Kolesarji so najprej vozili po Ljubljani, čas pa se je začel meriti na Brezovici. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Kolesarji uživali na Franji
Maraton Franja ob 30. obletnici d'Andrei

Tretji je bil Igor Kopše. Za uteho ostaja Rovščku osvojeni gorski cilj na Kladjah, ki je za kolesarje najtežja ovira na poti do cilja 156 km dolge preizkušnje.

V ženski konkurenci je bila najhitrejša Urša Pintar.

V spodnji fotogaleriji si poglejte utrinke s Franje. Drugi del fotoreportaže si lahko ogledate tukaj.

Letos je bilo na štartu 1.950 tekmovalcev, med njimi tudi dvakratni zmagovalec Dirke po Italiji Gilberto Simoni in legenda slovenskega kolesarstva Gorazd Štangelj.

Vreme je bilo na začetku sončno, prav takrat, ko so se najhitrejši bližali cilju v BTC-ju, pa so se v Ljubljani začele pojavljati prve plohe.

Če štejemo še mali maraton, dolg 97 kilometrov, je po slovenskih cestah v nedeljo kolesarilo 4.000 tekmovalcev.

30. Franja je bila tokrat prvič tudi v koledarju Mednarodne kolesarske zveze, tako da se je bilo mogoče z dobrim izidom uvrstiti na rekreativno svetovno prvenstvo, ki bo letos potekalo na legendarni trasi Liege-Bastogne-Liege.

Prvi maraton Franja je bil izveden 22. julija 1982 pod taktirko Zvoneta Zanoškarja na pobudo Toneta Fornezzija - Tofa. Leta 1984 je udeležence na startu v Tacnu pozdravila legendarna zdravnica Franja Bojc-Bidovec, ki je ob tej priložnosti izrekla znamenite besede: "Vem, da vam ne bo lahko, verjemite, tudi nam ni bilo!"