Anže Kopitar je s podajami za vse tri gole Kraljev ujel in prehitel Zacha Pariseja (11 točk za Minnesoto) na 1. mestu najučinkovitejših hokejistov končnice. 26-letni Hrušičan zdaj vodi s kar 13 točkami (4 goli in 9 podaj)! Foto: Reuters
Marian Gaborik (Los Angeles Kings) - Ryan Getzlaf in Jonas Hiller (Anaheim Ducks)
Marian Gaborik je ob prestopnem roku prišel iz Columbusa, zdaj pa se ta poteza LAK-u bogato obrestuje: 32-letni Slovak iz Trenčina je v Anaheimu odločil s 5. golom končnice. Foto: Reuters
Hampus Lindholm in Teemu Selanne (Anaheim Ducks)
Teemu Selanne je s prvim golom v letošnji končnici popeljal Anaheim v vodstvo v 49. minuti in le sedem sekund ga je ločilo od tega, da bi odločil prvo tekmo končnice med Ducksi in Kingsi. Foto: Reuters
Boston Bruins - Montreal Canadiens
Še v 50. minuti je bilo 1:3 za Montreal, a nato je Boston dosegel kar štiri gole. Že dvajsetič v letošnji končnici se je po vodstvu enega moštva za dva gola zgodil preobrat. Foto: Reuters
Kopitar nadaljuje z odličnimi igrami

Uvodna tekma sosednjih klubov iz južne Kalifornije je upravičila napovedi o dramatičnem in napetem prvem medsebojnem obračunu v končnicah. Na koncu je odločal podaljšek, potem ko je "kralj" Marian Gaborik po podaji Hrušičana vsega sedem sekund pred iztekom 60. minute izenačil na 2:2. Ravno Slovenec in Slovak sta bila na koncu velika junaka 73. minute: Drew Doughty je od ograde podal v sredino, Anže Kopitar pa je, namesto da bi streljal, ostro podal na levo vratnico, kjer je Gaborik preusmeril plošček za hrbet Jonasa Hillerja in Los Angelesu prinesel dragoceno zmago v Anaheimu ter vodstvo v pacifiški seriji z 1:0.

Hitra izmenjava uvodnih golov
Gostje iz 45 km oddaljenega Los Angelesa so povedli v 10. minuti ob igralcu več, ko je "Kopi" zadržal in umiril plošček, podal Gaboriku, ta pa je našel osamljenega branilca Aleca Martineza, ki je matiral Hillerja. A vodstvo Kingsov ni dolgo zdržalo, le tri minute, saj je kapetan Anaheima Ryan Getzlaf prodrl po desni in pred golom idealno zaposlil Matta Beleskeyja, ki je takoj ustrelil in premagal Jonathana Quicka. Izid v "ribniku" je bil tako izenačen.

skoraj odločil prvo tekmo
Sledilo je onemogočanje nasprotnika, pri čemer so imeli Ducksi zlasti v 2. tretjini pobudo in lepše priložnosti, enkrat je Quicka rešila tudi prečka. Sredi zadnje tretjine je po prodoru Patricka Maroona udaril legendarni Teemu Selanne - Quick mu je skušal izbiti plošček, kar pa je "finski blisk" izkoristil za prvi gol v letošnji končnici. Ker je št. 8 že v 1. tretjini z naletom tudi poškodoval branilca Robyna Regehra, je bilo že videti, da bo Selanne odločil prvo tekmo premierne serije med Anaheimom in Los Angelesom. A pritisk in umik Quicka ob koncu tekme je za Kingse obrodil sadove v zadnjih sekundah, ko je Slovak z bejzbolskim udarcem šokiral Hillerja, in zmagovalca je dal podaljšek.

Suttrovi hvalospevi Gaboriku
"Plošček je prišel do 'Kopija', videl me je in mi lepo podal. Enostavno sem poskušal plošček le preusmeriti v gol," je po tekmi dejal junak Los Angelesa Gaborik, njegov trener Darryl Sutter je dodal: "Gaborik je eden glavnih razlogov, da smo dobili 1. krog v končnici. Če ne bi izkoristil vseh tistih priložnosti, bi se serija najbrž končala v šestih tekmah. Če pogledate oba gola, ki ju je zadel, sta bila klasična. V končnici moraš iti do mreže, če želiš zadeti."

Popolni preobrat Bruinsov v zadnjih minutah
Če se v Kaliforniji pravo rivalstvo šele začenja, najbolj zagrizena tekmeca Lige NHL pišeta že 34. poglavje obračuna Bruins - Canadiens. Na drugi tekmi v Bostonu je bil Montreal samo deset minut oddaljen od drugega "brejka" in visoke prednosti z 2:0, a nepopustljivi Kosmatinci so uprizorili preobrat. V petih minutah in pol so gostitelji dosegli kar tri gole in iz zaostanka 1:3 prešli v vodstvo s 4:3, na koncu pa so z golom v prazen gol za končnih 5:3 potrdili izenačenje serije na 1:1.

Montreal je po dveh golih Thomasa Vaneka, ki je obakrat ob številčni prednosti v mrežo Tuukke Raska preusmeril strela P. K. Subbana, popustil, kar je Boston kaznoval. Najprej je Careyja Pricea z razdalje ukanil Dougie Hamilton, sledil je še gol z ograde neutrudnega Patricea Bergerona, ki je bil predtem podajalec. Navdušenje nad izenačenjem v TD Gardnu se še ni poleglo, ko je Reilly Smith kaznoval zmedo v obrambi "habsov". Milan Lučić je nato le še postavil piko na i. Serija se zdaj seli v Quebec.