. Nepričakovano se je ponudila priložnost za gol z igralcem manj. Andrej Hebar je tako v 17. minuti pridrsal pred avstrijski gol, toda ni zadel. Avstrijci so postajali vedno bolj nevarni in so 57 sekund pred koncem uvodne tretjine zadeli po strelu kapetana Gerharda Unterluggauerja z modre črte. Kristan ploščka ni videl, saj sta bila pred golom tudi dva Avstrijca.

Raffl natančno meril
Dodatna težava za selektorja Matjaža Kopitarja je bila poškodba Roka Tičarja, ki ga je v drugem napadu zamenjal Pajič. Čutilo se je, da je pomembnost tekme ohromila slovensko igro, saj ni bilo takšne svežine in agresivnosti kot na prejšnjih štirih tekmah. Ko je z desnega krila Kristana presenetil Thomas Raffl (natančno je meril v levi zgornji kot slovenskih vrat), je bil že skrajni čas, da risi pokažejo kremplje.

Mojstrski gol Davida Rodmana
In res, zadnje minute druge tretjine so prinesle preobrat. V 37. minuti je David Rodman prepustil ploščico bratu Marcelu, ki je natančno udaril proti vratom za svoj prvi gol letošnjega prvenstva. Z mojstrsko akcijo je izenačil David Rodman, ki je preigral Hundertpfunda in Trattniga, po levi obšel avstrijski gol in zmedel še vratarja Weinhandla ter zadel v prazno mrežo.

Rotter izkoristil podajo Lukasa
V zadnji tretjini je moral takoj na kazensko klop Aleš Kranjc. Slovenija se je ubranila, v 46. minuti pa je obramba pozabila na Rafaela Rottra, ki je izkoristil podajo Philippa Lukasa. Sedem minut pred koncem so imeli nasprotniki nekaj časa celo dva igralca več, toda usodnega zadetka ni bilo. Slovenci so lahko še upali na izenačenje, vratar je šel iz igre, toda izid se ni spremenil.