Švedska je z golom Mattiasa Sjögrena 53 sekund pred koncem izsilila podaljšek (5:5). Predtem je v 45. minuti vodila s 4:2. Foto: Reuters
Oliver Ekman-Larsson
Oliver Ekman-Larsson je zabil odločilni zadetek s kazenskega strela. Foto: Reuters
Roman Červenka
Roman Červenka je poskrbel za potezo tekme - gol za 5:4. Foto: EPA
ZDA
Matt Hendricks in Dan Sexton sta v treh minutah poskrbela za lepo vodstvo ZDA. Foto: Reuters
Jason Spezza
Kanadčan Jason Spezza je takole v 24. minuti dosegel svoj drugi gol na tekmi z Latvijo za 5:0. Ervinsa Mustukovsa je zamenjal Edgars Masalskis, ki je do konca prejel le še gol. Razmerje v strelih je bilo kar 42:17 za Kanado. Foto: Reuters
Rusija
Rusi so upravičili vlogo favoritov proti Norveški. Foto: EPA

Domačini Čehi so zaostajali večino tekme proti Švedom. Ko je Joakim Lindstrom v 45. minuti v protinapadu povišal na 4:2 za Švede, se je zdelo, da za gostitelje ne bo "kruha". A Češka se je vrnila. V 52. minuti je najprej Dominik Simon znižal na 3:4, nato pa je manj kot minuto pozneje Roman Červenka zabil izjemen gol v protinapadu. Červenka je vratarja Jhonasa Enrotha matiral z bekhendom v njegov bližnji kot.

Sjögren zadel 53 sekund pred sireno
Češka je napadala za zmagoviti zadetek in v 57. minuti prek Martina Zatoviča tudi povedla s 5:4. Vendar se Švedska ni predala. Ob izključitvi Petra Koukala je 53 sekund pred koncem zadel Mattias Sjögren in izsilil podaljšek. V njem ni bilo golov, tako da so bili na vrsti kazenski streli. Za Švede sta bila uspešna Elias Lindholm in Oliver Ekman Larsson, medtem ko pri Čehih le Jakub Voraček. Poskusa Jakuba Klepiša in Vladimirja Sobotke je ubranil Enroth. Razmerje strelov 28:25 za Čehe.

ZDA zasenčile Finsko
ZDA so v prvem derbiju dneva nekoliko nepričakovano strle Finsko, ki je pred tekmo veljala za favorita. Američani so v Ostravi povedli v 20. minuti, ko je s strelom pod prečko Steve Moses matiral Pekko Rinneja. Jyrki Jokipakka je v 26. minuti sprožil kakšen meter od modre črte in izenačil na 1:1.

Hendricks in Sexton povišala na 3:1
A ZDA so v 32. minuti znova prišle do vodstva. Dan Sexton je na modri črti ukradel plošček, potegnil v protinapad in sam pridrsal pred Rinneja, ki mu je odbil poskus, vendar je plošček prišel do Matta Hendricksa, ki ga je s kakšnega metra potisnil v prazno mrežo. Manj kot tri minute pozneje je semafor kazal že 3:1, potem ko je Rinneja s strelom precej z leve strani matiral Sexton. Plošček se je v mrežo odbil od vratnice, Rinne pa je bil precej pokrit.

Jalovi poskusi Fincev
V zadnji tretjini Fincem ni uspel preobrat. Nasprotno. ZDA so v 47. minuti prek Nicka Bonina povišali na 4:1 (Rinne bi lahko posredoval bolje!), nato pa so tri minute pred koncem, ko so Finci že zaigrali brez vratarja, dosegli še peti gol. Svojega drugega na tekmi je dosegel Hendricks. Razmerje strelov je bilo sicer 30:27 za Finsko.

Lahko delo Kanade in Rusije
V drugi popoldanski tekmi je Kanada pričakovano gladko, s 6:1 ugnala Latvijo. Dva gola za Kanadčane je prispeval Jason Spezza. Podobno visoko je Rusija s 6:2 premagala Norveško.

Slovenci bodo prvo tekmo odigrali v soboto ob 16.15, ko bo njihov tekmec Belorusija.